Güncel

ATO’dan çağrı: Döviz kurunu sabitleyin

ATO’dan çağrı: Döviz kurunu sabitleyin

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle, iş dünyasının önünü göremediğini belirterek esnaf ve tüccara “döviz kurunu sabitleme” çağrısı yaptı.

Bezci yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de yıllardan beri devam eden istikrarlı yapının ekonomiye olumlu yansıdığını, dünyanın gelişmiş ülkelerinin kriz nedeniyle küçülme yaşadığı periyotta Türkiye’nin büyüme kaydettiğini hatırlattı.

Bezci, son birkaç ayda yaşanan gelişmelerin dövizde sürekli bir yükseliş eğilimi ortaya koyduğunu belirterek, “Dövizde her gün yeni rekorlar kırılıyor. Bu rakamların hayali olduğunu herkes biliyor ancak kurun hangi seviyede dengede kalacağını kimse öngöremiyor. Bu öngörememe, kestirememe hali iş yapmak isteyen herkesin elini kolunu bağlıyor. İşadamlarımız mecburi bir bekleme halinde“ dedi. En küçük sermayeli esnaftan en büyük sermayeli tüccara, sanayiciye kadar herkesin önünü görmeyi beklediğini kaydeden Bezci, bu bekleyişin bir durgunluğa yol açmaması için karşılıklı anlaşarak döviz kurunun sabitlenebileceğini belirtti.

“KENDİ İŞİMDE DÖVİZİ SABİTLEDİM”
Bezci, ticaretin iki tarafı için de döviz kuru değişkenliğinin sıkıntılı olduğunun altını çizerek, bu belirsizliği ortadan kaldırmak için döviz alacaklı olduğu şahsi işlerinde kuru sabitleme yoluna gittiğini bildirdi. Bezci, Bezci, şunları söyledi:

“Küçük esnafından, tüccarına, sanayicisine kadar herkes (dur bakalım döviz kuru nereye gidecek) diyerek bekleme eğiliminde. Bu beklemenin uzun sürerek ülke ekonomisine zarar vermemesi için çözümü biz oluşturmalıyız. Ben şahsen, döviz kurundaki öngörülemezliğin işlere olumsuz yansımasını önlemek için alacaklarımda ve kira gelirlerimde dövizi sabitledim. Herkese de bunu tavsiye ediyorum. İş hayatında herkesin muhatabıyla el sıkışarak döviz kurunu sabitlemesinin durgunluğu önleyeceğine inanıyorum. Ankara Ticaret Odamızın tüm üyelerine çağrı yapıyorum. Döviz kurunu sabitleyip, yolumuza, işimize devam edelim”

 

2014-01-28
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL