Güncel

Türkiye Spesiyalisti Acenta Sertifikasyon Sistemi Kurulmalı…

Türkiye Spesiyalisti Acenta Sertifikasyon Sistemi Kurulmalı…

Türkiye Film Komisyonu Başkan Yardımcısı Erdal Aktan; tanıtımda yeni stratejilerin zorunluluğuna dikkat çekiyor ve “Türkiye Spesiyalisti Acenta“ Sertifikasyon sistemini gündeme getiriyor.Türsab ve Bakanlık yetkililerinin dikkatine…

Erdal AKTAN- turizmhaberleri.com / Los Angeles
Türkiye Film Komisyonu Başkan Yardımcısı

YURTDIŞI TANITIMDA YENİ STRATEJİ ZORUNLULUĞU VE TÜRKİYE SPESİYALİSTİ ACENTA SERTİFİKASYON SİSTEMİ KURULMASININ ÖNEMİ:

Türkiye’nin yurtdışında bugün itibariyle 36 ülkede turizm ofisi bulunmaktadır. Türkiye bu ofisler eliyle her yıl 50 milyon doların üzerinde bir bütçeyle reklam kampanyaları yürütmekte, bir yandan talep yaratmaya diğer yandan Türkiye ile iş yapan profesyonelleri – seyahat ticaretini desteklemeye çalışmaktadır.

Turizmde bir pazarda kalıcı ve başarılı olabilmenin önemli koşullarından birisi, pazarda sektör ile birlikte hareket edebilmek, taşın altına onların da elini koymasını sağlayabilmektir.

Sektörün kırılgan olduğu, siyasi ve doğal olaylardan, terör eylemlerinden azami ölçüde etkilendiği, turist sayısının ve turizm gelirlerinin henüz çok sınırlı olduğu 1990 lı yılları düşündüğümüzde yurtdışı pazarlama aktivitelerinde sektörle çok daha yakın ve aktif bir strateji izlenmekteydi.
Hatırlanacağı üzere bu yıllarda :

• Yabancı tur operatörlerine Türkiye katalogları için katalog baskı yardımı
• Türkiye’ye gelen charter ucaklara yakıt yardımı
• Tur operatörleriyle ortak reklam kampanyaları
• Tur operatörlerinin Türkiye reklamlarına katkı
• Tur operatörlerine vitrin düzenleme katkısı
• Acenta elemanları için familirisation tripler
• Fuar, workshop vb etkinliklerde ortak hareket
gibi cesitli incentive’ler uygulanmaktaydı.

Ancak, Türkiye’nin turizmde belli bir mesafe almasından sonra bu kampanyalardan ve tesviklerden neredeyse tamamen vazgeçilmiş, yurtdışında yürütülen tanıtma ve pazarlama faaliyetlerimiz küçük nüans farklılıklarının dışında yıllar boyunca aynı şekilde devam etmiş, artık klişeleşmiş ve biraz tembel işi olmuştur.

Genel olarak tüm pazarlarda yürütülmekte olan reklam faaliyetleri, reklam ajanslarınca hazırlanan ve Bakanlıkça onaylanan medya planlarında yer alan tüketici ya da kurumsal (consumer / corporate) reklam faaliyetlerinin yürütülmesinden ibaret olmakta, mikro düzeyde firmaları destekleyen ve onların satışlarını bire bir artırıcı ama aynı zamanda spesifik bir turizm ürünü pazarlayıcı özellikteki bu aktivitelerden uzaklaşılmaktadır.

Oysa bugün dünyada önceki yıllardan farklı stratejiler kullanılmak zorunluluğu vardır. Artık turizmde marka olmuş ülkeler ve merkezler, imaj yaratıcı genel tüketici reklam kampanyalarının yerine spesifik, endüstriyle ve tüketiciyle interaktif, birebir, ön cephede tanıtım ve pazarlama aktivitelerine yönlenmektedirler. TV lerde, billboardlarda, gazete ve magazinlerde pahalı reklam kampanyalarının yerini sosyal medyada, internette yapılan reklamlar, büyük otel zincirleriyle, tur operatörleriyle ortak gerçekleştirilen faaliyetler, workshop, seminer ve online UZMANLIK-SERTİFİKASYON Programları kullanılması almaktadır.

Aynı durum Türkiye için de geçerlidir. Artık turizmde dünyada ilk 10 içerisinde yer alan ve markalaşma iddiasında olan ülkemizin, genel imaj kampanyalarından yavaş yavaş uzaklaşmak, bölge ve ürün tanıtımına ağırlık vermek, proje bazında reklam stratejileri geliştirmek, mahalli sektör temsilcileriyle daha yakın ilişkiler kurmak ve ortak projelere yoğunlaşmak üzerine çalışma yapma vakti çoktan gelmiştir.

Yurtdışındaki toptancı ve perakendeci tur operatörü ve acentalarla bu tip faaliyetlerin yapılabilmesinin yolu onların gerçek anlamda ‘’Türkiye Spesiyalisti’’ yapılmasından, yani sertifika programlarının uygulamaya konulmasından geçmektedir. Dünyada bugün bankalar ve eğitim kurumları başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluş çalışanlarını nasıl online programlarla eğitiyor ve serifikalandırıyor ise turizm sektöründe ülkeler de spesiyalist acentalar için benzer programlar geliştirerek bu hizmet bütünlüğünü ve profesyonelliği sağlamaktadırlar.. Reklam kampanyaları ve teşvikler bu tarafa kaydırılacağından, bu imkanlardan yararlandırılacak tur operatörleri ve acentaların sertifika programlarından geçirilmesi bir koşul olarak aranacaktır. Bu gerçekleştirildiği taktirde yurtdışı bürolarımızın da işlevleri artacak, hizmette profesyonellik ve etkinlik sağlanmış olacaktır.

Bu Sertifika Programına katılmak yabancı tur operatörü ve acentalar için de oldukça cazip olabilecektir, şöyle ki:

• Türkiye’yi satacak acentaların Türkiye ve sunduğu turizm ürünü hakkında ana noktaları öğrenmelerini sağlamak
• Türkiye tatili planlama, tanıtma ve pazaarlama becerisini artırmak
• İşyerinde sergileyeceği bir sertifika ile müşterisine Türkiye konusunda uzmanlaştığını, spesiyalist olduğunu göstermek ve güven uyandırmak
• Bölgede düzenlenecek Türkiye tanıtım etkinliklerine davet edilme şansı yakalamak
• Bölgesinde yürütülen reklam kampanyası kapsamında ortak reklam faaliyetlerinden, reklam artırıcı aktivitelerden, katkı ve teşviklerden faydalanabilmek
• Üyeliği boyunca yazışma ve aktivitelerinde Türkiye Spesiyalisti logosu kullanabilmek ve Bakanlıkça spesiyalist olarak tanımlanarak listeye alınmak

Sevgi ve Saygılar
Erdal Aktan

(Yazarımız Erdal Aktan 1981-2009 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Başmüfettişlik, Tanıtma Genel Müdür Yardımcılığı, Londra, Sidney ve Los Angeles Tanıtma Müşavirlik/Ataşelikleri görevlerinde bulunduktan sonra emekli olmuş, halen Amerika’nın Los Angeles şehrinde Unicvisions isimli bir film yapım firmasında danışman olarak çalışmaktadır)

 

2014-02-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL