Güncel

Batı Akdeniz Hızlı Tren için tek yumruk oldu

Batı Akdeniz Hızlı Tren için tek yumruk oldu

ATSO’nun başlattığı Hızlı Tren İmza Kampanyası’na Burdur ve Ispartalı iş adamlarından büyük destek geldi.Üç ilin en büyük çatı örgütleri “Hızlı tren” için güçbirliği yaptı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık Divanı Üyeleri ilk kez birlikte bölge turuna çıktı. Burdur ve Isparta valileri, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarını ziyaret eden ATSO ve ATB heyeti, “Antalya, Burdur ve Isparta illerinin gerek ekonomik, gerekse sosyal ve kültürel yönlerden birbirinden bağımsız düşünülemeyeceğini vurgulayarak, birlik ve beraberlik” mesajı verdi.

Heyetin ilk durağı Burdur Valisi Nurettin Yılmaz oldu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yılmaz, “Artık mülki sınırların bir anlamı kalmadı. Antalya, Burdur ve Isparta tek bir şehir konumuna geldi. Antalya’da Burdur nüfusuna yakın Burdurlu yaşıyor. Hem sivil toplumda, hem ticarette Burdurlular çok etkili. Bu nedenle kentler arasında bir ayrım gözetmiyorum” dedi. Vali Yılmaz Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) sayesinde üç il arasında ilişkilerin güçlendiğini söyledi.

EXPO 2016, sadece Antalya’nın değil, bölgenin organizasyonu
ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, yıllarca Burdur için “Antalya’nın arka bahçesi” benzetmesinin yapıldığını belirterek, “Bu çok yanlış. Antalya turizmdeki gelişmeye paralel son yıllarda çok öne çıktı. Ama bizim hedefimiz başta turizm ve tarım olmak üzere her alanda bölge illerinin birbiriyle entegre olması. BAKA’nın katkısı ile bu entegrasyon hızlandı. Artık bölge ekonomisini geliştirecek ortak projelere ağırlık vereceğiz” dedi. Antalya’da sanayinin belli bir doygunluğa ulaştığını belirten Budak, kendilerine ulaşan talepleri Bucak ve Burdur’a yönlendirdiklerini söyledi. EXPO 2016’nın sadece Antalya’nın değil, bölgenin organizasyonu olduğunu vurgulayan Budak, Burdur ve Isparta’yı organizasyonun parçası olarak gördüklerini kaydetti.

Antalya Ticaret Borsası ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Burdur, Isparta ve Antalya ekonomilerinin birlikte hareket ederek daha da güçleneceğini belirterek, “Organize tarım bölgelerini birlikte harekete geçirmeliyiz. Demiryolunun bölge olarak birlikte seslendirilmesi ve iyi bir kamuoyu yaratılması lazım. Batı Akdeniz’de ticareti geliştirmek için birlikte çalışmamız lazım” diye konuştu.

Birlik ve beraberlik vurgusu
ATSO ve ATB Heyeti daha sonra Burdur Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek yeni göreve seçilen Borsa Başkanı Yılmaz Başar ve Meclis Başkanı Hikmet Çangır’a “hayırlı olsun” diyerek başarılar diledi. ATSO Başkanı Budak, üç ilin ortak özelliklerine vurgu yaparak, “Aynı kültürün insanlarıyız. Kent ayrımında hiç olmadık. Birlik ve beraberliğimizi, çok yüksek noktalara getireceğiz” dedi.

ATB Başkanı Ali Çandır, ikinci dönem yönetimine seçildiğini belirterek, geçen 4 yıl içerisinde Antalya’da ATSO ve diğer kurumlarla birlikte hareket ederek birçok işi başardıklarını ifade etti. Bölgesel anlamda da Isparta, Burdur, Bucak ve Yalvaç ile iyi çalışmalara imza attıklarını dile getiren Çandır, “Buralar bir demokrasi arenası, bayrak size geçti, umuyoruz ki bu bayrağı en yükseğe taşıyacaksınız. Bizde bu konuda elimizden gelen desteği veremeye hazırız. Kesinlikle bireysel hareketler, tek başına gidilen yollarda çok fazla sonuç alınmıyor. Onun için hepimiz birlik ve beraberlik içerisinde bu böyle ilgili, mikro milliyetçilik yapmadan, Batı Akdeniz bilinci ile çalışmalarımızı yapmamız gerekiyor” diye konuştu. Birlikte artarak devam ettiğini belirterek, “Hep beraber birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Hızlı Tren Kampanyası’na büyük destek
Antalya, Burdur ve Isparta’nın Anadolu ile ulaşım ağının mutlaka güçlendirilmesi gerektiğini belirten ATSO Başkanı Budak, ATSO’nun başlattığı imza kampanyası için Burdur ve Ispartalı işadamlarından destek istedi.

Antalya’nın hızlı tren ağına bağlanması ile Anadolu’nun zenginliklerinin Batı Akdeniz’e geleceğini vurgulayan Budak, “Bölgenin en önemli sorunu ulaşım. Antalya’nın ulaşımı da dahil, bölgenin ulaşım altyapısının güçlendirilmesi gerekiyor. Batı Akdeniz Bölgesi Türkiye’de başarı hikâyesi yazıyor ama ulaşım büyük sorun. Raylı ulaşım 100 yıllık bir hayal. Hızlı treni niye istiyoruz. Antalya’da sadece yılın altı ayı kullanılan 550 bin turistik yatak var. Hızlı tren gelirse Anadolu’nun zenginliğini buraya çekebiliriz. Hızlı tren bölgeyi zenginleştirir. Hep beraber bu isteğimi yüksek sesle dile getirirsek, ulusal kamuoyunun ve Başbakanımızın gündemine girmesini sağlayabiliriz” dedi. Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar ve Meclis Başkanı Hikmet Çangır ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Her iki başkanda hızlı tren kampanyasına sonuna kadar destek verdiklerini belirterek, “Hızlı tren gelmesi halinde üretimimizi ulusal ve uluslararası pazarlara daha kolay ulaştırabiliriz. Bölgemizde sanayi gelişiyor. Bu gelişme hızlı trenle taçlanırsa çok güzel olur” diye konuştular.

Antalya ile birlikteyiz
Heyet daha sonra Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuğu oldu. Geçtiğimiz hafta içinde Antalya’ya gelerek ATSO’nun hızlı tren kampanyasına destek veren Burdur TSO Başkanı Yusuf Keyik, “Atılacak bölgesel adımlarda her zaman beraberiz” dedi. Keyik’in çağrısı üzerine Burdur TSO Meclis Başkanı Feyzi ile birlikte Meclis Üyeleri ve Burdurlu işadamlarını hızlı tren kampanyasına imzaları ile destek verdi.

Burada bir konuşma yapan ATSO Başkanı Budak, TOBB’da her zaman “bölge” vurgusu yaptıklarına dikkat çekerek, “Birlik beraberliğin sağlanmasında en önemli aktör TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu. Bu birlik ve beraberliğe ülkemizin büyük ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

Ali Çandır da BAGEV’in bölgesel çalışmalarını anlattı. Bölgesel ilk istihdam ofisini açtıklarını ve sisteme kayıtlı 10 bin işsiz, 2 bin firma ile işsizlikle mücadele ettiklerini kaydeden Çandır, bölge ekonomisinin tarım, ticaret, taşımacılık, teknoloji, turizm ile kalkınabileceğini vurguladı. Çandır, birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekti.

Vali Oğuz; kollarımızı daha geniş açalım
ATSO ve ATB heyeti daha sonra Isparta’ya geçerek Vali Memduh Oğuz’a ziyaret etti. İş dünyasının iki büyük kurumunun ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Oğuz, “Bu ziyaretten şunu gördüm. Kollarlımızı daha geniş açabilme, olacaksa beraber olsun gibi bir iyi niyet var. Bölgeyi içine alan ziyaretler anlamlı ve önemli. 25 yıl önce Burdur Valisiydim. Her üç ilinde farklı özellikleri var. Bunlar birbirimizi güçlendiren özellikler” dedi. Isparta’nın tek başına dünya gül yağı üretiminin yüzde 65’ini ürettiğini anlatan Vali Oğuz, Isparta’nın önümüzdeki dönemde tarımsal araştırmaların merkezi olması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

ATSO Başkanı Budak ise konuşmasında Batı Akdeniz’i tek bir il gibi gördüklerini söyledi ve, tüm bölgeyi tek bir destinasyon olarak tanıtmak amacı ile kurulan Antalya Tanıtım AŞ’nin 35 ülkede yürüttüğü çalışmalarında sadece Antalya’yı değil, Burdur ve Isparta’nın tarihi ve doğal güzelliklerini de 4 ayrı dilde tanıttığını kaydetti.

ATB Başkanı Ali Çandır, bölge ekonomisini; tarım, turizm, ticaret, teknoloji ve taşımacılık sektörlerinin baş harflerinden oluşan “5T” olarak adlandırdıklarını belirterek, “Bu 5T’nin gelişmesi yönünde birlikte neler yapabilirizin yollarını aramalıyız” dedi. Dünyada yeşil ve akıllı kentlerin ön plana çıktığını belirten Çandır, Isparta’nın potansiyeli ile bu konuda bölgeye öncülük yapabileceğini vurguladı.

Isparta da hızlı tren istiyor
Heyet daha sonra yeni seçilen Isparta TSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve Meclis Başkanı Osman Şahlan ile Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar’ı ziyaret ederek “hayırlı olsun” temennisinde bulundu.

Isparta TSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ziyaretin kendilerine güç verdiğini söyledi. Isparta ekonomisindeki gelişmeler hakkında bilgi veren Başdeğirmen, Isparta Havaalanı’nı ağırlıklı olarak Antalya’ya gelen İranlı turistlerin kullandığını, THY’nin Isparta’ya haftada üç gün sefer düzenlediğini, ancak öğle saatlerindeki seferlerin ilgi görmediğini belirterek, “Havaalanı çalışırsa ekonomide gelişir” dedi. Yayla turizminin gelişmesini hedeflediklerini belirten Başdeğirmen, Davraz Kayak Merkezi’nin Uludağ’a rakip olduğunu anlattı. Isparta’ya turizm firmalarını davet ettiklerini belirten Başdeğirmen, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin 63 bin öğrencisi ile 10 ilden büyük olduğunu kaydetti. Başdeğirmen, önümüzdeki dönemde, Kırsal Kalkınma Ajansı, BAKA, TSO ve Ticaret Borsası’nı “Ekonomi Kampusu” adı altında tek binada toplamayı planladıklarını da bildirdi.

ATB Başkanı Ali Çandır, bölge ekonomisinin birlikte hareket ederek daha güçlü hale geleceğini vurgularken, bunun için iyi bir ulaşım ağına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Çandır, BAKA’nın önümüzdeki dönem daha iyi bir çalışma sistemine kavuşmasını ümit ettiklerini de belirterek, “Isparta, Burdur ve Antalya Allah’ın bir lütfu, birbiriyle entegre olmuş bir bölge, bu potansiyeli iye değerlendirmemiz lazım” dedi.

Isparta TSO ve Borsa Başkanları da “hızlı tren” kampanyasına imza atarak “destekliyoruz” mesajı verdi.

Ziyaretlere ilişkin değerlendirme yapan ATSO Başkanı Budak, “Hayal gibi gözükse de birlik ve beraberlikle bu hayali gerçeğe dönüştürebiliriz” dedi. ATB Başkanı Ali Çandır da, “Bölge oda ve borsaları arasında geride kalan dört yılda güzel bir birliktelik sağlandı. Bu beraberliğin bundan sonra da devam edeceğini umuyorum” diye konuştu.

 

2013-06-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL