Güncel

İZMİR FUARI’NDA MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ’DAN CUMHURİYET SÖYLEŞİSİ..

İZMİR FUARI’NDA MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ’DAN CUMHURİYET SÖYLEŞİSİ..

82. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda büyük ilgi gören söyleşi maratonunda bu kez, yaşayan en ünlü sümerolog ve yazar Muazzez İlmiye Çığ İzmirlilerle buluştu

İzmir Fuarı’ndaki “Özgür Mikrofon Söyleşileri”nin konuğu, Türkiye’nin ilk sümeroloğu 99 yaşındaki “bilim çınarı” Muazzez İlmiye Çığ’dıBüyük ilgi gören söyleşide, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemine ilişkin anılarına yer veren Çığ,gençlere “Cumhuriyete, laikliğe ve Atatürk devrimlerine sahip çıkın” mesajını verdi. Çığ ile tanışmak isteyen İzmirliler, uzun kuyruklar oluşturdu.

İzmir Sanat’ın bahçesinde gerçekleştirilen “Özgür Mikrofon Söyleşileri”ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs ve vatandaşlar katıldı.

“Cumhuriyetimiz” konulu söyleşide Kurtuluş Savaşı’na ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna tanıklık ettiği dönemleri anlatan Muazzez İlmiye Çığ, ülkeyle ilgili yaşadığı kaygıları dile getirerek “Cumhuriyete, laikliğe ve Atatürk devrimlerine sahip çıkın” mesajı verdi.

Konuşmasında bugünlere nasıl gelindiğinin unutulduğuna dikkat çeken Çığ, “Atatürk’ü önderliğinde, askerlerimizin Türk milletinin kadınlı erkekli seferber olmasıyla Kurtuluş Savaşı kazanıldı. Savaştan sonra özellikle eğitim alanında gerçekleştirilen atılımlarla bugünlere geldik. Fransa 100 senede devrim yaparken biz 10 senede bütün devrimi yaptık. Çocuklarımıza, gençlerimize bugünlere nasıl geldiğimizi anlatmalıyız” diye konuştu.

İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin sonunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Muazzez İlmiye Çığ’a bir teşekkür plaketi sundu.

 

2013-09-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL