Güncel

İLLER BANKASI 363 LOJMANI 45 MİLYON LİRAYA SATTI

İLLER BANKASI 363 LOJMANI 45 MİLYON LİRAYA SATTI

İller Bankası’na ait 363 lojman açık artırma yöntemiyle 45 milyon 500 liraya satıldı.

Büyük izdihamın yaşandığı açık artırmada Ankara’nın Emek semtindeki müstakil ev 3 milyon 600 bin liraya satıldı. Lojman satış gelirinin yarısı kentsel dönüşüme diğer yarısı da yerel yönetimlere destek olarak kullanılacağı belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan İller Bankası’na ait 363 lojman açık artırma usulü ile satışa çıkarıldı. Fiyatları 34 bin ile 170 bin lira arasında değişen konutlar, yüzde 20 peşin 60 ay vadeyle satıldı. Ankara, İstanbul, Adana ile eş zamanlı internet bağlantısıyla gerçekleştirilen açık artırmaya yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Açık artırmalı ihaleyi kazanan vatandaşlar gayrimenkul fiyatının yüzde 20’sini peşin öderken, geri kalanını 60 ay taksitle ödeyecek. Taksit fiyatları 2 yılda bir TÜFE oranlarına göre artacak. Satıştan elde edilecek gelirle, hem yerel yönetimlere hem de kentsel dönüşüme önemli kaynak sağlanması hedefleniyor. Kentsel dönüşüm kanununa göre Banka’nın ana faaliyetleri dışında elde edeceği karın yüzde 50’si dönüşüme aktarılıyor.

Başlangıç fiyatları toplamı yaklaşık 26 Milyon lira olan konutlar kıyasıya rekabetin yaşandığı açık artırmada toplam 45 milyon liraya alıcı buldu.

Büyük izdihamın yaşandığı açık artırmada en yüksek bedelle satılan gayrimenkul, Ankara’nın Emek semtindeki 8. Sokak’ta bulunan 730 metrekarelik kargir bina oldu. 885 bin liradan başlayan açık artırmada gayrimenkul 3 milyon 600 bin liraya satıldı.

 

2013-06-25
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL