Güncel

AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ YAYINDA…

AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ YAYINDA…

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Nazmi KOZAK tarafından hazırlanann Akademik Turizm Bülteni’nin MART 2014 sayısı yayımlandı.

Yıl: 15, Sayı: 3, Mart 2014
Arşiv (2000-2014) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER
5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda finalistler belli oldu

Toplam 57 ülkeden 705 eserin geldiği 5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda jüri ilk değerlendirmeyi yaptı. Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TUYED) ile Anatolia-Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenen 5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular sona erdi. Bu yıl yarışmaya 57 farklı ülkeden 323 karikatür sanatçısı, toplam 705 eserle katıldı. Geçen yıla göre katılımda yüzde 1.8’lik artışın olduğu yarışmanın ilk değerlendirme toplantısı 25 Ocak 2014 tarihinde İstanbul’da Taksim Ramada Otelinde gerçekleştirildi. Jürinin ilk değerlendirmesi sonucu 100 eser finale kaldı. Yarışmada değerlendirmeye girecekler bundan sonra yapılacak iki değerlendirme aşamasından sonra belli olacak. Dereceye giren karikatüristlere ödülleri Nisan ayında Antalya’da yapılacak bir törenle verilecek. 2009 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Er Yatırım, Belinda Club, Club Cabera, www.turizmgazetesi.com ve Tourcon firmaları 5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nı destekliyor.

“Lisansüstü Tezler Bölümü’ne 28 Şubat tarihine kadar özet gönderilebiliyor..

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenen VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nin “Lisansüstün Tezler Bölümü”ne tez çalışmalarını sunmak isteyenlerin 28 Şubat 2014 tarihine kadar tezlerinin özetlerini gönderebilecekleri açıklandı.

AKTOB “Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması” başlıklı kitap yayımladı..

Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması kitabı yayınlandı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Birimi yönetiminde yapılan Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması bulgularına göre turizm, ekonomik ve sosyal hayatı olumlu yönde etkileyen sektörlerin başında geliyor. Turizm sektörünün ekonomi ve sosyal hayattaki yerini ortaya koyarak ileriye yönelik vizyon ve politikaların oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen; Turizm Sektörünün Yapısı, Büyüklüğü ve Ekonomiye Katkısı Araştırması; Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB)’un Araştırma Birimi (AKTOB Ar-Ge) yönetiminde yapıldı. Araştırmaya, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Akdeniz Üniversitesi İktisat Fakültesi Bölümü katkıda bulundu. Karikatürist Bülent Çelik de orijinal çalışmaları ile destek oldu. 100 sayfalık araştırmada; turizmin diğer sektörlerle ilişkileri, ekonomik ve sosyal hayata etkileri ayrıntılı olarak incelendi.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin cilt 24, sayı 2 açık erişime açıldı..

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yayımlanan son sayısı (cilt 24, sayı 2, Güz 2013) intenet ortamında açık erişe açıldı.

7th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure

03-07 Haçiran 2014 tarihlerinde düzenlenecek “7th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure” ve “3rd Interdisciplinary Tourism Research Conference” bilimsel etkinliklerine bildiri ile katılım için son tarihin 10 Mart 2014 olarak belirlendiği açıklandı.

Suntopia otellerinden eğitim etkinliği..
Alanya Kaymakanlığı, Alanya Köseoğlu Mesleki Eğitim Merkizi ile TUI Suntopia Pegasus Planet Hotel Eğitim Biriminin işbirliğinde iki yıldır mesleki eğitim programları sürdürülüyor. Mesleki eğitimine katılan kişilere kalfalık ve ustalık belgeleri veriliyor. Aşçılık, pastacılık, kasaklık, servis elemanlığı, barmenlik, önbüro elemanlağı, ve kat hizmetleri elmanlığı gibi alanlarda yetiştirilmek üzere elemanlara eğitim veriliyor. Proje kapsamında Karaman, Konya, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri, Yozgat, Çorum, Çankırı, Hatay, Adana, Kahramanmaraş Adıyaman, Mersin, Isparta, Burdur, Afyon, Kütahya, Eskişehir, Bilecik ve Bursa illerinin valiliklerinin katkısıyla istekli adaylar belirlenerek eğitime tabi tutuluyor.

Mega Projeler ve İstanbul Paneli

MSGSÜ-Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Panel’de kente yapılan müdahaleler ve bu müdahaleler ile kentliler arasındaki ilişkilerin önem kazandığı dönemde, yerel seçimler öncesi “Mega Projeler” ve bu projelerin yarattığı mekânsal, toplumsal ve ekonomik etkiler, sekiz ana başlık altında gündeme getirilip tartışıldı. “Mega Projeler” üst başlığı altında; “Doğa Ekoloji”, “Tarih ve Kültür”, “Nüfus-Metropoliten Makroform”, “Toplum ve İnsan”, “Politikalar-Sermaye Aktarımı-Küresel Sermaye”, “Yerel Sermaye-Rant ve TOKİ”, “Sivil Toplum- Saydamlık- Kent Hakkı” ve “Megolamani” olmam üzere sekiz konu tartışıldı.. Haydar Karabey ve Ersen Gürsel yönettiği panele konuşmacı olarak Güzin Konuk, Gülşen Özaydın, İlhan Tekeli, Hürriyet Öğdül, Demet Kap Yücel, Murat Güvenç, Ayfer Bartu Candan, Yaşar Adanalı, Mustafa Sönmez, Cihan U. Baysal ve Erbatur Çavuşoğlu katıldı.

9. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi 2-5 Nisan 2014 tarihlerinda Ankara’da düzenleniyor.

Kadın Hayatlarını Yazmak: Oto/Biyografi, Yaşam Anlatıları, Mitler Ve Tarih Yazım Sempozyumu

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı (KEKBMV) ile Yeditepe Üniversitesi 19–20 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul’da “Kadın Hayatlarını Yazmak: Oto/Biyografi, Yaşam Anlatıları, Mitler Ve Tarih Yazımı” başlıklı uluslararası sempozyum düzenleniyor.

1. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi

Bülent Ecevit Üniversitesi, Çaycuma Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen I. Ulusal Maslak Yüksekokulları Sosyal ve Teknik Bilimler Kongresi, 22-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında Zonguldak İli Çaycuma İlçesi’nde Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulu Kampüsü’nde gerçekleştiriliyor.

22. Ulusal Yönetim ve Organizasyon Kongresi

22. Ulusal Yönetim ve Organizasyon Kongresi, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “22-24 Mayıs 2014” tarihleri arasında Konya’da düzenleniyor.

EMITT’i bu yıl 136 bin kişi ziyaret etti.

Kısa EMITT olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nı bu yıl 136.136 kişi ziyaret etti.Ulaşılan bu rakam ile EMIIT dünyanın en büyük 5’inci büyük turizm fuarı konumunu perçinledi. EMITT’i ziyaret edenlerin 73 bin 500 tatilci/tüketici, profesyönel ziyaretçilerin ise 63.230 olduğu belirlendi. EMITT’i geçen yıl 58.920 turizm profesyoneli ile 72.080 tatilci olmak üzere toplam 131.000 kişi ziyaret etmişti. 2014’te özellikle profesyonel ziyaretçi sayısındaki 4310 kişilik artış dikkat çekti.

ITB Berlin Fuarı

Dünyanın en önemli turizm fuar ve borlarından ITB Berlin bu yıl 5-8 Mart 2014 tarihlerinde düzenleniyor. Meksika’nın’nın resmi ve Malasya’nın ise etkinlik ve kültür partneri ülke olarak seçildiği açıklanan fuar 40’dan fazla salonda gerçekleştirilecek. ITB Berlin fuarını geçen yıl 10,086 katılımcı kurum/kuruluş iştirak etmiş ve 170.000 kişi ziyaret etmişti.

Turizmciler 21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nde Buluşaca
k
1997 yılından bu yana turizmdeki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de kutlanmaya başlanan “21 Şubat Dünya Rehberler Günü”nde turizm camiası Ankara’da bir araya gelecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü ”nün Türkiye’de bu yıl ilk defa kendi meslek yasası ile ülke genelinde odalar ve birlik kuruluşunun tamamlandığı bir yıl olarak kutlanacağını belirtti. Tüm turizm rehberlerinin “21 Şubat Dünya Rehberler Günü”nü kutlayan Apalı, “Başarı tek başına gelmez, bir ekip işi, takım ruhudur. Bu sebeple ülkenin turizm liginde üst sıralara yükselmesinde emek veren, canla başla çalışan, sermayesi bilgisi ve dili olan bir grubu oluşturan rehberler ekibe ruh veren önemli bir kitledir. Mesleğin icrasında rehberlerin mesleki saygınlıklarının artırılması, tarihi, doğal ve kültürel değerlerin işin ehli rehberlerce aktarılması, turizmin gelişmesi ve süreklilik kazanmasında büyük önem arz etmektedir.” dedi.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Müjde BİDECİ
Hac Turizmine Katılan Alman ve Rus Turistlerin Motivasyonları: Myra Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Tahir ALBAYRAK
Kabul Tarihi: Ocak-2014

Çağlar BİDECİ
Turizmde Ürün Farklılaştırılmasında Sualtı Kültür Mirasının Turizm Ürünü Olarak Kullanımı, Replika Gemi Batığı Projesi: Side Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yıldırım YILMAZ
Kabul Tarihi: Ocak 2014

Ece DOĞANTAN
Frigya Bölgesine Alternatif Konaklama Tesisi Önerisi: Karavancılık
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Oktay EMİR
Kabul Tarihi: Şubat 2014

GÖREVE/KADROYU ATANMA
Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Doç. Dr. Avşar KURGUN, Prof. Dr. kadrosuna yükseltildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ortaca Meslek Yüksekokulu öğretim elemanlarından Dr. F. Özlem GÜZEL Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm Rehberliği Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı.

TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT UNVANI ALANLAR
Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Ayhan GÖKDENİZ Turizm Temel Alanından “Doç. Dr.” unvanını aldı.

Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Meltem CABER turizm temel alanından Doçent oldu.

 

2014-02-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL