Güncel

BAKANLIK VE TUROFED’E TURİZM BASINI PROTESTOSU…

BAKANLIK VE TUROFED’E TURİZM BASINI PROTESTOSU…

Antalya’da bugün düzenlenen turizm toplantısından Bakanlık Basın bölümünün haberi yok. Antalya İKTM kimin düzenlediğini bilmiyor.TUROFED Koordinatörü’nün de bilgisi yok ve toplantıya belli kişiler çağrılır diyor..

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com/ ANTALYA

Sabahtan beri Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve TUROFED arasında mekik dokurken yaşadığım iletişimsizlik örneği inanılmaz boyutlarda idi. İşi gücü bırakıp bir basın toplantısının peşine düştüm, duyurunun kaynağını ararken bakın neler yaşadım:

İstanbul’dan bir dostumun gönderdiği şu basın toplantısı duyurusu ile başladı herşey..:

Basın Toplantısı
10 Temmuz 2013 Çarşamba 12:00
QualityTravel Aliance (QTA) ve RTK Grubu 10 Temmuz 2013 Çarşamba 12:00 Gloria Verde Resort Oteli Sezon ortası Türkiye turizmürünlerinin Avrupa piyasalarındaki seyahat satış noktalarının son durumunu değerlendirmek üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Sn. Özgür Özaslan, Türkiye OtelcilerFederasyonu Başkanı Sn. Osman Ayık ve Avrupa’da sekizbin seyahat satış acentesinden oluşan QualityTravel Aliance (QTA) ve RTK Grubu’nun Başkanı Sn. Thomas Bösl’ün katılımıyla basın toplantısı yapılacaktır.

Bu toplantıda sezon ortasında Avrupa Piyasalarında Türkiye satışlarındaki son durum, Almanya,Benelüks, Avusturya ülkelerindeki QTA grubuna bağlı sekiz bin seyahat satış noktasında Türk Turizm Ürünlerinin ve Satışlarının değerlendirilmesi yapılacaktır. Ayrıca 2013-2014 kış sezonu satışları değerlendirilecektir.

Basın Odası aracılığyla arkadaşıma gönderilen bu duyurunun neden turizm basınına ya da turizmhaberleri.com’a servis edilmediği sorusunun cevabını merak ettim.

İşte o telefon trafiği ve yanıtlar, iletişimsizliğin zirve yaptığı diyaloglar:

BAKANLIK BASIN: TOPLANTIDAN HABERİMİZ YOK..!
Kültür ve Turizm Müdürlüğü Basın Bölümünden sorumlu kişi; neden basın toplantısı için duyuru göndermediniz sorumu şöyle yanıtladı:

Böyle bir toplantı hakkında bir bilgimiz yok, bize bildirilmedi. Özgür beyin özel düzenlediği bir toplantı olabilir. Toplantı Antalya’da yapılıyorsa Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü organize etmiştir, kendileri ile görüşürseniz daha detaylı bilgi alabilirsiniz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıdan Bakanlık basın servisinin haberinin olmaması ilginç gelse de hemen Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü aradım.

BİZ DÜZENLEMEDİK, KİMİN DÜZENLEDİĞİNİ BİLMİYORUZ..
Ramazan bey toplantıyı kendilerinin düzenlemediklerini, Müdür İbrahim Acar’ın davetli olarak katıldığını, toplantıyı kimin organzie ettiğini bilmediklerini, araştırıp bilgi vereceklerini söyledi. Ve hemen ardından da aradı: Meğer TUROFED düzenlemiş…

TUROFED KOORDİNATÖRÜ: TOPLANTIDAN HABERİM YOK..!

Sıradaki kişi:TUROFED Koordinatörü Necip Boz oldu..

Antalya’daki toplantıdan haberi olmadığını belirten Necip Boz, sabah TUROFED Başkanı Osman bey ile görüştüğünü ancak kendisine toplantıdan bahsetmediğini söyleyince şaşırdım. Şaka gibi…

Necip Boz’a Bakanlık yetkililerinin ve turizm sektörünün önde gelen isimlerinin katıldığı bu toplantıya neden turizm basınının çağrılmadığını sorduğumda ise aldığım yanıt karşısında sözün bittiği yerde kaldım.

SEÇİLMİŞLER MESELESİ…
Efendim bu tür toplantılar bazen anlık verilen kararlarla yapılırmış ve basından bir kaç kişi davet edilirmiş..

Adam mı seçiyorsunuz dediğimde ise; ”siz üzerinize alınmayın, olayı da bu kadar büyütmeyin.(Anlayışlı bir ses tonuyla) Bazen çağırdığımız gazeteciler de gelmez, sistemin ve anlık gelişmelerin sonucudur. Adam seçmek denilemez, bu tür toplantılarda her zaman Özgür beyin ya da toplantıyı düzenleyenin belirlediği gazeteciler davet edilir”

BİZ KAÇ KİŞİYİZ BİLİYOR MUSUNUZ¿¿¿..
Hiçbir Kültür ve Turizm Bakanı şu turizm basınını topluca makamına davet etmedi. Kimlerdir turizm basını dedikleri, kaç kişidir, neler yapıyorlar, ne projeler üretiyorlar, sorunları nedir öğrenelim, kendilerine nasıl yardımcı olabiliriz” demedi..

TURİZM STK’LARI DA YILLARDIR BİRBİRİNİN AYNI…
TURİZM STK’ları da turizm basınını geliştirmek adına yeni köprüler kurmaya önder olmadı. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği TUYED ne yapar¿..Bu toplantı TUYED üyesi bir iki internet turizm basınına haber verilirken TUYED Başkanı’na bildirildi mi¿ Bu sabah Kerem Köfteoğlu’nu da 2 kere aradım ama ulaşamadım. Eğer toplantı bilgisi kendisine ulaşmış ise neden üyelerine aktarmadı¿…

Sorular..sorular…. derken başka bir konuya geçiyor düşüncelerim:

BAKANLIĞIN 50.NCİ YIL KUTLAMA PROGRAMINI MERAK EDİYORUM..!

12 Temmuz’da Bakanlığımızın 50.nci yılını kutlayacağız. Bu kapsamda Bakanlıkta 40 yılını tamamlayan Değerli Başyazarımız ve Danışmanımız Sayın Hüsnü Gümüş ” Nice 50 yıllara” yazısını göndermiş.. Defalarca okudum… Derinlere inen, kısa kısa bilgilerle ve önerilerle bezenmiş Türkiye’nin turizm serüvenini gözler önüne seren Gümüş’ün yazısı yine bir yığın soru ile noktalandı benim için..

Bakanlık 50.yıl logosunu hazırlamış ama 12 Temmuz için ne tür bir etkinlik düzenleyecek acaba¿.. Bu kutlama programında turizm duayenleri, Bakanlık çalışanlarına davet çıkarılacak mı ¿..Bir teşekkür plaketi ile hatırlanacaklar mı¿

Nazar boncuklu 50.yıl logosu minik bir tasarım şıklığı ile havalimanlarında dağıtılacak mı¿

Şimdi toplantıya neden davet edilmediğimizi, neden ayrım yapıldığını, adam seçildiğini sorgulamayı bıraktım; Bakanlık 50.YILINI NASIL KUTLAYACAK¿.. Onu merak ediyorum. HATIRLATAYIM İSTEDİM.

 

2013-07-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL