Güncel

EQUİST: Türkiye’nin yerli at ırkları yok oluyor

EQUİST: Türkiye’nin yerli at ırkları yok oluyor

At ve Binicilik Fuarı EQUIST İstanbul Horse Show Proje Müdürü Osman Bayezit Genç, “üretimi ve yaşamı koruma altında bulunmayan Türk at ırkları kaderine terkedilmiş durumda“ dedi.

“Yerli atlarımız, tam bir yaşam mücadelesi içinde. Anadolu’nun ücra köşelerinde az sayıdaki sürü nüfusuyla varlık mücadelesi veren yerli atlar, unutulmuş durumda.” açıklamasında bulunan At ve Binicilik Fuarı EQUIST İstanbul Horse Show Proje Müdürü Osman Bayezit Genç şunları söyledi:

“Önce askeri amaçlı kullanım, ardından da tarımdaki fonksiyonu biten atlar, binicilik sporu ve yarış dışında ‘para etmez’ oldu. Oysa tarihin tüm oluşum süreçlerinde büyük etkiler yaratan atlar, bugün de modern toplumların en önemli spor ve sağlık ortağı durumunda.”dedi.

“Yerli at ırkları ve yılkılar, EQUIST’in özel ilgi alanında.” diyen Osman Bayezit Genç; “Yerli atların korunup geliştirilmesiyle birlikte, pahalı bir spor olarak bilinen binicilik çok daha kolay erişilebilir olacaktır.” şeklinde konuştu.

At ve Binicilik Fuarı EQUIST İstanbul Horse Show hakkında bilgilendirmede bulunan Genç şu detayları aktardı:

”At ve Binicilik Fuarı EQUIST İstanbul Horse Show, 11-13 Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi 11. salonda gerçekleştirilecek. EQUIST’in katılımcılarının büyük çoğunluğu at ve binicilik dünyasının önemli markalarını temsil edecek. At ve binici kıyafetleri, at üreme, besleme, bakım, tedavi, taşıma, spor ve yarışma amaçlı eğitim, box, tavla, açık-kapalı manej gibi sektörün her türlü gereksinimine yanıt verecek ürün ve hizmet gruplarının örnekleri, EQUIST’de sergilenecek.
Türkiye’den fuarı ziyaret edecek olan amatörler ve profesyonel at camiası üyeleri dışında, Ortadoğu ve Arap ülkeleri ile Orta Asya Türki Cumhuriyetleri’nden katılımın yüksek olması bekleniyor.”

 

2014-02-24
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL