Güncel

Bakan Çelik:Boşnak Kardeşlerimizin Acılarını Paylaşıyoruz

Bakan Çelik:Boşnak Kardeşlerimizin Acılarını Paylaşıyoruz

Srebrenitsa soykırımının 18’inci yıldönümü kapsamındaki törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ” Türkiye, Bosnalı Kardeşlerimizin Yanındadır” dedi.

Srebrenitsa soykırımının 18. anma törenlerine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Srebrenitsa’da gerçekleştirilen soykırım için her yıl 11 Temmuz tarihinde düzenlenen anma törenleri, bir yandan acılarımızı tazelerken, diğer yandan savaşın ve özellikle soykırım suçunun korkunç yüzünü insanlığa bir kez daha hatırlatmaktadır.” dedi.

Bakan Çelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“11 Temmuz, sadece geçmişteki acıları hatırladığımız hüzünlü bir gün değildir. Srebrenitsa bizlere dini, etnik kökeni, kültürü ne olursa olsun tüm halkların birarada yaşayabilme erdem ve mutluluğuna ulaşabilmesi gerektiğini anlatan geçmişten gelen büyük bir çığlıktır.

Bu ve benzeri acıların tekrar yaşanmaması için tüm halkların üzerine düşen sorumluluğu idrak etmesi lazımdır. Geçmişte yaşananları unutmak, soykırım şehitlerinin anılarına ve aziz ruhlarına yapılan en büyük kötülük olacaktır. Acılar elbette unutulmaz, hatıralarımız ise ortak kimliğimizi oluşturur. Türkiye’nin, kardeşi Bosna Hersek halkının kimliğinin muhafazası ve ilerlemesi hususunda kararlı ve inançlı olduğunu vurgulamak isterim.

Tarihten gelen köklü ilişkilere sahip olduğumuz dost ve kardeş Bosna Hersek’in barış, istikrar ve refahına büyük önem atfettiğimizi belirtmek, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin muhafazası ile uluslararası sınırları dahilinde işleyen bir devlet yapısına sahip olmasına dair taahhüdümüzü bir kez daha teyit etmek istiyorum.

Türkiye, Bosnalı Kardeşlerimizin Yanındadır

Aziz şehit yakınları; Bosna Hersek, Türkiye’nin ve Türk halkının gönlünde çok müstesna bir yere sahiptir. Türkiye her zaman ve her koşulda Bosna Hersek’in ve Boşnak kardeşlerimizin yanında olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Türkiye olarak benzer acıların tekrar yaşanmaması için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizi vurgulamak istiyorum.

Arzumuz; sadece siyasi liderlerin değil, farklı milletlere mensup hüzünlü annelerin çocuklarının artık özgürce ve gelecekten korkmadan birlikte ekmeklerini paylaşacakları günlere kavuşmaktır.”

 

2013-07-12
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL