Güncel

ROMA DÖNEMİ AMASYA MOZAİKLERİ MÜZEDE SERGİLECEK

ROMA DÖNEMİ AMASYA MOZAİKLERİ MÜZEDE SERGİLECEK

Anadolu mitolojisi ve Amasya için önemli tarihi özelliğe sahip 1700 yıllık mozaiklerin Amasya Müzesinde sergileneceğini belirten Yazarımız Hüsnü Gümüş, Anadolu’nun arkeolojik zenginliğine dikkat çekiyor..

HÜSNÜ GÜMÜŞ- turizmhaberleri.com/ ANKARA

AMASYA MOZAİKLERİ

Dünya Arkeolojisinin Merkezi durumunda olduğu her geçen gün kazanılan eserlerle kanıtlanan Anadolu’daki değerlere bir yenisi de Amasya’da gerçekleştirilen arkeolojik kazıda eklendi. Bu konuda ilgi, katkı ve desteklerini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür ÖZASLAN’ın dikkatini çeken Roma dönemine ait olduğu belirtilen tanrıça figürlü mozaik ortaya çıkarıldı.

Geçen hafta gazetelerde yer alan haberlere göre ortaya çıkarılan mozaikler Roma dönemine ait. Temmuz ayında da merkeze bağlı Yavru köyünde gerçekleştirilen kazıda bulunan yakın tarihimizde de her zaman anılan yerlerden olan Amasya’nın Günümüzden Önceki (GÖ) 10 bin yıllık Tarihinin tanıklarından olan mozaikler, zengin koleksiyonu ile tanınan Amasya müzesinde teşhir edilecek.

Anadolu mitolojisi ve Amasya için önemli tarihi özelliğe sahip 1700 yıllık mozaiklerin üzerindeki figürlerden KTI-CIC tanrıçasının Erken Roma ve Bizans dönemlerindeki yapıları koruduğuna inanıldığını dile getiriyor. Diğer bir figürde bir madalyon içerisinde IIAPE- BOAH yazısı ise buranın tanrılar tarafından korunan bir meclis binası olduğu, dolayısıyla resmi bir yapı olduğu kanaatini uyandırıyor.

Kurtuluş Savaşımızdaki yeri, Osmanlı Şehzadelerinin ilk devlet deneyimlerini kazandıkları bu yöre Ferhat ve Şirin Efsanesi ile de edebiyat tarihimizde de yerini almaktadır.

 

2013-11-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL