Güncel

ANADOLU TOPRAKLARINDA HUKUK TARİHİNE YOLCULUK

ANADOLU TOPRAKLARINDA HUKUK TARİHİNE YOLCULUK

Eski Çağlarda Anadolu’da Hukuk belgeseli gösterim ve tanıtımı Etnografya Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşirildi. Yazarımız Hüsnü Gümüş tanıtımın oturmundan izlenimlerini aktarıyor..

HÜSNÜ GÜMÜŞ- turizmhaberleri.com / ANKARA

ANADOLU TOPRAKLARINDA HUKUK TARİHİNE YOLCULUK

Beş bölümden oluşan Anadolu topraklarında Hukuk Tarihine Yolculuk isimli Belgeselin “Eski Çağlarda Anadolu’da Hukuk” başlığını taşıyan üçüncü bölümünün gösterimi ve tanıtımı Etnografya Müzesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Yönetmen Didem Büyüktaşçı (TRT) ve Program Danışmanları Avukat Argun Bozkurt, Doç. Ayşen Sina’nın katıldığı tanıtım oturumu Sanat Tarihçisi Mehmet DEMİR’in moderatörlüğünde yapıldı.

Daha önce gazetemizde yayınlanmış bulunan “Hukuk Turizminin Yolu Anadolu’ya Açılıyor” www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=1709
ve“Hukukun Temelleri Anadolu’da Saklı” www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=1563 başlıklı yazılar da gündeme getirildi.

Toplantı sırasında Avrupa’nın hukuk alanındaki gelişmişliğinin Anadolu’da geçmiş uygarlıklar döneminde temelleri atılan hukuk kavramlarının büyük payı olduğuna değinilirken; bu anlamda Türkiye Barolar birliği bünyesinde bulunan ve dünyadaki sayılı “Hukuk Müzeleri” arasında yer alması mümkün olan Müze’nin gelişimine önem verilmesi üzerinde duruldu.

Hukuk ve Felsefe Turizmi alanında önemli bir tanıtım imkânı olarak değerlendirdiğimiz dizinin bundan sonraki bölümlerini oluşturacak Selçuklu, Osmanlı dönemleri ile Anadolu’nun evrensel hukuk içindeki yerinin, kavramlar ve deyimlerle birlikte günümüze kadar uzanan tespitlere kavuşmuş olacağını düşünüyorum.

 

2014-01-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL