Güncel

Azerbaycan’da Türk lezzetlerine büyük ilgi

Azerbaycan’da Türk lezzetlerine büyük ilgi

Bakü’de ikinci şubesini açan Tarihi Sultanahmet Köftecisi
Mehmet Tezçakın:‘’Azerbaycan’da Türk mutfağının ünlü markalarına çok yoğun talep var.”açıklamasında bulundu.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi Mehmet Tezçakın, kardeş ülke Azerbaycan’da Türk mutfağının ünlü markalarına yoğun talep olduğunu, doğru ortaklarla yapılan işbirliğinin mutlaka kazandırdığını söyledi.

Mehmet Seracettin Efendi’nin 1920 yılında temelini attığı, bugün bir dünya markası haline gelen Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Bakü’deki ikinci şubesini, kentin modern alışveriş merkezlerinden biri olan Metropark AVM’de açtı.
Seçkin bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleşen, Azerbaycan basınının da ilgi gösterdiği Metropark AVM şubesinin açılışında bir de ilk yaşandı. Sultanahmet
Köftecisi’nin 4. nesil temsilcilerinden Mert Tezçakın, ilk şube açılışını Metropark’ta yaptı. Dükkanın açılış kurdelesini Metropark şube ortaklarından Anar Zeynolov ile
Mert Tezçakın birlikte kesti.

Bakü’deki ilk şubesini mayıs sonunda Fransa Büyükelçiliği’nin karşısındaki binada açan Sultanahmet Köftecisi’nin yönetim kurulu başkanı Mehmet Tezçakın, yoğun talep dolayısıyla 5 ay gibi kısa sürede ikinci şubeyi açtıklarını anlattı.

‘’Azerbaycan’da Türk mutfağının ünlü markalarına çok yoğun talep var’’ diyen Tezçakın, şöyle devam etti:

‘’Azerbaycan master franchise işbirlikçimiz Babylon Group, çok başarılı bir işletmecilik örneği sergiledi. Bu sayede dükkanımız kısa sürede devlet adamlarının, bürokratların, sanatçıların ve sporcuların öncelikle tercih ettikleri mekanlar arasında yer aldı. Köftelerimizin baharatsız oluşu, lezzeti, sunumu, hijyenikliği ve rahat görünüşlü dükkan konsepti Azeri kardeşlerimizin beğenisini kazandı. Ramazan’da tıpkı Sultanahmet’teki merkez dükkanımızda olduğu gibi iftar saatinde kapısında kuyruklar oluştu.Metropark şubemizde de insanlar oturacak yer bulmakta zorlanıyor.’’

Azerbaycan’da doğru ortakla yapılan işbirliğinin mutlaka kazandırdığının altını çizen Tezçakın, ‘’’Azerbaycan, diğer Türk Cumhuriyetleri ve Rusya’da yapılacak yatırımlar için köprü olarak da kullanılmalı. Biz de öyle yapacağız. Babylon Grup ile Kazakistan’dan başlayarak tüm Türk cumhuriyetlerinde, Gürcistan Batum’da ve Rusya’da dükkanlar açacağız. Ayrıca, gıda sektöründe personel eğitimi, dondurulmuş ürün gibi alanlarda da işbirliği yapacağız. Ayrıca, Bakü’de 3. şube açılışı için çalışmalara şimdiden başladık ’’ diye konuştu.

Türkiye’nin en kapsamlı Osmanlı kağıt paraları koleksiyonuna da sahip olan Tezçakın, Azerbaycan’daki dükkanlarda koleksiyonunu sergilemeyi de planladığını sözlerine ekledi.

 

2013-11-25
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL