Güncel

Turizmin geleceği, turizmcilerin beklentileri…

Turizmin geleceği, turizmcilerin beklentileri…

3.Uluslararası Resort Turizm Kongresi izlenimlerini yazan Nilgün ATAR;son bölümde elektronik oylama ile yapılan anket sonuçlarını ve Turizmcilerin Expo 2016 işbirliğini değerlendiriyor.

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com / ANTALYA
GELECEĞİN TURİZMİ TURİZMİN GELECEĞİ İZLENİMLERİ-SON

3.Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde bölgesel-ulusal, global istatistik verileri ve araştırmaları en yetkili ağızlardan dinledik. Yazı dizimizin ilk bölümünde de söylediğim gibi değişen sadece rakamlar, turizmciler cephesinde ve Antalya bölgesinde sorunlar çözüm bekliyor.

Kongrenin en dikkat çekici bölümü; elektronik oylama ile yapılan anket ve sonuçları oldu. Bazılarına yer vermek vermek istiyorum:

TURİZMCİLERİN KRİZLERDE SESSİZLİĞİ
Salonda bulunan turizmcilere 2013 turizmine damgasını vuran gelişmeler soruldu. İlk sırada Yüzde 45 oranla gezi olayları, yüzde 20 Mısır olayları, yüzde 11 Suriye krizi, Alkol yasağı ise yüzde 9 oran ile 8.sırada yer aldı

Turizm sektörü kendilerini son derece olumsuz etkileyen gezi olaylarında nasıl sessiz kaldıysa, (Davos-One Minute olayında iptaller yaşanırken de bu duruş değişmemişti) alkol yasağı konusunda da sesini çıkarmadı. Anket sonuçlarına göre bu duruma alışılmış görünüyor.

Bahattin Yücel anket sonuçlarını “turizmcilerin çok yüksek siyaset eksikliği var” şeklinde değerlendirdi. 30 milyar dolar gelir getiren bir sektörün sesinin daha çok çıkması, iyi siyasi temsilciler bulması gerekiyor ”sözleriyle de vurgu yaptı.

2014 yılının turizm sektörü açısından iyi geçmesinin nedenleri ise yüzde 53 döviz kurlarının artışı, yüzde 13 turist sayısı artışı, yüzde 11 dolulukların artışına bağladılar turizmciler.

Bir diğer soru ise tam tersi: 2013 yılının turizm sektörü açısından kötü geçmesinin nedenleriydi. Yüzde 30 tur operatörleri iflaslarının yaşanması, yüzde 23 düşük fiyatla satış yapılması, yüzde 15 karlılık oranlarının azalması, yüzde 8 kişi başı turizm geliri düşmesi olarak yanıt verdiler.

HEM İYİ HEM KÖTÜ…
Turizmcilere göre sezon hem iyi hem kötü geçti sonucu çıkıyor bu oylamadan. Turist sayısı bölge adına başarıydı ama kendileri adına karlılık düşüktü.. Turizmcilere sorulan bir diğer önemli soru ise önümüzdeki dönemde herşey dahil sistemi ile ilgiliydi. Yüzde 47 aynen devam edecek derken yüzde 20 devam edecek ama yeniden düzenlenecek şeklinde oyladı. Üzerinde düşünülmesi gerekiyor bu sonuçların.

KIŞ AYLARINA TEŞVİK BEKLENTİSİ BİRİNCİ SIRADA
”Kamu’nun 2014 de sektör ile ilgili öncelikle ele alması gereken konu hangisi olmalı” sorusunun yanıtı ise turizmcilerden şöyle geldi:

Yüzde 31 kış istihdamına teşvik getirilmesi,
yüzde 15 ise 2634 sayılı turizm teşvik kanununun a’dan z’ye günümüz şartlarına uygun olarak yeniden yazılması,
yüzde 14 kıyı kanununun günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi,
yüzde 12 turizm gelirlerinin ihracat gelirlerine uygulanan teşviklerin kapsamına alınması..

Turizmcilerin acil beklentileri arasında.. Turizmin kurtuluşu kış turizminde..

Bu görüş bir diğer anket sorusunda da yinelendi. Öncelikle geliştirilmesi gereken turizm çeşitlerinde ise sıralama şöyle oldu: Yüzde 21 kış turizmi, yüzde 19 kültür turizmi, yüzde 16 kongre turizmi, yüzde 12 spor turizmi, yüzde 10 sağlık turizmi…

OTELCİLER EXPO 2016 İÇİN NEDEN İLGİSİZ¿
3. Resort Turizmi Kongresi Turizmcilerin Expo 2016’ya olan durgunluğunu da ortaya çıkardı.
Türkiye’nin ilk Expo’sunun Antalya’da yapılması büyük bir fırsat.. AKTOB başkanı Çorabatır Kongre sunumunda Expo 2016’ya yok denecek kadar az yer vermiş olması üzerinde düşünmek gerekiyor. Turizmin geleceği -geleceğin turizmi üzerinde konuşuyorsak eğer, Expo 2016 için söylenecek çok şey vardı Kongrede…

Expo 2016’nın turizm sektörü ile ilişki kurmadıkları yönünde bir görüş hakim; Expo yönetiminde TUROFED Başkanı Osman Ayık olmasına rağmen bu söyleniyorsa ortada muazzam bir iletişimsizlik daha da ötesi uçurum var diye düşünüyorum.

EXPO’YA DESTEK OLMAK AMA NASIL..¿
Bir oluşumu kişi veya kurumun adını ortaya koyarak sözle desteklemek başka, hiçbir talep olmadan gönülden koşarak bir artı değer katmak için çabalamak başka şeydir.. Desteklemek sadece ulaşım ve konaklama sponsorluğu vermek değildir. Daha fazlasıdır; fikir ve proje geliştirmektir. AKTOB, TURSAB , TUROFED üyelerini işbirliği için harekete geçirmektir, büyük bir rüzgar yaratmaktır, heyecan katmaktır, bu oluşumu teşvik etmek ve paylaşmaktır. EXPO 2016 bölgesel değil ülkesel bir meseledir.

Bizimle iletişim kurmuyorlar diye EXPO 2016’ya sırtını dönmek olmaz.. Peki Expo 2016’nın çalışmaları yeterli mi¿. Bu da ayrı bir yazı konusudur.

Gelecek Resort Turizmi Kongresi’nde görüşmek üzere

 

2013-12-05
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL