Güncel

TÜTAV’DAN ANADOLU’NUN İNANÇ VE KÜLTÜR YOLLARI KİTABI…

TÜTAV’DAN ANADOLU’NUN İNANÇ VE KÜLTÜR YOLLARI KİTABI…

Türk Tanıtma Vakfı TÜTAV tarafından yayınlanan “Anadolu’nun İnanç ve Kültür Yolları“ isimli kitap; seyahat acenteleri ve gezginlere kaynak oluyor.

Türk Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal BAYTAŞ’ın önsözünde “inanç turizmi bazında yapılan gezilerin inanç felsefesi boyutunda dinlerin toplumsal gelişimdeki önemi bazında bir anlatım ve tanıtıma konu olması gerektiğini” vurguladığı Kitap, inanç ve kültür turizmi yapan seyahat acenteleri ve ilgi duyanlar için farklı bakış açıları getiren özellikler taşıyor.

Kitapta, tüm Türkiye’den UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan yerler yanında inanç felsefesine kaynak olabilecek yerlerin de bulunduğu örnek olarak seçilmiş 35 il tanıtılıyor.

TÜTAV HAKKINDA:

Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV), Türkiye’nin milli hedef ve menfaatleri doğrultusunda tarihi, arkeolojik, kültürel, turistik, ticari ve sinai bilimsel sahalarda çalışmalar yapmak, dış tanıtımını sağlamak ve Türkiye’nin doğru müspet imajını yaratma faaliyetlerinde bulunmak ve desteklemek üzere kurulmuş bir örgüttür.

1982 yılında 8/4356 sayılı bakanlar kurulu kararı ile kamu yararına kurulan Vakıf bu tarihten itibaren Türkiye’nin dış tanıtımıyla ilgili bir çok projeler ve etkinlikler oluşturmuş ve bunları büyük bir başarı ve özveri ile gerçekleştirmiştir. TÜTAV devlet mevzuat ve formaliteleri ile kısıtlanan tanıtım hizmet ve çalışmalarına çağdaş bir anlayış, inisiyatif ve esneklik getirmiştir. TÜTAV tüm bu etkinlikleri kendi kişisel çabaları ve kendi oluşturduğu kaynak ve imkanları ile gerçekleştirmeyi başarmıştır.

TÜTAV, yurt dışı tanıtım faaliyetleri kapsamında bugüne kadar 5 kıtada 37 ülkede organizasyon ve etkinlikler düzenlemiş ve bu etkinlikler kapsamında bini aşkın gösteriyi 1 milyonu aşkın kilometre kat ederek başarmıştır.

“Türk Tanıtma” veya “Türk Kültür Haftaları” olarak düzenlenen bu etkinliklerde genellikle 40 kişilik TÜTAV Gösteri ve Sanat Topluluğu tarafından modern sahne düzenlemeleri ile halk dansları, sema ve semah mistik dansları, defileler, özgün Türk müziği, Türk mutfağı ve geleneksel el sanatları, sergiler, konferanslar gibi etkinlikler ve gösteriler düzenlenmiştir. Bugüne kadar gerçekleştirilen tüm etkinliklerimiz tüm ülkelerde büyük bir ilgi ile karşılanmış, görsel ve yazılı basında övgü ile yer almış ve Türkiye’nin tanıtımına önemli katkılar sağlamıştır.

TÜTAV’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği tanıtım yayınları, dergiler, kitaplar, belgeseller, filmler, plaklar yurt içinde ve yurt dışında büyük bir ilgi ve övgüyle karşılanmıştır. Kültürel etkinlikler bağlamında yaptırdığı yapıtlar arasında “Musical Anatolia” isimli plak Fransız Müzik Akademisi tarafından “En Başarılı Yapıt” ödülünü almıştır. “Sound of Anatolia” isimli plak ile “Turkish Folk Sound” isimli plak Bulgaristan’da uluslararası jüri tarafından kendi dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Yayınlattığı kitaplar arasında 15 Bilim adamının katkısıyla bastırdığı “Geçmişten Bugüne Türkler ve Türkiye” adlı eser, İngiltere’de Milli Eğitim Bakanlığınca “Türkler hakkında yayınlanmış En Başarılı Eser” olarak nitelenmiştir.

Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere, Rusya Federasyonu ve Türki Cumhuriyetleri ile başkanlığımızda bilim, kültür, iş adamları, üst düzey yargı mensupları, bürokratlar ve tanınmış gazetecilerden oluşan heyetler teati edilmiş ve karşılıklı görüşme ve davetler ile ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlanmıştır. Türk sanayicileri ve iş adamları vakfı tarafından verilen “yılın en başarılı sivil toplum kuruluşu ödülü” dahil olmak üzere, kamu-özel muhtelif kurum ve kuruluşlar tarafından bugüne kadar yüze yakın şilt plaket ve takdirname ile ödüllendirilen TÜTAV, yıllardır başarı ile sürdürdüğü çalışmalarını günümüzde yoğun şekilde geliştirerek devam etmektedir.

 

2013-05-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL