Güncel

İSTANBUL TEK ADRESTEN TANITILACAK..

İSTANBUL TEK ADRESTEN TANITILACAK..

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Kültür ve Turizm Bakanlığı , TUROB, TURYİD, TÜRSAB, TYD işbirliğinde İstanbul Tanıtım Vakfı kurulacak. Yılmaz Parlar TUROB Toplantısından bildiriyor…

YILMAZ PARLAR- turizmhaberleri.com/ İSTANBUL

TUROB geleneksel aylık toplantısı26 Ağustos 2013 tarihinde Sütlüce Haliç kongre merkezinde gerçekleştirildi. TUROB Başkanı Timur Bayındır, sektör açısından tecrübesizlik ve planlama eksikliği nedeniyle toplumsal olaylardan etkilendiklerini, birkaç aylık dönem içerisinde gerek ülke gerekse sektör olarak zorlu bir sınavı atlatmaya çalıştıklarını ve çalışmakta olduklarını açılış konuşmasında dile getirdi.

TUROB Başkanı Bayındır, “artık günümüzde her toplumda olduğu üzere, birtakım sosyal ve toplumsal olayların vuku bulması olağan karşılanmalıdır. Ancak Demokratik hadiseler ve son dönemde yaşadığımız olaylar bize bu konuda tecrübesiz ve planlama eksikliğimiz olduğunu öğretmiştir.” dedi

Bayındır, Birlik olarak sözü edilen süreç içerisinde gerekli mecralar ile temasa geçerek, emek sarfettiklerini, üyelerin sağduyulu, sabırlı ve barışçıl yaklaşımlarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

TANITIMDA SORUMLU KURULUŞ EKSİKLİĞİNİ TESPİT ETTİK
Sözlerine yine tecrübe eksikliğini vurgulayarak devam eden Bayındır şunları söyledi:

” Bahsettiğim gibi bu tecrübeler bize eksik yanlarımızı göstermiş ve öğretmiştir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Berlin, Barcelona ve Londra gibi dünyanın önde gelen tüm turizm şehirlerinde, varlığını şehrin tanıtımına adamış ve tüm sektörel aktörleri içerisinde barındıran turizm kuruluşları tek iletişim adresi olarak faaliyette bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak, şehrimizin tanıtım ve turizm yönetim stratejilerinden sorumlu bir kuruluşun eksikliğini tespit ettik.

Konuyu Sayın Valimiz Hüseyin Avni Mutlu ile paylaşmak üzere kendilerinden bir randevu talep ettik. Sayın Valimiz bizi hemen kabul etme nezaketinde bulunarak, tespitimizi ve önerilerimizi samimiyetle dinledi ve destekleyerek acil hareket geçilmesi konusunda girişimde bulundu. Kısa bir zamanda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ile turizm alanındaki tüm sivil toplum kuruluşlarının başkanları katılımında yapılan toplantı sonucu “İstanbul Tanıtım Vakfı” kurulması kararlaştırılmıştır. Kurulan vakıf tek adresten tanıtım yapacaktır. Vakıf İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Kültür ve Turizm Bakanlığı , TUROB, TURYİD, TÜRSAB, TYD’den müteşekkildir” dedi.

Konu ile ilgili çalışmaları üyelerine duyuracaklarını belirten Bayındır, eğitimin sektörü ilgilendiren her alanındaki önemini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bugün, içinde bulunduğumuz ay sebebiyle de özellikle değinmek istediğim bir diğer konu güvenlik ve doğal afetlerdir.
Bulunduğumuz coğrafyada ülkemiz doğal afetlere çeşitli şekillerde açık bir konumdadır. Buradan yola çıkarak geçmişte yaşanmış vahim neticelerden sakınabilmek adına, eğitim, her zaman bizim için öncelikli konuların başında gelmektedir.

Pek çoğunuzun Merkez Ofisimiz duyurularından ve medyadan bildiği üzere, Acil Durum Farkındalık ve Temel Arama Kurtarma” eğitimlerimizi başlatmış bulunuyoruz. İki ayaklı olan bu eğitimlerin ilki olan Temel Farkındalık Eğitimleri İstanbul Valiliği AFAD (Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) ve Birliğimiz işbirliği ile tüm otel personeline yönelik, deprem ve acil durumlar için bilinç kazandırılması amaçlanan teorik eğitimlerdir.

Eğitimlerin ikinci ayağı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM ( Afet Koordinasyon Merkezi) işbirliği ile otelinizin belirleyeceği bir grup personele, temel arama kurtarma yöntemlerini anlatan ve gösteren, yerinde ve uygulamalı -Acil Durum Arama Kurtarma Eğitimleridir.” dedi

Valilik ve Büyükşehir Belediye tarafından desteklenen eğitim ücretsiz olarak 84 otelin 4.932 personeline sertifika ile verildiğini ifade ederek bir kere daha eğitimin önemin altını çizdi. Ayrıca yasaya da gireceğini zorunlu olacağını vurguladı.

Toplantının sponsorları Ecolab – Yurtiçi Kargo ve Boyut Yayın Grubuna teşekkürlerini sunan Bayındır ev sahipliğinden ötürü Haliç Kongre Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Topsakal’a ve Haliç Kongre Merkezi Genel Müdürü Handan Boyce’a plaket sundu.

MODA MERKEZİNDE KAPILARINI AÇAN LASAGRADA HOTEL…
Toplantı esnasında üyelerle şehir otelciliği hakkında sohbetimizi sürdürdük. İstanbul Tekstil moda merkezi semtlerimizden Osmanbey’deki Lasagrada otel temsilci müdürlerinden Aslı Yurdakul’dan otel hakkında bilgi aldık. Toplantı sonrası, Moda ve turizm merkezindeki otele kısa bir ziyarette bulunduk.

Zerafet ,teknoloji ve konforun harmanlandığı 4 yıldızlı, 84 odalı Lasagrada Hotel hakkında bilgi veren Yurdakul; İtalyan minimalist tarz ve Fransız balkonların hakim olduğu Lasagarada Hotel’in Osmanbey’e yeni bir güzellik kattığını, konum itibari ile Nişantaşı’na 5 dk Kongre merkezine 10 dk yürüme mesafesinde olduğunu kusursuz hizmet anlayışı ile ziyaretçileri beklediklerini dile getirdi.

 

2013-08-28
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL