Güncel

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ ŞUBAT 2014 SAYISI YAYINDA…

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ ŞUBAT 2014 SAYISI YAYINDA…

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Nazmi KOZAK’ın 2000 yılından bu yana her ay e-posta ortamında hazırladığı Akademik Turizm Bülteni’nin ŞUBAT 2014 sayısı yayımlandı.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Nazmi KOZAK tarafından 2000 yılından bu yana her ay e-posta ortamında dağıtılan Akademik Turizm Bülteni’nin ŞUBAT 2014 sayısı yayımlandı.

Akademik Turizm Bülteni’nin Şubat 2014 sayısında yer alan haberlerin başlıkları şöyle:

HABERLER
Burslu master programı
‘University of South Florida Sarasota-Manatee’ Turizm Fakultesi bunyesindeki turizm alanındaki yüksek lisans programı için burslu araştırma gorevlisi/oğrenci alınıyor. Okul ücretinin tamami (yıllık $17,000), sağlik sigortası ($3000) ve yaşam masraflari (aylik $950 akademik takvim boyunca) okul tarafindan karsılanıyorr. Bursun toplam değeri $60,000 uzerinde olan bursa başvuracak ogrencilerden TOEFL sınavından en az 79 ya da IELTS sınavından en az 6.5 puanlarına sahip olmaları gerekiyor. Adaylardan ayrıca alanlarında tanınmış akademisyenlerinden referanslar ile GRE veya GMAT sinavlarindan yüksek puanlara sahip olmaları aranıyor. Diger bildiler icin goo.gl/FQ81RH adresini ziyaret ediniz ya da Dekan Prof Dr. Cihan Cobanoglu ile irtibata geçilmesi gerekiyor (cihan@cihan.org)

Anadolu Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği-Online yüksek lisans programına 20 öğrenci alıyor
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Konaklama İşletmeciliği-Online yüksek lisans programına 2013-2014 Bahar dönemi için 20 öğrenci alıyor. Programa başvuracak adayların Turizm Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu lisans mezunları ve Turizm ve Otelcilik ön lisans programını tamamladıktan sonra İşletme lisans programını tamamlamış adaylar başvurabiliyor. Program uzaktan öğretim tekniğine dayalı olarak Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar hakkındaki yönetmelik çerçevesinde yürütülmekte olup, II. öğretim ücret yönetmeliğine tabidir. Ayrıntılı bilgi için bkz.

“Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı 2014-2018” toplantısı
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 22 Ocak 2014 tarihinde “Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı 2014-2018 Toplantısı” gerçekleştiriyor. Turizm sektörüyle ilgili tarafların katılımıyla düzenlenecek toplantı Ankara’da, Bilkent Otel’de yapılacak.

RESORT Dergisi turizm tedarikçilerini sektörle buluşturuyor
Seyahat endüstrisi profesyonellerinin dergisi RESORT, dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan EMITT kapsamında turizm tedarikçileri ile sektörü buluşturmaya devam ediyor. 30 Ocak-2 şubat tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde 18′ncisi gerçekleştirilecek olan dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan EMİTT’te dağıtılmak üzere ‘RESORT Özel Sayısı’ hazırlanıyor. RESORT Dergisi EMİTT özel sayısında, seyahat endüstrisinde yer alan bütün kesimlere yer verilerek turizm tedarikçileri ile sektör buluşturulacak. Bu özelliği ile, turizmcilerle çalışanların pazar paylarını büyütmek, turizme girmek isteyenler için de bu pazara girmek için RESORT EMİTT Özel Sayısı sektör ile buluşturmada köprü işlevi görüyor.

Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü’ne başvurular başladı..
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Barlas Küntay’ın anısını yaşatmak üzere verilen “Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü”nün bu yılki konusu “Ulusal ve Uluslararası Otel Zincirleri ile Yapılan Yönetim Anlaşmaları ve Franchise Sözleşmelerinin Fayda ve Maliyet Analizleri, Söz Konusu Uygulamaların Türkiye Turizmi Açısından İncelenmesi” olarak belirlendi. Yarışma ile yatırımcının otelini bizzat kendisi işletmesi veya bu konuda uzman ulusal ve uluslararası bir otel zinciri ile yapılabilecek yönetim veya franchise anlaşmasının fayda ve maliyetlerinin araştırılması, bu konuda dikkate alınması gereken önemli noktaların belirlenmesi, hukuki açıdan tarafların haklarının en iyi şekilde korunabilmesi amaçlanıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

XI. Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Kongresi/2. Spa ve Wellness Semposyumu..
Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji/Hidroklimatoloji alanında düzenlenen XI. Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Kongresi ve 2. Spa ve Wellness Semposyumu, 10-12 Nisan 2014 tarihlerinde, Gaziantep’te, Uğurlu Termal Tesisleri’ndedüzenleniyor. XI. Türk Kaplıca Tıbbı ve Balneoloji Kongresi programında yer alan çağrılı konuşmacıların konferansları bilimsel güncelleme amaçlı belli başlı konuları ele alacak, serbest bildiriler bölümünde ise termal/kaplıca tıbbı ve balneoloji-hidroklimatoloji alanında yapılmış bilimsel çalışma ve araştırmalar sunulacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Global International Business Advancement Conference
University of South Florida’nin duzenledigi Global International Business Advancement Conference (GIBA) 15-18 Mayis 2014 tarihlerinde Florida’nin Clearwater Beach kentinde yapilacaktir. Bildiri basvurulari ve bilgi icin bkz.

‘The 16th 23nd World Business Congress of the International Management Development Association’ (IMDA)..
The 23rd World Business Congress of the International Management Development Association (IMDA), 24-28 Haziran 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştiriliyor. Yerel ana organizatörün Atılım Üniversitesi olduğu kongreye ilişkin detaylı bilgi için bkz.

Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)
30 Ocak-2 Şubat2014’te 18′ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, yerli ve yabancı turizm firmalarından yoğun ilgi görüyor. 2014 EMITT Fuarı’nın büyüyen Sağlık ve Kış Turizmi salonlarından oluşan zengin konsepti ile ve 70 ülkeden 4500 katılımcısı ile yeni rekor kırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

“Beslenme ve Kaliteli İş-Yaşam” konulu konferans
İstanbul Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muazzez GARİPAĞAOĞLU, 08 Ocak 2014 tarihinde Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu’nda “Beslenme ve Kaliteli İş-Yaşam” konulu bir konferans verdi.

Oxford Yemek ve Aşçılık Sempozyumu 2014
Mutfak kültürü alanında dünyanın en saygın sempozyumu olarak kabul edilen ve 1981 yılından beri sürdürülen “Oxford Yemek ve Aşçılık Sempozyumu”nun [Oxford Symposium on Food and Cookery], 11-13 Temmuz 2014 tarihinde 33’incisi düzenleniyor. “Yemek ve Pazarlar” temasında, St. Catherine’s College, Oxford, İngiltere’de toplanılacak sempozyum hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bkz.

Rekreasyon Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Rekreasyon Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı’nda öğrenci alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Tedqual Belgesi
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Tedqual (Turizm Eğitiminde Kalite Belgesi) 2013 Kataloğu yayımlandı. Sözü edilen kataloğu incelemek için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Ebru ZENCİR
Birinci Sınıf Restoranlarda Kurumsallaşma Durumunun Değerlendirilmesi: Türkiye Örneği
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
Kabul Tarihi: Ağustos 2013

GÖREVE/KADROYU ATANMA
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ozan KAYA, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki görevinden ayrılıp, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksekokulu, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümünde Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT UNVANI ALANLAR
Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr.Murat DOĞDUBAY turizm temel alanından Doçent oldu.

 

2014-01-21
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL