Güncel

İZMİR EXPO İLE DÖNÜŞECEK

İZMİR EXPO İLE DÖNÜŞECEK

EXPO 2020 için geri sayım başlarken iddialı adaylardan İzmir, bu süreçte bambaşka bir kimliğe bürünecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapılan imar planına göre, EXPO alanı, fuar bitiminde rekreasyon, sahil parkı, spor, oyun ve eğlence alanlarının bulunduğu kent parkı olarak değerlendirilecek.

EXPO 2020 için yarınki oylamayı bekleyen İzmir’deki fuar alanının imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldı.

EXPO 2020 için seçildiğinde ulaşımı, altyapı planlaması ve kentsel dönüşüm projeleriyle yeni kimlik kazanacak.

-Havalimanı güzergahındaki gecekondular kalkıyor

İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmalarını da başlatan Bakanlık, Adnan Menderes Havalimanı güzergahında bulunan gecekonduları ortadan kaldıracak.

Bu kapsamda, Bakanlar Kurulu kararıyla riskli ilan edilen Karabağlar ilçesi Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Alifuat Erdem, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Devrim mahallelerini kapsayan 540 hektarda planlama ve projelendirme çalışmaları sürdürülüyor.

Çalışma tamamlandığında fuar için İzmir’e gelenler, şehir girişinde gecekondular yerine modern kentsel dönüşüm evleriyle karşılaşacak.

İzmir’de bunun yanı sıra kentsel dönüşüm kapsamında Karabağlar, Buca, Karşıyaka, Menemen, Narlıdere ilçelerinde riskli alan ilan edilen 5 bölge daha bulunuyor.

-Toplu taşıma ve bisiklet yaygınlaştırılacak

EXPO kapsamında ise kentte yaşam kalitesinin yükseltilmesi için çeşitli politikalar ve stratejiler üretilirken, halka yönelik tesisler, peyzaj ve yeşil alan gibi kalıcı uygulamalar gerçekleştirilecek.

Büyük miktarlarda karbon gazı salınımına neden olacak faaliyetleri içeren EXPO sürecinde, yenilenebilir ve yeşil enerji kaynaklarının kullanımı sağlanacak.

Ayrıca enerji verimliliğinin artırılması, bisiklet ve toplu taşımanın yaygınlaştırılması, ağaç dikimleri, karbon salınımı düşük ürün ve hizmetlerin tercih edilmesi, geri dönüşüm gibi karbon ayak izi miktarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

İzmir’de enerji, içme suyu, atık su ve sulama suyu yönetimlerine ilişkin de teknik çalışmalar gerçekleştirilecek.

EXPO alanı, fuar bitiminde rekreasyon, sahil parkı, spor, oyun ve eğlence alanlarının bulunduğu kent parkı olarak değerlendirilecek.

 

2013-11-26
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL