Güncel

TÜRSAB ÜNİVERSİTELERDE DÜZENLENEN TURLARI MERCEK ALTINA ALDI….

TÜRSAB ÜNİVERSİTELERDE DÜZENLENEN TURLARI MERCEK ALTINA ALDI….

Üniversitelerde düzenlenen geziler TÜRSAB tarafından takibe alındı.. TURGÖN platformu’na bildirilen 1618 yasaya aykırı düzenlenen turlar; TÜRSAB’ın devreye girmesi ile iptal edildi.. NİLGÜN ATAR-ÖZEL HABER

NİLGÜN ATAR-turizmhaberleri.com HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz günlerde Kayseri’de 11 üniversite öğrencisinin ölümü ile sonuçlanan okul gezileri, dikkatleri üniversitelerde öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak düzenlenen turlara çekti. TURGÖN Platformu’nda geniş yankı bulan üzücü kaza, turizmhaberleri.com’da da 1.nci gündem konusu oldu.

1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na aykırı olarak üniversite çatısında bu turları düzenleyen öğrenci ve öğretim üyelerinin pek çoğu yasalar ve yaptırımları hakkında bilgi sahibi değiller,ancak yasaları bildikleri halde kazanç amaçlı bu işi yapanlar da var…

4600 turizm profesyoneli üyesiyle 10 yıldır Türkiye’nin en büyük turizm enformasyon portalı olan TURGÖN (Turizm Gönüllüleri Platformu); TÜRSAB işbirliğinde gerçekleştirdiği belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerini önlemeye yönelik ciddi çalışmaları ile biliniyor.

TURGÖN Platformu’na bildirilen belgesiz seyahat acentalığı ihbarları değerlendiriliyor, araştırılıyor ve elde edilen bilgiler TÜRSAB Hukuk Bölümüne gereği yapılması için aktarılıyor . Türkiye’de turizm sektöründe ve turizm basınında bir ilk ve örnek model olan bu çalışmalar TURGÖN-TÜRSAB- turizmhaberleri.com işbirliği şeklinde sürdürülmektedir.

Son olarak TURGÖN üyesi seyahat acentası tarafından Ankara’da bir Üniversitede, bir öğretim üyesinin yurtiçi ve yurtdışı geziler düzenlediği platforma bildirilmesi ile harekete geçildi. Üniversite ve kişilerin adını haberimizde kullanmamakla birlikte; konu ile ilgili akademi dünyasında farkındalık yaratılmasını önemsiyor ve toplumu bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

TURGÖN UYARI YAZISI GÖNDERDİ..
TURGÖN’ da yayınlanan duyuru üzerine yapılan telefon görüşmeleri sonucunda ilgili kişiye TURGÖN Danışmanı tarafından aşağıdaki uyarı yazısı gönderildi:

”Bildiğiniz üzere 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na göre; okul gezileri de dahil olmak üzere kültür ve turizm amaçlı turlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Seyahat Acentası İşletme Belgesine sahip ve TÜRSAB üyesi seyahat acentaları ile düzenlenmelidir. Yasada belirlenen niteliklere haiz olmadan tur düzenleyen, paket tur pazarlayan, otel rezervasyonu yapan dernek, şahıs, kurum ve kuruluşların organizasyonları kaçak acentacılık faaliyeti kapsamına giriyor ve bunun da cezai yaptırımları var. Tüm bu faaliyetleri denetleme yetkisi de Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ndedir.

Yurtiçi ve yurtdışında 4600 den fazla turizm profesyoneli üyesi bulunan TURGÖN (Turizm Gönüllüleri Platformu) 10 yıldır kaçak acentacılık faaliyetlerini önlemeye yönelik çalışmalar yapmaktayız. Üyelerimizin gönderdiği belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerini TÜRSAB hukuk bölümüne iletmekteyiz.

Bugün Platformumuza bildirilen turlarla ilgili olarak yaptığımız telefon görüşmesinde; turları düzenlediğiniz iki seyahat acentası adını verdiniz. Her iki seyahat acentası ile yaptığımız görüşmelerde turlarınız hakkında bilgi aldık.

Bundan böyle düzenleyeceğiniz gezilerle ilgili tüm duyurularınıza; ”hangi seyahat acentası ile çalışıyorsanız adını ve TÜRSAB belge numarasını yazmanız gerekiyor.” Aksi halde gezileriniz 1618 sayılı yasaya göre belgesiz seyahat acentalığı faaliyeti kapsamında ele alınacak ve TÜRSAB Hukuk bölümüne bildirilecektir.”

YASALARI BİLMİYORDUK YANITI
1618 sayılı yasa hakkında bilgi sahibi olmadıkları, bundan böyle düzenleyecekleri turları mutlaka seyahat acentasına yönlendireceklerinin vurgulandığı yanıtta ise ”Biz genelde sadece gönderdiğimiz periyotik sunumlarla üyelerimizi bu gezegenin gidilmesi ve görülmesi gereken yerleri konusunda uyarıyoruz, bilgilendiriyoruz ve buralara mutlaka gidin diyoruz. Grup arkadaşları olarak da sadece bir kaç tane, yurt içi kültür gezisi düzenledik. Ama bunların sadece TURSAB üyesi acentalarla olması gerektiğini asla bilmiyorduk. Belediyeler ve diğer bazı günlük yürüyüş yapan organizasyonlara bakarak, bu şekilde hareket etmişiz. 2014 yılında şayet kültür gezisi yapacak olursak mutlaka, Ankara içindeki her hangi bir turizm firmasına bu işi verecegimizi ve duyurularımızla bu firmaların da isimlerini açıkça, detaylı olarak belirtecegimizi belirtiriz. Kurallar her şeyden önemlidir. İlgi ve uyarılarınıza teşekkür ederiz.”ifadelerine yer verildi.

TÜRSAB’IN DEVREYE GİRMESİ İLE TURLAR İPTAL EDİLDİ..
Bu görüşme ve yazışmalar an itibariyle TURGÖN platformunda yayınlanırken; aynı hızla TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün’ün devreye girerek turları düzenleyen kişi, Üniversite Rektörlüğü, ilgili dekanlık ile görüşmeler yaptığı TURGÖN Kurucusu Aydın Yaylacıklılar tarafından açıklandı.

Turgön Kurucusu Yaylacıklılar gelişmelerle ilgili şu açıklamada bulundu:

”Yazılı ve sözlü görüşmelerinde 1618 sayılı yasa hakkında bilgilendirilme yapan Türsab Genel Sekreteri Çetin Gürcün; turların derhal iptalini istemiş, bundan sonra Üniversite çatısında düzenlenecek tüm gezilerin yasal bir seyahat acentası vasıtası ile yasa ve yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekliliği anlatmıştır. Tüm bu görüşmeler sonunda yasalar konusunda eksik bilgiye sahip olduklarını belirtilerek söz konusu tüm gezilerin iptal edildiğini bildirilmiştir.

Belgesiz seyahat acentalığı faaliyetleri konusunda TURGÖN olarak ağlamak, sonuçsuz laf ve söylemler üreterek zaman kaybetmek yerine konunun doğrudan yetkilileri ile sonuca giden çalışmalar yapmaktan, sorunun değil çözümün bir parçası olmaktan keyif aldığımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz. ” dedi.

 

2013-12-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL