Güncel

Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayında…

Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayında…

Prof.Dr. Nazmi Kozak tarafından hazırlanan Akademik Turizm Bülteni 14 yılda 160 sayı yayımladı. İşte Aralık 2013 sayısından önemli başlıklar…

HABERLER

Akademik Turizm Bülteni 14. yılda 160 sayı yayımlandı..

2000 yılının Eylül ayından bu yana aralıksız olarak hazırlanan ve e-posta ortamında yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 14. yayım yılını doldurdu. İçerik itibariyle dünyada bir benzeri olmayan Akademik Turizm Bülteni, turizm ve ilişkili alanlardaki akademik haberleri yaymak amacıyla başladığı yayım yaşamına 14 yılda 160 sayı yayımlanarak alanında bir ilke imza attı. Akademik haberlerin istenildiği gibi duyurulmasına katkıda bulunmak üzere yayımlanmaya başlanılan Akademik Turizm Bülteni 14 yıldır Nazmi Kozak tarafından hazırlanıyor ve yayımlanıyor.

3. Uluslararası Resort Kongresi, 29 Kasım’da Antalya’da yapılıyor..
Dünyanın gündemde olan ekonomik kriz tartışmaları sürerken, seyahat endüstrisinin kriz süreçlerindeki rolü 3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde tartışılıyor. Antalya’da Lara-Kundu’daki Wow Kremlin Palace’ta 29 Kasım 2013 düzenlenecek olan 3. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne Almanya eski başbakanı ve şu anda dünyanın en büyük doğal gaz şirketlerinden Rus Gaz Prom yöneticisi Gerhard Schröder de katılıyor. Kongrede ayrıca Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Prof. Dr. Güngör Uras, TUI Plc CEO’su Peter Long ve FTI CEO’su Dietmar Gunz da katılarak birer sunum yapacak. Kongreye ayrıca 54. hükümetin Turizm Bakanı Bahattin Yücel, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katılarak birer konuşma yapacak.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı çıktı..
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayınlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (Cilt 24, Sayı 3) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında 13 makale, iki araştırma notu, üç konferans raporu, kitap tanımının yanı sıra Arch G. Woodside ile Abraham Pizam’ı tanıtan yazılar yer alıyor.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin Bahar 2013 sayısı açık erişime açıldı..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin Bahar 2013 (Cilt 24, Sayı: 1) sayısı online ortamda açık erişime açıldı.

III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi
Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi’nin üçüncüsü, 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası’nda, Fantasia De Luxe Otel’de düzenleniyor. Kongre Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde gerçekleştirilecek

Marmaris Turizm Tarihi Görüşmeleri Yapıldı
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında desteklenen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’na Marmaris görüşmeleri ile devam edildi. 24, 25 ve 26 Ekim 2013 tarihlerinde Marmaris’te, Grand Yazıcı Mares Oteli salonlarında 24 kaynak kişi ile görüntü ve ses kayıtlı görüşmeler gerçekleştirildi. Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın yönetiminde Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL, Yrd. Doç. Dr. Hılmi Rafet YÜNCÜ, Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL, Dr. Ebru ZENCİR, Arş. Gör. Ece DOĞANTAN, Arş. Gör. Emrullah TÖREN’den oluşan araştırma ekibi tarafından üç günde 35 saatlik görüşme yapıldı. Marmaris Sözlü Tarih Görüşmesi kapsamında görüşülen kaynak kişilerin isimleri şu şekilde: Akif CANKURT (Marmaris Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı), Albert HEINLIN (Marmaris’te yaşayan yabancı), Ali ACAR (Marmaris Belediye Başkanı), Bülent BÜLBÜLOĞLU (GETOB Başkanı, Cettia Otelleri sahibi ve genel müdürü), Doğan TUGAY (Seyahat acentecisi, marina, otel yatırım ve işletmecisi), Duran ERGÜL (Emekli öğretmen, yazar), Ergün BAĞLI (Bahriyeli Tur yöneticisi ve yat kaptanı), Erol UYSAL (Profesyonel turist rehberi), Fatma GEBEŞ Çimen (Restoran işletmecisi, yazar), Hasan MENGİ (Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı), İsmail Nejat ÖZBOZDAĞ (Yatırımcı ve işletmeci), Mehmet YALDIZ (Yat kaptanı), Mustafa AYYILDIZ (Emekli ziraat profesörü, Marmaris yerlisi), Nurcan DAĞ (Acentacı), Oktay IŞIL (Seyahat acenteci ve işletmeci), Osman Nuri KARGIN (Yat kaptanı), Recai BERKYAR (Eski TURBAN çalışanı, taksi şöförü), Ruth HEINLIN (1963’ten beri Marmaris yabancı), Sedat KİRT (Marmaris Belediyesi), Seval SUNA (Kişisel gelişim danışmanı), Süheyla BERKYAr (Marmaris yerlisi), Şükrü DENİZHAN (Köy muhtarı), Turgut KARAYİĞİT (Marmaris Belediyesi Eski Meclis üyesi, Esnaf) ve Umur ÖZLÜER (Yazar, Marmaris Kültür Merkezi). .

Ardahan Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruldu
Ardahan Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 12/8/2013 tarihli ve 2043968 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanu’nun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 30/9/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi kuruldu
Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde bulunan Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu’nun kapatılması ve adı geçen Rektörlüğe bağlı olarak Spor Bilimleri Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 7/8/2013 tarihli ve 2029151 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 30/9/2013 tarihinde kararlaştırıldı.

Nevşehir Üniversitesi’nin adı *Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi” şeklinde değiştirildi
28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nun ek 81 inci maddesinin başlığı ile birinci fıkrasında yer alan “Nevşehir Üniversitesi” ibareleri “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi” olarak değiştirildi.

14. Ulusal Turizm Kongresi, 5 – 8 Aralık’ta Kayseri’de düzenleniyor
14. Ulusal Turizm Kongresi 5 – 8 Aralık 2013 tarihlerinde Kayseri’de düzenleniyor

Kapadokya Turizm Tarihi Görüşmeleri Yapıldı
Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında yürütülen ve Tarih Vakfı ile Ekin Grubu’nun kurumsal desteğiyle gerçekleştirilen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kapsamında 7, 8 ve 9 Kasım 2013 tarihlerinde Kapadokya’da sözlü tarih görüşmeleri yapıldı. Nevşehir Dedeman Oteli salonlarında gerçekleştirilen araştırmada 37 Kapadokyalı turizmci ve ilgili kaynak kişi ile 45,5 saatlik görüntü ve ses kayıtlı sözlü tarih görüşmeleri gerçekleştirildi. Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın yönetiminde Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ, Öğr. Gör. Dönüş ÇİÇEK, Arş. Gör. Gözde TÜRKTARHAN, Arş. Gör. Emrullah TÖREN, Arş. Gör. Selman BAYRAKÇI, Arş. Gör. Savaş EVREN ve Arş. Gör. Onur ÇAKIR’dan oluşan sekiz kişilik araştırma ekibi üç günde 45,5 saatlik görüşme gerçekleştirdi. Kapadokya Sözlü Tarih Görüşmesi kapsamında görüşülen kaynak kişilerin isimleri şu şekilde: Ahmet KILINÇ, Ahmet TOK, Ali Rıza İLLEZ, Asım DURUSU, Aslan ÖZCAN, Aydın GÜNEY, Galip KÖRÜKÇÜ, Gündüz YEŞİL, Güray TÜYSÜZ, Harun ÇINAR, Hüseyin SAYAN, İbrahim İLHAN, İlhan GÜNEREN, İsmail ABLAK, İsmet İNCE, Kernen PATRİCK, Kürşat NUMANOĞLU, M. Seyhan DURU, Mehmet DEĞİRMENCİ, Mehmet GÖZ, Mehmet KEÇECİ, Monique GRUART, Mustafa DEMİRCİ, Mustafa DURMAZ, Mustafa KAYA, Mustafa ÖZER, Mükremin TOKMAK, Nazif DEMİR, Nebil TAHİNCİOĞLU, Osman BUDAK, Osman Fevzi TAŞER, Ömer TOSUN, Pakize SEKBAN, Sami YILMAZ, Süreyya AYTAÇ, Turgay YENİDÜNYA ve Yahya YILMAZ. .

VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırması Kongresi Fantasia Otel’de yapılıyor..
Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nin Yedincisi, 03 – 06 Nisan 2014 tarihleri arasında Kuşadası’nda, Fantasia De Luxe Otel’de düzenleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenecek olan kongrede, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde hazırlanmış tezler ile araştırma bildirilerine yer verilecek. Öte yandan, kongrede “özel oturum konuları” kapsamında “Türkiye’de Son 25 Yılda Turizm Literatürünün Gelişimi (1990 – 2014)”,”Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi (1990 – 2014″ ve “TURİNG, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (1923 – 2013)” olmak üzere üç farklı konuda oturumlar da yer alıyor.

Kaynakça alanında üç yeni hizmet; üçü de Dünya’da bir ilk..
Türkiye’nin Kaynakçaları. İlk kez bir ülkenin tüm kaynakçalarının künyeleri internette bir veritabanı yazılımında kullanıma sunuldu. BİBTA: Türkiye’nin Kaynakçaları ülkemizde yayınlanmış 20.778 kaynakçanın künyelerini içeriyorr. Bunlardan 5183′ünün tam metnini içeren linkler verilmiş.

“Engelsiz Turizm için Engelsiz Tesisler” konulu seminer
Okan Üniversitesi Uygulamalı bilimler yüksekokulu Turizm ve Otelcilik Bölümü tarafından 12 Kasım 2013 tarihinde “Engelsiz Turizm için Engelsiz Tesisler” konulu bir seminer düzenlendi. Seminer, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu As başkanı Ali Duran KARAKAYA ile Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem KUYUMCU tarafından verildi.

Cumhuriyetin 90. yılı dolayısıyla Marmaris’te sergi düzenlendi..
Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yılı onuruna İstanbul Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi Yöneticisi Ayşegül Abay öncülüğünde başlatılan bir çalışma ile 9 İl 9 Sanatçı 90 Eser teması ile eş zamanlı açılan Karma Güzel Sanatlar Sergisi’ne Antalya, Gaziantep, İstanbul, İzmir, , Karabük, Samsun, Tekirdağ, Trabzon’un yanı sıra Muğla’yı temsilen Marmaris Kalimerhaba Derneği Marmaris Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen sergiye katıldı.

Türkiye’de Kültür Turizmi Kitabı
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Suna Doğaner’in “Türkiye’de Kültür Turizmi” kitabı Doğu Kitabevi yayınları arasında yayınlandı.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Bahar SUVACI
Lojistik Kaynakların Lojistik Faaliyetler Üzerinde Etkisi: Zincir ve Grup Otel İşletmeleri Örneği
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. H. Zümrüt TONUS
Kabul Tarihi: Kasım 2013

Bayram AKAY
Araç Kiralama İşletmelerinin Turizm Endüstrisindeki Rekabet Dinamiklerine Yönelik Bir Araştırma
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY
Devam Eden Tez Çalışması

GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME
Necmettin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof.Dr. Raif PARLAKKAYA atandı.

Dr. Gürel ÇETİN, daha önce Ar.Gör. olarak gorev yaptığı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı’na Yrd. Doç. olarak atandı.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim elemanlarından Dr.İbrahim GİRİTLİOĞLU, Gaziantep Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu’na Yardımcı doçent olarak atandı

Selman BAYRAKÇI, Mersin Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak atandı.

TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT OLANLAR
Nevşehir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. İbrahim YILMAZ turizm temel alanından Doçent oldu.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Oğuzhan İLBAN, turizm temel alanından Doçentlik ünvanını almıştır

 

2013-11-24
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL