Güncel

Vedat Öndaş:TÜRSAB yenilenmeli….

Vedat Öndaş:TÜRSAB yenilenmeli….

TÜRSAB 21.Dönem Genel Kurulu için geri sayım başladı. TÜRSAB Yönetim Kurulu adayı Vedat Öndaş; hantallaşan teşkilatın seçimle yenilenmesi gerektiği açıkladı.

Turizmhaberleri.com/ Haber Merkezi

TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin 21’inci Genel Kurulu için başkan adaylığını çok öncesinden ve ilk açıklayan Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak oldu. Türsab Hepimizin sloganı ile yola çıkan Çakmak; aktif bir tempo ile pek çok bölgede seyahat acentaları ile toplantılar düzenlemeye devam ediyor.

21.Dönem Genel Kurulu için TÜRSAB Yönetim Kurulu adaylığını açıklayan Nes Travel Genel Müdürü Vedat Öndaş ise şimdiki TÜRSAB yönetimini eleştiri bombardımanı ile yerden yere vuruyor.

Seçimlere 45 gün kala basın açıklaması yapan Vedat Öndaş; 7 bini aşan üyesi ve 21 Bölge Teşkilatı ile ülke turizminin en güçlü kuruluşu olan meslek örgütü Türsab’ın son yıllarda hatalarla dolu bir çizgi sergilediğini ve üyelerin güvenini sarstığını, bu nedenlerle de kendini yenilemesi gerektiğinin altını çizdi.

TÜRSAB KOMİTELERİ OTURUYOR…!
Yıllardır giderek artan belgesiz seyahat acentalık faaliyetlerinin sektörü zorladığını ve denetimlerin yetersizliğini vurgulayan Öndaş; Türsab komitelerinin de görevini yapmadığına şu açıklamalarla dikkat çekti:

”12 adet TÜRSAB Komitesinin piyasayı takip ve değerlendirme görevlerini yapması gerekiyor. Tüzüğe göre, her biri 20-40 kişilik görevli üyelerle oluşan bu çalışma guruplarının, her ay toplantı yaparak görev alanına giren konularda somut çalışmalar yürütmesi lazımdır. Resmi web sayfamızda verilen bilgilere göre, toplamda 360 kişiyi bulan TÜRSAB çalışma komitelerin yarıdan fazlası, ne yazıktır ki hiçbir faaliyette bulunmamış ve görev yapmamıştır.

Aralarında “Dış ve İç Turizm, Tur Operatörleri ve e-Turizm” gibi hayati önem taşıyan komitelerin de bulunduğu söz konusu ihmallerde, TÜRSAB Yönetim Kurulu sorumluluğunda olan Komitelerin çalışma programlarının takibinde ağır ve sürekli ihmaller yaşandığı da açığa çıkıyor. Piyasayı takip edip değerlendirme yapamayan bir kurumun, olumsuz gelişmeleri göremeyip gerekli tedbirleri alamamış olması, bizi buralara getirmiştir. ”dedi.

BYK’LAR GÖREVLERİNİ YAPAMIYOR..!
TÜRSAB’ın yürütme organı olan 21 BYK taşra teşkilatının çalışmalarını da eleştiren Vedat Öndaş; ”Yıllardır yetkisizlik ve parasızlık nedeniyle her biri 10’ar kişilik yönetim ve yarısı kadar da kadrolu elemandan oluşan toplamda 300 kişilik bir piyasa ekibi, teşkilat yetkilisi olarak piyasada görevlidir. Ama kaynak olmadığı için denetimlere çıkamayan ve merkezce yetki kısıtlamasıyla, yerel medya demeçleri bile veremeyen bir yapı vardır.” açıklamasında bulundu.

TÜRSAB’ın komite ve BYK’ları ile yetersizlik ve tutarsızlılar içinde hantal bir teşkilat haline geldiğini, kuruluş yasası ve ilgili yönetmeliklerde açıkça belirlenmiş olan görevlerini tam manasıyla yürütemediğini belirten Öndaş; ”son yıllarda da sektör ve üyelerine dönük asli görevleri yerine, parasal kaynaklarını kongre saraylarına gömmeyi ve kıymetli zamanlarını da müzecilik zinciri işletmesine harcama tercihindeki yönetim, doğal olarak üyelerini de ancak seçimlerde hatırlayabilir.” dedi.

Öndaş göreve seçilirlerse neler yapacakları konusunda şu açıklamalarda bulundu:

”Yeni TÜRSAB Döneminde, üyelerimizi “aidat esiri” değil, katılımcı ve çağdaş demokrasinin oluşturduğu temel yapı taşları olarak “örgütsel birlik” üyesi olarak değerlendirmek temel yaklaşımımız olacaktır. Acentelerimizin esas görevi olan pazarlama, bugün Türk Turizminin temel çıkmazı halindedir. Verimli bir örgütsel yapıya ulaşacak olan TÜRSAB, hızla kendini yenileyip üye acenteleri ile oluşan pazarlama ordusu sayesinde, ulusal çıkmazlar da aşılacaktır.” dedi.

 

2013-10-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL