Güncel

AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ YAYINDA…

AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ YAYINDA…

Prof.Dr Nazmi Kozak tarafından hazırlanan Akademik Turizm Bülteni Haziran sayısı yayımlandı..

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 6, Haziran 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

HABERLER
Anatolia Uluslararası İstanbul Kongreleri Kadir Has Üniversitesi salonlarında düzenleniyor..
Francis and Taylon tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından 03 – 08 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 7th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 3rd Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı bilimsel toplantılar Kadir Has Üniversitesi’nin kongre merkezinde düzenleniyor. Toplam 10 paralel salonda gerçekleştirilmesi öngörülen kongreler, Kadir Has Üniversitesi’nin Eminönü’ndeki (Cibali) kampusünde yapılacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Türkiye akademide cinsiyet eşitliğini sağlayan tek ülke..

Thomson Reuters’in Times Higher Education ile birlikte gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, en çok kadın akademisyenin görev yaptığı ülkenin Türkiye olduğu orta çıktı. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerin yüzde 47,5’ini kadınlar oluşturuyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren ilk 400 kurumundan derlenen verilerek kullanılarak hazırlanan araştırmaya göre, dünya genelindeki akademisyenlerin yüzde 12,7’sini kadınlar oluşturuyor. Kadın akademisyenlerin oranlarının diğer ülkelere göre dağılımı şu şekilde ortaya çıktı: İngiltere yüzde 34,6, ABD yüzde 35,9, İsveç yüzde 36,7, Norveç yüzde 31,7, Danimarka yüzde 31. Türkiye’nin bu öncü rolüne karşılık ülkemizdeki üniversitelerde rektörlerin yalnızca yüzde 1,7’si kadınlardan oluşuyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizmde yanıtsız soru kalmayacak!

Edötürlüğünü TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun yaptığı “Turizmde Soru Cevap” adlı site yayın hayatına başladı. “Turizmde yanıtsız soru kalmayacak” diyen www.TurizmdeSoruCevap.com sitesinin editörü Kerem Köfteoğlu, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “TUYED heyetiyle birlikte Ankara-Beypazarı’na bir inceleme gezisi yaptık. Gezi sırasında Beypazarı Meslek Yüksekokulu’nun turizm bölümünde okuyan öğrencilerle buluşup söyleştik. Öğrencilerden bize yağmur gibi sorular yağmaya başladı. Kısa sürelik buluşmada bu soruların hepsini yanıtlayamayacağımızı görünce, aniden aklımıza bir site oluşturma fikri geldi. İstanbul’a dönünce ‘TurizmdeSoruCevap’ adıyla bir site yayıp yayına verdik.” Söz konusu siteye üye olan turizm öğrencilerine, gelen soruları kendilerinin de yanıtlama imkanı tanındığını hatırlatan Köfteoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Turizmde yanıtsız soru kalmaması için tüm turizm öğrencilerine siteye katılma çağrısı yapıyoruz. Site henüz çok yeni ve şimdilik sadece Beypazarı’ndaki turizm öğrencilerinin sorularını kapsıyor. Sitenin Türkiye’deki turizm öğrencileri tarafından bilinip, ziyaret edilmesiyle site; turizm bölümü öğrencilerinin bilgi alışverişinde bulunduğu önemli bir platform haline gelecek. Siteye üye olan herkesin yorum yapma, yanıt verme hakkı var. Öğrenciler, akıllarına takılan sorunun daha önce başkası tarafından sorulup sorulmadığını görmek istiyebilir. Bunun için öncelikle arama moturuna anahtar sözcüğü yazıp arama yapsınlar. Aramaların da sağlıklı olabilmesi için soru soran öğrencilerden, yazılarında geçen 3-4 anahtar sözcüğü mutlaka yazmasını rica ediyoruz.”

İlkokul Öğrencileri 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentini Geziyor

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinde gerçekleştirilen “İlkokul Öğrencileri 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentini Geziyor” etkinliği 8 Mayıs 2013 tarihinde Alpu ilçesinden 86 öğrencinin katılımıyla başladı. Etkinlik, Alpu, Beylikova, Günyüzü, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Mihalıççık ilçelerinden toplam 850 öğrencinin kültür turlarına katılımı ile 30 Mayıs 2013 tarihinde son bulacak. Proje kapsamında Eskişehir’in 10 ilçesinin her birinden 86 ilkokul öğrencisi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Eskişehir kent merkezine getirilerek, rehberler eşliğinde Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Kentpark, Cam Sanatları Müzesi ve Cumhuriyet Tarihi Müzesi gezdiriliyor.

TUYED’in yeni yönetimi belirlendi..

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin (TUYED), İstanbul Taksim’deki Point Hotel’de gerçekleştirilen, Divan Başkanlığı’nı TUYED eski başkanı Prof. Dr. Nüzhet Kahraman, yazman üyeliğini Gönül Yıldırım ile Özlem Kasa’nın yaptığı 9. Olağan Genel Kurulu’nda üyeler yeni yöneticilerini belirledi. Tek listeyle girilen seçimde üyelerin oylarıyla yeni yönetim kurulu şöyle oluştu: Fatih Gönül, Gönül Yıldırım, Haluk Özsevim, Hasan Arslan, Kerem Köfteoğlu, Mehmet Güneli, Özgür Töre. Yönetim kurulu kendi aralarında yaptıkları değerlendirme sonunda Kerem Köfteoğlu’nu başkan, Hasan Arslan’ı genel sekreter ve Gönül Yıldırım’ı da sayman olarak belirledi.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’ni konu alan çalışmalar için Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde özel oturum..

1990 yılında yayın yaşamına başlayan ve 2014 yılında 25. kuruluş yılını kutlayacak olan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile ilgili hazırlanacak çalışmalar, 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası’nda düzenlenecek olan VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde ayrı bir oturumda sunulacak.

Bülent Ağaoğlu’ndan yeni turizm bibliyografyaları

Ülkemizin çağdaş en üretken bibliyografyacısı Bülent Ağaoğlu, üç yeni bibliyografya çalışmasını daha turizm araştırmacılarının hizmetine sundu. Ağaoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde tamamlanarak online erişime açılan bibliyograflar “Türkiye Seyahatnameler Bibliyografyası”, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Bibliyografyası” ve “Boğaziçi kaynakçası”nan oluşuyor.

ÖYP Araştırma Görevlileri Derneği’nin yeni yönetimi belli oldu

Türkiye’nin birçok üniversitesinden bir araya gelen araştırma görevlilerinin kurduğu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Araştırma Görevlileri Derneği’nin ikinci Genel Kurulu, 30 Nisan 2013 tarihinde Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampusu’nde yapıldı. Genel kurulda yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi. Yapılan seçimler sonucunda; Arş. Gör. Taki Can Metin, Arş. Gör. Emin Arş. Gör. Efecan Aktaş, Arş. Gör. Betül Havva Yılmaz, Arş. Gör. Ulaş Önder, Arş. Gör. Reşat Arıca, Arş. Gör. Özgür Örün ve Arş. Gör. Meral Batur yönetim kurulu üyeliğine seçildiler. Yönetim kurulu üyeleri Dernek Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Taki Can Metin’i tekrar seçtiler.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu için Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde özel oturum..

Dokuz Eylül Üniversitesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası’nda düzenlenecek olan VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile ilgili hazırlanaçak çalışmalar özel bir oturumda sunulacak. Türkiye Cumhuriyeti’in ilanından bir hafta sonra kurulan TURİNG ile ilgili bildiriler Kongre’de ayrı bir oturum halinde yer alacak.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması Çalıştayı Antalya toplandı
Türk turizm tarihini ortaya çıkaracak ”Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması Antalya Kaynak Belirleme Çalıştayı” Antalya’da yapıldı. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun ortaklaşa düzenlediği ”Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması Antalya Kaynak Belirleme Çalıştayı” 27 Nisan 2013 tarihinde Antalya Kaleiçi’nde bulunan Marine Otelde düzenlendi. Düzenlenen çalıştaya turizm sektörünü temsileri çok sayıda eski bürokrat, turizm yatırımcısı, otel müdürü, turist rehberi, akademisyen, turizm gazetecisi, gezi fotoğrafçısı katıldı. İlki İstanbul’da yapılan çalıştay’ın Antalya toplantısındaki katılımcılar, Türk turizm tarihine önemli katkılarda bulunmuş ve çoğu unutulmaya yüz tutmuş, turizm tarihine ışık tutacak Antalya ve ilçelerindeki kişileri belirledi.

Sözlü Tarih Araştırması Görüşmelerine Başlandı..

Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında, Tarih Vakfı ve Ekin Grubu’nun kurumsal danışmanlığında hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nın alan çalışmalarına başlandı. Cumhuriyet Dönemi’ndeki turizm hareketlerinin sözlü tarih yöntemiyle kayıt altına alınmasının amaçlandığı araştırma kapsamında 400 kişi ile görüntü ve ses kayıtlı görüşmelerin yapılması planlanıyor. Araştırma kapsamında ilk görüşmeler geçtiğimiz hafta içerisinde Antalya’da gerçekleştirildi. Sekiz kişilik araştırma ekibince 9-11 Mayıs 2013 tarihlerinde Talya ve Dedeman otelleri salonlarında 22 kaynak kişi ile toplam 40 saatlik görüşme yapıldı. Garden Resort Bergamot Otelin desteğiyle gerçekleştirilen görüşmelerde 1930’dan günümüze Antalya turizminin gelişimine tanıklık etmiş kişilerle görüşmeler yapıldı. Antalya ve Alanya odaklı görüşmelere önümüzdeki aylarda farklı kaynak kişilerle yapılacak görüşmeler ile devam edileceği bildirildi.

Üç Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Fakültesi’ne dönüştürüldü..

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte ve yüksekokulların kurulması ile bazı yüksekokulların kapatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 11/3/2013 tarihinde kararlaştırıldı. Buna göre, Balıkesir Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlükleri bünyesinde yer alan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulları kapatılarak, her üç üniversite bünyesinde Turizm Fakültesi kurulmasına karar verildi.

Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nde Mayıs ayında 27 etkinlik düzenleniyor..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma v
e Uygulama Birimi bünyesinde Mayıs 2013 içerisinde 27 farklı etkinlik düzenleniyor.

Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 28/3/2013 tarihli ve 374204 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5/4/2013 tarihli ve 488646 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Giresun Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 28/3/2013 tarihli ve 374197 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu

Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 1/4/2013 tarihli ve 414472 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Kafkas Üniversitesi bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu…

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte ve yüksekokulların kurulması ile bazı yüksekokulların kapatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 11/3/2013 tarihinde kararlaştırıldı. Buna göre Kafkas Üniversitesi bünyesinde Sarıkamış Turizm Fakültesi kuruldu.

Pamukkale Üniversites bünyesinde Turizm Fakültesi kuruldu

Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 28/3/2013 tarihli ve 374207 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Selçuk Üniversitesi bünyesinde iki Turizm Fakültesi kuruldu

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5/4/2013 tarihli ve 487393 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı. Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Turizm Fakültesi kurulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5/4/2013 tarihli ve 487410 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 22/4/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Adalar Müzesi 2013 yeni sergilerinden ilki açılıyor

Marmara Denizi ve Karadeniz’de kontrolsüz avcılığın canlı yaşamı üzerinde yarattığı tahribat, duayen foto muhabiri Kadir Can’ın objektifinden ve kaleminden sunuluyor… Balık yaşamının nasıl yavaş yavaş yok olduğunu gösteren “Balık Ağ(a)lara Takıldı” sergisi 26 Mayıs Saat 15.00’te Heybeliada’da açılıyor. Sergi 30 Ekim tarihine kadar Heybeliada İskele Açık Sergi Alanında ücretsiz ziyaret edilebilecek.

İki yeni Sivil Havacılık Yüksekokulu kuruldu…

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte ve yüksekokulların kurulması ile bazı yüksekokulların kapatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Milli Eğitim Bakanlığı’nın teklif yazıları üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 11/3/2013 tarihinde kararlaştırıldı. Buna göre Selçuk Üniversitesi ve Gazianten Üniversitesi bünyesinde Sivil Havacılık Yüksekokulu kuruldu.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Alaattin BAŞODA
Kişilik Özelliği Olarak Hizmet Verme Yatkınlığının İş Tatmini ve İşten Ayrılma Niyeti Üzerindeki Etkisi: Konaklama İşletmelerinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Nevşehir: Nevşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Salih KUŞLUVAN
Kabul Tarihi: Aralık 2012

GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME
Öğr. Gör. Dönüş ÇİÇEK, Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu’nda Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

 

2013-05-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL