Güncel

TÜRKMENİSTAN’IN TURİZMDE PARLAYAN YILDIZI AVAZA….

TÜRKMENİSTAN’IN TURİZMDE PARLAYAN YILDIZI AVAZA….

OBİ Turizm Seyahat Acentası Operasyon Müdürü Asuman Dağıstanlı; Türkmenistan’nın parlayan turizm destinasyonu AVAZA ile ilgili değerlendirme ve fuar izlenimlerini turizmhaberleri.com okurları ile paylaşıyor..ÖZEL HABER

ASUMAN DAĞISTANLI
OBİ TURİZM SEYAHAT ACENTASI
Operations Manager

AVAZA TURİZM FUARI İZLENİMLERİ

Hazar Denizi kıyısında Antalya’nın otelleri ve tatil konsepti örnek alınarak yapılandırılan ”Avaza bölgesi Turizm Fuarı” 27-30 Eylül 2013 tarihleri arasında 3 gün boyunca yerli ve yabancı Turizmcileri ağırladı.

TÜRKMENİSTAN’IN ANTALYA’SI AVAZA…
Obi Turizm’e Türkmenistan Havayolları Türkiye Temsilcisi olarak Fuarda Turizm Bakanlığı tarafından bir stant tahsis edilmişti. Fuarda şirketi temsil etmek üzere uçağa bindiğimde doğrusu bu kadar görkemli bir bölgeye gittiğimin farkında değildim. Evet önceden yaptığım araştırmalarda Avaza’nın Türkmenistan’ın Antalya’sı olarak adlandırıldığını birçok beş yıldızlı otelin bölgede yer aldığını öğrenmiştim ama bizzat görmek, yaşamak çok farklı olgular, bunu bir kez daha anladım.

TÜRK İNŞAAT FİRMALARI GURUR KAYNAĞIMIZ
Türkmenbaşı Havaalanı’na iner inmez; ”aman Allahım! bu nasıl bir Havaalanı¿” dedim, ardından bir Türk Firması tarafından inşa edildiğini öğrenince hayranlık ve gurur karışımı duygularla doldu içim. Meğer bu daha başlangıçmış, Avaza’daki otelleri gezerken çoğunun Türk İnşaat Firmaları tarafından inşa edildiğini öğrenmek ise ayrı bir keyif oldu benim için.

YATAK KAPASİTESİ 8 BİNE YAKLAŞTI..
Avaza projesi 2007 yılında hayata geçirilmiş, şu an büyük otel sayısı 27’ye ulaşmış ve bazılarının içerisinde çocuk eğlence kampı gibi kompleksler bulunmakta. Yatak kapasitesi ise 8000’e yaklaşmış durumda. Türkmenistan başta da belirttiğim gibi bu bölgeyi Antalya benzeri turizm merkezi yapmak arzusunda. 26 kilometrelik sahilde 5 bin hektar bu proje için tahsis edilmiş durumda. Her bakanlık bir otel inşa ettirmiş ve Bakanlık çalışanları yaz tatillerini burada yüzde 50 indirimle geçirebiliyorlar. Hava koşullarına göre tatil sezonu 3 ay olan bölgede bu dönemde oteller tam doluluk yaşıyorlar.

Fuar’da katılımcı olarak Türkmenistan otelleri ve Seyahat Acentelerinin dışında Avrupa Bölgesinden Acente stantları yer almaktaydı. Anlaşılan Avaza ilginç ve değişik bir destinasyon olarak dünyaya kendini tanıtmaya başlamış ve Fuar bu anlamda tanıtım konusunda kendilerine oldukça katkıda bulundu.

TÜRK SEYAHAT ACENTALARI İÇİN VERİMLİ BİR PAZAR….
Türkmenistan bana göre Türkiye için hem incoming hem outgoing açısından oldukça verimli bir Pazar. Bir yandan yaz sezonunda Avaza Türk müşteriler için yeni bir destinasyon olarak pazarlanabilir, diğer yandan Türkmenistan’daki ekonomik standartların üzerindeki kesime, yaz sezonunda Antalya otelleri sunulabilir. Standımıza Fuar boyunca gerek bu kesimden olan ziyaretçilerden, gerekse Türkmenistan Acentelerinden büyük ilgi vardı.

Sonuç olarak fuar süresince, Türkmenistan’ın özellikle Incoming konusunda Türk Seyahat Acenteleri için oldukça verimli bir Pazar olarak yükseldiğini gözlemledim.

 

2013-10-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL