Güncel

ANTALYA’NIN KARBON AYAKİZİ ÇIKARTILACAK

ANTALYA’NIN KARBON AYAKİZİ ÇIKARTILACAK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın;”Turizmde Türkiye’nin başkenti olan Antalyamızın, enerjide de ön planda olmasını istiyoruz. Antalya’nın kent ölçeğinde karbon ayakizi çıkarılacak.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin “Antalya’nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı”, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazandı. .

Antalya Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda karbon salınımının azaltılması ve bu konuda farkındalık sağlanmasına yönelik Avrupa Komisyonu Başkanlar Sözleşmesi’ni (European Comission Covenant of Mayors) imzalayarak katılım sağlamıştı.

Sözleşmeye istinaden, Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden olan Temiz Enerji Projeleri kapsamında başlatılan “Antalya’nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı”, yerel kalkınma ajansı olan BAKA’nın 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Destek Programı çerçevesinde hibe almaya hak kazandı.

ANTALYA ÖRNEK OLACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr. Mustafa Akaydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Turizmde Türkiye’nin başkenti olan Antalyamızın, enerjide de ön planda olmasını istiyoruz. Enerji tüketiminin düşürülebilmesi ve temiz enerji kaynaklarının kullanılabilirliliğinin arttırılabilmesi için tüm gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Proje kapsamında, Antalya’nın karbon ayakizinin de çıkarılacağını belirten Akaydın, “Ülkemizde ilk defa il ölçeğinde böyle bir çalışma yapılıyor, diğer illere de örnek olacak bir projeye başlıyoruz” dedi.

KARBON AYAKİZİ ÇIKARTILACAK
Proje kapsamında, Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal ve Antalya’nın kent ölçeğinde karbon ayakizi çıkarılacak. Antalya’nın; konut, işyeri, otel, sanayi, tarım, okul, hastane, yol, sokak aydınlatma ve kamu binalarının elektrik tüketimleri, şehiriçi ulaşımda kullanılan tüm araçların egzoz emisyonları, katı ve sıvı atık bertaraf envanteri, tarım kaynaklı salınımların yanı sıra Antalya ormanlarının yangın bilgileri de ilgili kurumlardan toplanacak. Bu bilgiler çerçevesinde ‘Antalya’nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’ çıkarılacak.

KARBON AYAK İZİ NEDİR?
Karbon Ayakizi; birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: Doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi. Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür. İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

 

2013-06-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL