Güncel

ERDAL AKTAN YAZIYOR: EV OFİS SEYAHAT ACENTALARI…!

ERDAL AKTAN YAZIYOR: EV OFİS SEYAHAT ACENTALARI…!

Yazarımız Erdal Aktan bir ilke imza atıyor ve yurtdışında yasal zeminde çalışan Ev Ofis Seyahat acentalarını turizm sektörünün gündemine taşıyor.1618 sayılı yasa revizesi kapsamında Aktan’ın makalesini tartışmaya açıyoruz…

ERDAL AKTAN- Turizmhaberleri.com/ Los Angeles
FİLM KOMİSYONU DERNEĞİ BAŞKAN YARDIMCISI

EV-OFİS SEYAHAT ACENTALARI
(Home Based Travel Agencies)

Seyahat ticaretindeki amansız rekabet ve özellikle internet başta olmak üzere iletişim sistemlerindeki büyük ilerlemeler günümüzde pek çok iş kolunda olduğu gibi tur operatörleri ve seyahat acentalarının faaliyetlerini de etkilemiş, düşük kar marjlarıyla çalışmak zorunda kalan firmalar maliyetlerini azaltabilmek üzere değişik arayışlara girmişlerdir.
Bunun sonucunda, daha önce geniş ofislerde, kalabalık eleman kadrosuyla çalışmakta olan acentaların yerine, bireysel çalışan, evlerini ofis olarak kullanarak işlerini evlerinden yönlendiren Ev-Ofis Seyahat Acentaları ortaya çıkmış, bunlar öylesine yaygınlaşmışlar ki endüstride dönen işlem hacminin büyük bir kısmı bunlar üzerinden gerçekleşmeye başlamıştır.

Ev-Ofis Seyahat Acentaları, kendi evlerini ofis olarak kullanarak müşterilerine seyahat paketi satan ya da seyahat rezervasyonu yapan firmalardır. Bir ofiste, başında bir amir olmaksızın kendi istedikleri şekilde ve zamanda iş yapabilme serbestisi olan bu acenteler kendilerine pek çok iş kolundan daha fazla gelir de yaratabilmektedirler.

İki türlü Ev-Ofis Seyahat Acentası söz konusudur:
Müşterilerine aracılık hizmeti verenler (referral agents) ve satış/rezervasyon hizmeti verenler (booking – selling agents). Aracılık hizmeti verenler müşterileri ile gerçekten satış ve rezervasyon yapan acentalar arasında aracılık hizmeti yürütürler. Müşteriler için indirimli fiyatlara ya da tur programlarına ulaşma imkanları yoktur, sadece aracılık ettikleri/buldukları müşteri karşılığında ilgili satış acentasından komisyonlarını alırlar. Satış ve Rezervasyon Acentaları ise müşterilerine gerçekten uçak bileti, konaklama, paket tur vb satan, rezervasyon yapan acentalardır ve bunlar bağımsız olarak ya da aracılık yapan acentalar yoluyla iş yaparlar.

Ev-Ofis Seyahat Acentalarının çalışma biçimi, klasik acentalardan pek de farklı değildir. İhtiyaç duydukları temel şeyler, sadece ofis için kullanacakları telefon ve fax hattı, bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Müşteri acentayı arayıp, ihtiyaç duyduğu tatil ya da seyahat planlarını konuştuğunda, müşterinin memnuniyetinin sağlanması artık acentanın sorumluluğundadır. Acenta herşeyi evinden idare ederek potansiyel otel, uçak, kruvaziyer vb firmaları arayarak istenilen tur paketini oluşturur.

Genel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde, Birleşik Krallık ve daha pek çok ülkede seyahat acentalarının herhangi bir birliğe kayıtlı olmaları zorunluluğu uzun bir zamandır bulunmamaktadır. ABD’de kurallar eyaletten eyalete de değişmektedir. Bazı eyaletler Ev-Ofis Seyahat Acentalarının Amerikan Seyahat Acentaları Birliği – ASTA üyeliğini aramakta, bazıları teminat ve benzeri şartlar getirmektedir. Bazı eyaletlerde herhangi bir birlik üyeliği ya da teminat istenmese de, bazı havayolu firmaları, oteller, ulaşım firmaları ve benzeri hizmet sunucuları bu şekildeki kayıtsız acentalarla güvensizlik sebebiyle iş yapmak istemeyebilmektedir.

Ev-Ofis Seyahat Acentacılığı faaliyetleri, seyahat endüstrisindeki önemini gittikçe arttırmaya başlamıştır.

ABD’de ASTA ve OSSN başta olmak üzere pek çok kurum, bağımsız seyahat acentalığını desteklemekte ve bu şekilde iş yapmak isteyenler için online kurs ve sertifika programları düzenlemekte, bağımsız acentacılık faaliyetleri son derece kolay bir şekilde icra Amerika Birleşik Devletlerinde edilebilmektedir. Örneğin OSSN (Outside Sales Support Network) bağımsız seyahat acentaları, Ev-Ofis Seyahat Acentaları ve endüstriye dışarıdan satış ve hizmet veren acentalar için 1990 yılında oluşturulmuş, bugün itibariyle 80 temsilciliği, 8000 kayıtlı üyesi ve 160 bayiliği bulunan profesyonel bir Birliktir. ABD’nin hemen tüm eyaletlerindeki temsilcilikleri (chapter) kanalıyla roadshow, workshop, fuar ve seminerler düzenlemekte ve üyelerine profesyonel hizmetler sunmaktadır.

2010 yılında ASTA (American Society of Travel Agents) ve NACTA (National Association of Career Travel Agents) tarafından yapılan bir araştırmada, ülke genelinde yaşanan ekonomik krize karşılık Ev-Ofis çalışan acentaların yarıdan fazlasının satışlarında bir önceki yıla göre artış olduğu, bağımsız acentaların seyahat ticareti içerisindeki ağırlığının gittikçe artmakta olduğu, gerçekte de bu şekilde çalışan acentaların ağırlıklı olarak 10-19 yıl endüstri tecrübesine sahip oldukları ortaya konulmuştur.

Dünya turizm sahnesine rakiplerine göre oldukça geç giren ama kısa süre içerisinde dünyanın en önemli seyahat destinasyonlarından birisi olma başarısını gösteren ülkemizde, bilindiği üzere turizm endüstrisini düzenleyen bir kaç ana mevzuattan birisi 1618 sayılı TÜRSAB Kanunudur. 1972 yılından bu yana sayısız revizyondan geçmekle beraber (seyahat acentalarını A , B ve C diye sadece Türkiye’ye özgü bir sınıflamaya tabi tutan) uluslararası standartları Türkiye’ye getirmekten yine de uzak kalan ve ihtiyacı karşılayamayan 1618 sayılı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun bir bütün olarak ele alındığı ve yeni bir Yasa için her yıl çaba sarfedildiği bilinmektedir. Bu çalışmalarda, dünyadaki seyahat acentaları uygulamaları, kavram ve çalışma biçimlerinin, özellikle Bağımsız Seyahat Acentacılığının detaylı bir şekilde incelenerek değerlendirmesinde ve Ev-Ofis Seyahat Acentacılığı faaliyetlerinin ülkemizde de yasal bir zemine oturtulmasında büyük fayda olduğunu düşünüyoruz.

ERDAL AKMAN KİMDİR:
1959 Samsun doğumlu Erdal Aktan 1981-2009 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Başmüfettişlik, Tanıtma Genel Müdür Yardımcılığı, Londra, Sidney ve Los Angeles Tanıtma Müşavirlik/Ataşelikleri görevlerinde bulunduktan sonra emekli olmuş, halen Amerika’nın Los Angeles şehrinde Unicvisions isimli bir film yapım firmasında danışman olarak çalışmaktadır.

 

2014-01-15
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL