Güncel

AMERİKA’DA YAŞAYAN TÜRKLER GEZİ PARKI’NA DESTEK İÇİN TOPLANIYORLAR

AMERİKA’DA YAŞAYAN TÜRKLER GEZİ PARKI’NA DESTEK İÇİN TOPLANIYORLAR

ABD’de yaşayan Türkler Taksim Gezi Parkı eylemlerine çeşitli şehirlerde gerçekleştirdikleri gösterilerle destek veriyorlar. İşte New York’tan Hülya Aydoğan ile Gezi değerlendirmeleri..

turizmhaberleri.com / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Washington, New York, Los Angeles, San diego’da yaşayan Türkler; düzenledikleri yürüyüş ve gösterilerle Taksim Gezi Parkı direnişçilerinin yanında olduklarını gösteriyorlar.
28 Mayıs tarihinde İstanbul Takim Meydanının gözbebeği Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesi ve AVM projesine karşı tepkisel ve barışçıl bir direniş başlatan gençlerin hareketi polisin şiddet kullanması nedeniyle büyük bir krize dönüşmüştü. 14.ncü güne giren gezi parkı eylemleri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin başta olmak üzere ”her Taksim her yer direniş” başlığı ile tüm ülkede barışçı anlayışla devam ederken yurt dışındaki Türk vatandaşlarından da büyük destek alıyor.

Turizmhaberleri.com-Dış haberler servisi Londra, Toronto’dan sonra New York’ta… ABD’de yaşayan Türklerin nabzını tutuyoruz.

New York’ta faaliyet gösteren Elite Tour Seyahat Acentesi sahibi Hülya June Aydoğan ile Taksim Gezi Parkı eylemlerini ve yansımalarını görüştük.

Taksim Gezi Parkı olayları ABD’den nasıl görünüyor¿ Orada yaşayan Türk vatandaşları nasıl değerlendiriyor olanları¿.şeklindeki sorumuzu yanıtlayan Aydoğan şunları söyledi:

”Amerika’da yaşayanların- ki milliyeti ne olursa olsun önemli değil- öncelikle derin üzüntü ile karşıladığı bir gerçek . İfade özgürlüğünün önemli bir parçası olan, insanların barışçıl bir şekilde toplanma özgürlüklerini kullandıkları sırada, Türk güvenlik güçlerinin acımasız ve aşırı şiddet kullanımından üzüntü duydukları ve ayıpladıkları herkes tarafından görülen bir gerçek.. Türk insanının da ifade özgürlüğünü, düşünme özgürlüğünü, haberleşme özgürlüğünü insanca yasama haklarını insanca kullanmalarından yanalar elbette.

Her gün konsolosluk önünde, her akşam Union Squarde gösteriler yapılıyor ve bunu destekleyen Amerikalılar da oldukça fazla. Ellerinde rengarenk pankartlarla toplanan Türkler ve Amerikalı dostları, sloganlar atarak, marşlar söyleyerek, tava ve tencerelerle tepkilerini dile getiriyorlar.

NEW YORK TIMES’A TAM SAYFA İLAN VERİLDİ..
Burada yaşayan Türklerin başlattığı bir kampanyadan da bahsetmek istiyorum. Çok kısa sürede toplanan bağışlarla New York Times’a tam sayfa ilan verildi. ”Türkiye’de neler oluyor” başlığı ile yayınlanan ilanda;. ABD’de yaşayan Türklerin Gezi Parkı olaylarını değerlendirmesi, gelinen noktada hükümetin uzlaşmaz politikası, halkın talepleri ve beklentilerine yer verildi.” dedi.

TURİZM SEKTÖRÜ ETKİLENİYOR
Tüm dünyada olumsuz şiddet görüntüleri ile gündeme gelen Türkiye’nin Gezi Parkı eylemleri nedeniyle turizm sezonuna şanssız başladığını belirten Aydoğan; ”hızla gelişen olaylar sektörü de etkiledi. İptallerimiz var ve önümüzü ne zaman göreceğiz bilemiyoruz. Sezonu başlamadan bitirmiş gibiyiz. Olaylar devam ettiği ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde işimiz zor .Ama güzel yanı buradaki insanlar Türkiye’yi ve Türk halkını çok seviyorlar. Benim bütün dostlarım , arkadaşlarım ve müşterilerim geçmiş olsun demek ve iyi dileklerini ifade etmek için telefonlarımı kilitledi.” Dedi.

TÜRKİYE’DEKİ TURİZMCİLER SAĞDUYU İLE ELİNDEN GELENİ YAPIYOR
14.ncü gününe giren Gezi Parkı eylemlerinde kriz yönetiminin acilen devreye girmesi gerektiğini belirten Aydoğan; ”Turizmci olarak Türkiye’deki meslektaşlarımla elimizden gelenin en iyisinmi yapmaya çalışıyoruz. Benim şu anda Türkiye’de 135 misafirim var, hepsinin güvende ve mutlu olduğunu biliyorum ancak eylemler sırasında şiddet kullanımından dolayı halen tedirginler. Bir çok misafir tarafından olumsuz görüntüler resimlendi. Tabii bu ülkemiz adına çok üzücü ama şu anda elimizden gelen bir şey yok. Buradan bütün turizmci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu konuda müşterilerime büyük bir misafirperverlikle hizmet verdikleri ve duyarlı oldukları için. Oteller, şoför kardeşlerimiz, tur operatörlerimiz çok hassas ve dikkatli hareket ettiler. Hepimiz için aydınlık günler diliyorum” şeklinde konuştu.

 

2013-06-11
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL