Güncel

Hüsnü Gümüş Yazıyor: SİNOP DRANAZLAR…

Hüsnü Gümüş Yazıyor: SİNOP DRANAZLAR…

Sinop Alan Yönetimi Başkanı Hüsnü Gümüş; “Dranazlar gözümüzün görebildiği, gönlümüzün alabileceği kadar geniş bir bölge ve tüm dünya için yaşam enerjisi üretiyor.” sözleriyle Dranazlar’a dikkatleri çekiyor..

HÜSNÜ GÜMÜŞ- Turizmhaberleri.com/ Ankara
SİNOP Alan Yönetimi Başkanı

SİNOP DRANAZLAR: DÜNYANIN YAŞAM ENERJİSİ ÜRETİM MERKEZİ
Dünyanın enerji ağlarını konu alan yazımdan sonra (https://turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp?ID=26591) Değerli dostum Halit GÜMÜŞ’ün paylaştığı enerji dolu fotoğrafları gördüğümde yaşam enerjimizin kaynağı olan Sinop’ta doğanın sunduğu güzellikleri dağlarımızı ormanlarımızı, akarsularımızı Dranazlar örneği ile bir kez daha gündeme taşımak istedim.

Havaküre bize rüzgârla, güneşle ihtiyacımız olan diğer enerjileri üretebilme imkanlarını sunmaya hazır olduğuna göre bundan sonra yerküreden onu yormayacak şekilde sadece yaşam enerjimizi talep edelim.

Bundan sonra “her şey dahil” kavramına maddi değerlerden, yiyecek ve içecekten daha çok gidilen yerin enerjisinin, güzelliklerinin, sırlarının ve bize olan katkılarının lirik, endemik ve yerel değerlerinin dahil edilmesini önermek istiyorum.

Dranazlar
Dranazlar gözümüzün görebildiği, gönlümüzün alabileceği kadar geniş bir bölge ve tüm dünya için yaşam enerjisi üretiyor. Çağdaş işgallerden kendini ne kadar koruyabilir bilemiyorum ama köyleri, yerleşimleri ile dünyanın henüz en iyi korunmuş bölgeleri arasında.

Halit GÜMÜŞ’ün fotoğraflarına bu açıdan son kez bakmamış olmayı ve bahar fotoğraflarını da paylaşmayı dileyerek buranın sağlık, esenlik ve dünyada mutluluk arayan insanlar için projelendirilebilmesi açısından herkesi korumaya, kollamaya ve kullanmaya davet etmek istiyorum. https://turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=1821


Eski yoldan geçtiğimiz dönemlerde Soğuksu ve diğer yerleşimler mola verdiğimiz o güzel yaşam enerjisini nefesle birlikte içimize doldurduğumuz yerlerdi. Gerçekten sınırının nerede bittiğini anlayamadığınız, tanımlanamayan bir enerji ve güç katardı insana burada verilen molalar. Denizin görüldüğü, şimdi değerlendirilmeyi bekleyen örnek yapıların bulunduğu Tangal ve Tıngır köylerine kadar bir yeşil cenneti yaşardınız.

Yolların genişlemiş ve düzelmiş olması bu geleneğin terk edilmesi anlamına gelmemeli. Denize varıncaya kadar yenisi yüklenene kadar bu güzellikleri yaşamaya devam edelim. Varılacak yer kadar bizi oraya taşıyan yollar ve bu yollar üzerindeki enerji noktaları önemli. Hızlanmış olmanın bir anlamı da yoldaki enerjiyi daha çok yaşamak için zaman ayırmak olmalı.

Dağlarımızda akan sular esenlik vermeyi özlüyor. Tertemiz doğal ürünler paylaşılmayı bekliyor. Aşırı yatırımlar değil ilgi, destek ve saygı bekliyorlar.

Anlayışlar, yapılar, idari kavramlar hızla değişiyor
Günümüzde değerlerlerimizin korunması hepimizin ilkesi olmalı. Milyarlık ileri teknoloji kullanan yatırımlar yerine değerlerimizi bizimle dünyayla paylaşacak onların nemalarını doğanın yaşama gücü üretmesine neden olacak katkılara çevirecek projeler ve fikirler üretebilecek herkesi yardıma çağırmak istiyorum.

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sinop Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı Hikmet TOSUN’un Travel Turkey İzmir Fuarı sonrasında dile getirdiği gibi Doğa Ve Kültür Turizmi Merkezi olan Sinop aynı zamanda bir Üniversite kenti, Sinop dünyada dostu olan Sinoplugiller felsefesinin de merkezi olmaya hazır.

Özelliği Olan Bir Alan

Günümüzden 10 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi, doğası, Amazonları, Diyojeni, Mitridası, Arkeoloji Müzesi, Kazıları, SKALITE Ödülü Adayı Antik Müze Oteli ile Sinop’un sahip olduğu alanın özel olduğunu vurgulamak istiyorum.

Buradan yola çıkarak da Alan Yönetimi kavramını, turizmin sürdürülebilir gelişmesi ile toplumun paylaşımcı yönetimini bir araya getiren yeni bir anlayışla, Sinop’un sahip olduğu özel alanları doğru yatırımlara yönlendirmenin koordinasyonu için gerekli kamu politikalarının oluşumunu sağlayacak “Alansal Yaklaşım Gücü” anlamında yorumlamak istiyorum.

 

2013-12-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL