Güncel

İzmir Yaşlı Dostu Kent ünvanı kazandı..

İzmir Yaşlı Dostu Kent ünvanı kazandı..

“Engelli dostu” ve “kadın dostu” kent unvanlarından sonra İzmir’e şimdi de “yaşlı dostu kent” unvanı verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası İstanbul Yaşlılık Girişimi Fuarı’nda Volgograd ve Dijon belediyeleri ile ortaklaşa yürüttüğü “Divanet” isimli proje ile “Yaşlı Dostu Kent” ödülüne layık görüldü. Uluslararası Yaşlılık Federasyonu (IFA) ve Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) tarafından WOW Uluslararası Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde Sümerolog Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ’a da, “Örnek Kıdemli Vatandaş” ödülü sunuldu.

Jüride ünlü isimler vardı

Dünya Sağlık Örgütü Yaşlanma ve Yaşam Planlaması Enstitüsü Başkanı Dr. John Beard, Kanada Kentsel Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Glenn Miller, Boyut Mimarlık Kurucusu – Mimar Bozkurt Gürsoytrak, Kanada Toronto Tasarım Okulu Yöneticisi Luigi Ferrara, Kanada Manitoba Üniversitesi Yaşlanma Merkezi Yöneticisi Jim Hamilton, İngiltere merkezli Aktif Yaşlanma ve İş Laboratuarı CEO’su Gregor Rae, Tabanlıoğlu Mimarlık Kurucusu – Mimar Murat Tabanlıoğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Profesör Dr. Alpay Er’in oluşturduğu uluslararası jüri, İzmir’i “Yaşlı dostu kent” seçti.

İzmir’in ödülünü Tunçağ aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ödülünü, Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ aldı. İzmir, Volgograd ve Dijon’un ortak projesi olan Divanet’in, üç kent arasında fikir ve deneyim alışverişi sağlayarak iletişim ağını güçlendirmeyi kapsadığını hatırlatan Tunçağ, “Avrupa’daki üç kentin yaşlılık konusundaki işbirliği çok anlamlı. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlılarımız ve engellilerimizle ilgili çok önemli çalışmaları hayata geçiriyoruz. Son olarak 65 bin metre karelik bir alanda, bu dezavantajlı kesimlere her türlü olanağın sağlanacağı Sosyal Kampus projesinin temelini attık. Hala hazırda da yaşlılarla ilgili pek çok projelerimiz var” dedi.

Dijon Belediye Başkan Yardımcısı Elizabeth Biot ise çok önemli bir ödüle layık görüldükleri için mutlu olduklarını ifade etti. Biot, “Üç kentin işbirliği çok önemli bir olay. Biz bu kentlerin içerisinde de en küçüğüyüz ancak diğer büyük belediyeler gibi yaşlılar üzerine önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Yaşlılar için özel projeler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verilen ödülde, dayanışmayı ön plana çıkaran “Gençler Yaşlılar El Ele” projesi, Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi’nde sunulan hizmetler, Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, Alzheimer ve Demans Hastaları Buluşturma Merkezi, Eşrefpaşa Hastanesi’nin sosyal uygulamaları, Buca Sosyal Yaşam Kampusü ve Müyesser Turfan Güçsüzler Evi gibi çalışmaların önemli bir etken olduğu öğrenildi.

Hem engelli hem kadın dostu kent

Yüksek standarta sahip daha yaşanabilir bir kent hedefine ulaşmak için çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin eğitimi ve rehabilitasyon için gerçekleştirdiği çalışmalar ve engellilere verdiği destekten ötürü, 2005 yılında Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından “Engelli Dostu Belediye” seçilmişti. Ayrıca kadınlara ve kız çocuklarına yönelik örnek çabalarla Türkiye’ye önder olan İzmir, 2006 – 2009 yılları arasında süren “Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı” çerçevesinde “Kadın Dostu Kent” unvanını almıştı

 

2013-10-14
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL