Güncel

AVRUPA’DAKİ GENÇLİK MERKEZLERİNE ÖRNEK OLUYOR

AVRUPA’DAKİ GENÇLİK MERKEZLERİNE ÖRNEK OLUYOR

Sırbistan’da kalite etiketi almak isteyen gençlik merkezi çalışanları Akdeniz Üniversitesi Avrupa Akdeniz Gençlik Merkezi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Çalışma ziyareti süresince öncelikle AÜ Avrupa Akdeniz Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden konukların daha sonra Üniversitenin gençlerin eğitimine ve istidamına katkı sağladığı diğer örnek çalışmaları ziyaret ettiğini anlatan Prof. Dr. Burhan Özkan şu açıklamalarda bulundu:

“Konuklarımız ziyaretlerinde Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin gençlik çalışmalarını, Akdeniz Üniversitesi Erasmus Öğrenci Ağını, Uluslararası Gençlik Topluluğunu, Görme Engelliler Kütüphanesini, Avrupa Dokümantasyon Merkezini ve Botanik Parkını gezdiler. Ayrıca, Üniversitenin desteği ile yürütülen gençlik projelerini ve ikili işbirliklerini yerinde inceleme fırsatı buldular” diye konuştu.

Avrupa Konseyi Kalite Etiketi aldıktan sonra, Avrupa’daki diğer gençlik merkezlerinin dikkatini çeken Akdeniz Üniversitesi Avrupa Akdeniz Gençlik Merkezi’ne çalışma ziyaretleri yapılması konusunda yurtdışından teklifler gelmeye başladığını söyleyen Prof. Dr. Burhan Özkan yaptığı konuşmada, Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan da Akdeniz Üniversitesi’ne işbirliği teklifi geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bu yıl bizi ziyaret eden ve çalışmalarımızı inceleyen Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve Merkezinin çalışmalarını incelemek ve kendilerine yardımcı olmak için önümüzdeki yıl Sırbistan’a davet edildik. Ziyaretin yanı sıra Balkanlar bölgesindeki gençlik merkezleri ile de işbirliğimizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Prof. Özkan, 2012 yılında kurmuş olduğumuz, 2013 yılında Avrupa Komisyonu tarafından kalite belgesi ile ödüllendirilen ve Türkiye’de bir ilk olan Uluslararası Gençlik Merkezimiz, örnek bir gençlik merkezi olarak Türkiye’deki ve dünyadaki tüm gençlik merkezlerinin ziyaretine açıktır dedi.

Çalışma ziyareti, kapsamında Sırbistan Gençlik ve Spor Bakanlığı heyeti Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici tarafından da kabul edildi. Prof. Dr. Ömer Geçici, “Adrasan’da bulunan Avrupa Akdeniz Gençlik Merkezimiz ile gençlik sorunlarına, gençlik çalışması ile çözüm üretmeyi ve kurumlar arası diyalog oluşturmayı amaçlıyoruz. Üniversitemizin amacı, Ülkemizin gençlik politikalarına ve uluslararası alanda tanınırlığına katkı sağlamaktır. Bu alanda hızla ilerliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

2013-09-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL