Güncel

VAN FERİT MELEN HAVALİMANI’NDA GECİKMELER MİNİMUMA İNECEK

VAN FERİT MELEN HAVALİMANI’NDA GECİKMELER MİNİMUMA İNECEK

Van Ferit Melen Havalimanı`nda, hava seyrüsefer güvenliği standartlarını daha yükseltmek amacıyla “Localizer/DME” cihazı kuruldu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu cihazının özellikle olumsuz hava koşullarında hava trafiğini daha da rahatlatacağını ifade etti.

Birdal, Aralık 2012`de kurulan uyduya dayalı yaklaşma (rnp apch) sistemi ile havalimanında kış ve olumsuz hava şartlarında yaşanan sefer iptal, rötar ve geri dönüşlerin önemli ölçüde azaldığına dikkati çekerek, localizer cihazının da devreye girmesiyle gecikme ve iptallerin asgari düzeye ineecğini belirtti.

Bütün havalimanlarında süratli ve güvenli hava trafiği için her türlü tedbirin titizlikle ve zamanında alındığını ifade eden Birdal, şunları kaydetti :

“Van Ferit Havalimanımızda Aralık 2012`den beri yerde kurulmuş klasik seyrüsefer yardımcı cihazları yerine `uyduya dayalı yaklaşma sistemleri` hava araçları tarafından seyrüsefer sistemi olarak kullanılıyor. Sistem adeta bir `dijital koridor` oluşturarak uçakların ileri teknoloji ile inip kalkmasına imkan sağlıyor. Localizer/DME cihazının devreye verilmesiyle birlikte RNP kabiliyeti olmayan hava araçları uçuş kolaylığı sağlanmış olacak. Yüksek teknolojinin geldiği en son nokta olan `uyduya dayalı yaklaşma` sistemi, belli bir süreçte, mania durumları nedeniyle ihtiyaç duyulan diğer havalimanlarına da kurulacak. Bunun yanı sıra, manialar el verdiği ölçüde uygun havalimanlarımıza ILS veya Localizer tesisi çalışmalarımız da devam etmektedir.”

 

2013-09-02
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL