Güncel

Balık çiftlikleri çevre dost olacak

Balık çiftlikleri çevre dost olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, denizde kurulu balık çiftliklerinin çevresel etkilerini belirleyecek. 2 yıllık Proje sayesinde balık çiftliklerinin plansız ve denetimsiz yönetimine son verilecek.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce balık çiftlikleri konusunda çevresel açıdan uygun yer seçiminin yapılması amacıyla “Çevresel Açıdan Sürdürülebilir Çevre Dostu Balık Çiftlikleri Sisteminin Oluşturulması Projesi” geliştirildi.

Bakanlık uzmanları, projenin hayata geçirilmesi ve etkilerinin tespiti için sektör ve bilim kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Proje kapsamında denizde kurulu balık çiftliklerinin yoğun bulunduğu alanların hidro-dinamik, fiziksel ve kimyasal özelllikleri tespit edilecek.

Denizlerde, balık çiftliklerinden kaynaklanan çevresel etkiler belirlenecek. Alınacak önlemlerle denizlere uygun izleme-kontrol programı oluşturulacak ve yönetim sistemi ortaya konulacak. Proje sayesinde balık çiftliklerinin plansız ve denetimsiz yönetimine son verilecek.

AB kriterlerine göre işletilecek

Balık yetiştiriciliği faaliyetleri için çevresel açıdan uygun olabilecek yer özellikleri belirlenecek. İşletmelerin, başta AB ve Akdeniz ülkelerinde olmak üzere dünyada sürdürülen uygulamalar dikkate alınarak faaliyet göstermesi sağlanacak.

İki yıl içinde bitirilmesi planlanan projenin bütçesi 1 milyon 475 bin lira olarak belirlendi.

 

2013-12-15
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL