Güncel

TÜRKİYE MÜZECİLİKTE NERDEN NEREYE GELDİ..?

TÜRKİYE MÜZECİLİKTE NERDEN NEREYE GELDİ..?

Kültür ve Turizm Bakanlığı 18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle son 4 yılda müzelerle ilgili yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Müzecilik alanındaki yasal düzenlemeler ve uygulama çalışmalarıyla bünyesindeki müzeleri hızla çağdaşlaştırdığını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklamasından önemli başlıklar, rakamlar, değerlendirmeler, istatistikler ve projeler:

Bakanlığa bağlı müzelerde yer alan 3 milyon 200 bin civarındaki eser için modern teknoloji ile donatılmış 10 adet ‘Restorasyon ve Koservasyon Bölge Laboratuarı’ kuruldu….

188 müze, 130 örenyeri ile Bakanlık denetimindeki 172 özel müzenin bakım, onarım ve teşhir tanzim uygulamalarında gerekli yenileme çalışmalarını sürdüren Bakanlık, müzelerde korunan eserlerin envanter bilgilerinde tespit edilen eksiklikleri ve uzman personel, yardımcı hizmetler ile araç-gereç ihtiyaçlarını hızla giderdi. 2003-2013 yılları arasında bakım, onarım ve teşhir-tanzim çalışmaları tamamlanan 97 müze ziyarete açılırken, aynı dönemde 38 adet de yeni müze hizmete girdi.

Son üç yılda kazı, satın alma, zor alım, hibe ve bağış yolu ile müzelere 152 bin 123 adet eser kazandırılırken, yurtdışından toplam 4 bin 138 eser getirildi. Türkiye’ye en son Avustralya’dan iadesi sağlanan antik döneme ait 23 şehir sikkesi ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Müzelere Modern Laboratuarlar

Bakanlığa bağlı müzelerde bulunan 3 milyon 200 bin civarında eser için modern teknoloji ile donatılmış 10 adet ‘Restorasyon ve Koservasyon Bölge Laboratuarı’ kuruldu.

Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Nevşehir ve Trabzon’da kurulan 9 adet laboratuarların faaliyete geçmesi çalışmaları devam ederken, ismi değişen İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuarı Müdürlüğü’nde ise restorasyon ve konservasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

İstanbul’daki laboratuvarda devam eden çalışmalar arasında; Marmaray’da ortaya çıkan kemik eserler, sikkeler, arkeolojik objeler ile Topkapı Sarayı Müzesi’ne ait saltanat arabaları, Nevşehir Hacıbektaş Müzesi’nde bulunan sancakların bir bölümü, Topkapı Sarayı Müzesi ile Ayasofya Müzesi Kütüphanesi’nin çinileri, İstanbul türbelerdeki çini, ahşap, sedef kalemişi süslemeler ve Hatice Sultan Türbesi’ne ait puşidelerin onarım işi yer alıyor.

Laboratuar ayrıca yeni açılacak müzelerin koleksiyonunda yer alacak eserleri de tek tek gözden geçirerek, onarıma ihtiyacı olanlar ile ilgili işlemleri hızla tamamlıyor.

Müze Gelirlerinde Büyük Artış

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve örenyerlerini 2011 yılında 28 milyon 462 bin 893 kişi ziyaret ederken, 2012 yılında bu rakam 28 milyon 781 bin 308’e yükseldi. 2002-2012 yılları arasında müze ve örenyeri ziyaretçi sayılarındaki artış yüzde 28 olarak gerçekleşti.

Müze ve örenyerlerinden 2007 yılında 72 milyon 100 bin TL gelir elde edilirken, 2012 yılında bu rakam yüzde 289 oranında artarak 280 milyon 200 bine ulaştı. 2012 yılı itibari ile Müzekart’tan elde edilen gelir 20 milyon 671 bin 808 TL olurken, 2011-2012 yılları arasında Müzekart uygulaması ile ziyaretçi sayısı yüzde 49 oranında arttı.

Müzelerde Yaz Okulları

Kültür ve Turizm Bakanlığı çocuklara müze ve kültürel değerlerin korunması bilincini aşılamak üzere yaz okulu etkinlikleri, çocuk şenlikleri, atölye çalışmaları, drama gösterileri, seminerler, konferanslar, geçici sergiler, toplantılar, konserler, özel gün ve geceler ile kültürel amaçlı geziler düzenliyor.

Müzeden Okula

“Çocuk Dostu Müze” projesi kapsamında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Antalya Alanya Müzesi, Çorum Müzesi, Kars Müzesi, Erzurum Müzesi, Mardin Müzesi ve Kaman Kalehöyük Müzesi’nde eğlenceli ve eğitici çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda aktif öğrenmenin gerçekleştirilebileceği bir ortam oluşturmak için tasarlanan “Çorum Müzesi Eğitim Odası” ile “Mardin Müzesi Arkeopark Projesi” müzeleri eğitim kurumlarına dönüştürdü. Çorum Müzesi ise özel bir bölümde gece kalma imkânını sunmasıyla diğer müzelerden ayrılıyor.

Zeugma Arkeoloji Müzesi Avrupa’nın Gözdesi

Avrupa Konseyi’nin himayesinde kurulan Avrupa Müze Forumu (EMF), 1977 yılından bu yana, müzecilik alanına yenilik getiren müzelere çeşitli ödüller vermeye devam ediyor. Avrupa Müze Forumu’nun ödülleri arasında farklı kriterlere göre başarılı bulunanlara verilen Avrupa Konseyi, Siletto ve Kenneth Hudson ödülleri ile mansiyon niteliğindeki birkaç adet ‘Özellikle Ziyarete Önerilen Müze (Specially Commended)’ ödülü ile ‘Büyük Ödül’ yer alıyor.
Avrupa Müze Forumu’nun 2013 yılı ödüllerine ise ülkemizden Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi aday olarak kabul edildi.

Ziyaretçilerin seyahat planlamalarına yön veren ve dünyanın en büyük internet seyahat sitesi olan ‘Tripadvisor for Business’ isimli sitesi ise ‘Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’, ‘Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’, ‘Antalya Müzesi’, ‘Side Müzesi’, ‘İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ ile ‘Nevşehir Göreme Örenyeri’ne “Mükemmellik Sertifikası” verdi.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi ayrıca 2012 yılında “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne ve 2011-2012 yıllarında da üst üste Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Başarılı Turizm Yatırımları” araştırmasındaki “Kültür Turizm Girişimleri” kategorisinde birinci oldu.

 

2013-05-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL