Güncel

Akademik Turizm Haber Bülteni Yayında..

Akademik Turizm Haber Bülteni Yayında..

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nazmi KOZAK hazırlanan Akademik Turizm Bülteni’nin NİSAN 2014 sayısı yayımlandı.

2000 yılından bu yana her ay e-posta ortamında dağıtılan Akademik Turizm Bülteni’nin NİSAN 2014 sayısında; turizm ve yakın alanlarda çalışan akademisyen, araştırmacı ve lisansüstü öğrencilere yönelik haberler ve duyurular yer alıyor.

Akademik Turizm Bülteni’nin NİSAN 2014 sayısında yer alan haberleri aktarıyoruz:

HABERLER
”Dünden Bugüne Eskişehir’deki 14 İşletmenin Öyküsü” kitabı yayımlandı..

Anadolu Üniversitesi(nin turizm programlarında görevli ve lisansüstü çalışmalar yapan 24 kişilik bir ekip tarafından ”Dünden Bugüne Eskişehir’deki 14 İşletmenin Öyküsü” başlıklı bir kitap yayımlandı. Aynı zamanda Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması da yürüten araştırmacılar tarafından hazırlanan kitap toplam 63 sayfadan oluşuyor. Kitapta ilki 1892-1922 yılları arasında faaliyet gösteren Madam Tadia Oteli olmak üzere, günümüze kadar 14 işletmenin öyküsüne yer veriliyor. Kitapta ayrıca Eskişehir’in sosyo ekonomik yapısının değişimi ve 1815-2013 yıllarını kapsayan bir kronoloji de yer alıyor. Sözlü tarih araştırmaları kapsamında hazırlanan kitapta; Madam Talya Oteli ( Aysel Yılmaz ve Duygu Yetkin), Emek Oteli (Çağıl Hale Özel ve Gözde Türktarhan), Has Termal Otel (Onur Çakır ve Savaş Evren), Mazlumlar Muhallebicisi (Deniz Karagöz ve Alev Dündar Akçay), İsmail Ayaz Otobüs İşletmesi (Emrullah Tören-Taki Can Metin), Tatlıdil Köftecisi (Dönüş Çiçek ve Ebru Zengir), Abdülselam Balaban Kebap (Hüseyin Öney ve Dönüş Çiçek ve Ebru Zengir), Trakya Lokantası (Selman Bayrakçı ve Hilmi Rafet Yüncü), Birsen Kebap (E.Ozan Aksöz ve Dilek Acar Gürel ve Mune Moğol), Pino Hamburger (Ece Doğantan, Seher Geyik-Oktay Emir) Yöre Turizm (Burcu Kaya ve Arzu Turan), Yasin Sucukları (Osman Güldemir ve Selman Bayrakçı). Dünden Bugüne Eskişehir’deki 14 İşletmenin Öyküsü kitabının önsözünü Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. Ahmet Ataç kaleme aldı.

III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi’nin programı yayımlandı..

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası’nda düzenlenecek olan III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Dergisi’nin programı yayımlandı. Kongrede 96 bildiri sunulacak.

VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nin programı yayımlandı..

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde Kuşadası’nda düzenlenecek olan VII. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nin programı yayımlandı. Araştırma bildirilerinin yanı sıra, yüksek lisans ve doktora tezlerinin de sunulacağı kongrenin programı için bkz.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi 25 yaşında..

Ülkemizde en uzun süreli yayımlanan turizm araştırmaları dergisi olan Anatolia 25. yayın yılına girdi. 1990 yılının Ocak ayında bu yana aralıksız yayımlanan derginin 25 yıllık yayım süreci dergide yer verilen bir yazı ile ortaya konuldu. Derginin 25. yayın yılı dolayısıyla bu yıl III. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi’nde sunalacak çalışmalardan birine ”25. Yıl Özel Ödülü” verilecaği açıklandı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: An Internatonal Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı çıktı..

Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisinin yeni sayısı (Yıl 25, Sayı 1, 2014) geçtiğimiz günlerde çıktı. Derginin bu sayısında sekiz makale, üç araştırma notu, üç konferans notu, bir kitap değerlendirmesi ile Stephen L.J. Smith ve Carson L. Jenkins’i tanıtan yazılar yer alıyor.

Turizm Eğitimine Hizmet Ödülleri veriliyor..

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi tarafından ikişer yıllık aralıklarla verilen Turizme Hizmet Ödülleri, 4 Nisan 2014 tarihinde Kuşadası’nda, Fantasia Deluxe Otelde yapılacak bir törenle sahiplerine verilecek. Turizm eğitimi ve araştırmalarına katkıda bulunmuş akademisyen ve araştırmacılara veriler ödüller bu yıl altı kişiye verilecek.

En iyi lisansüstü tezler sahiplerini buluyor

Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi kapsamında 2012 yılından bu yana geleneksel olarak verilen yüksek lisans ve doktora ödülleri bu yıl 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde yapılacak kongrede, tez çalışmalarının sunumları sırasında seçici kurul üyelerinin değerlendirmeleri ile sahiplerini bulacak. Bu yıl; ”E iyi doktora tezi ödülü”, ”Doktora tezi teşvik ödülü”, ”En iyi yüksek lisans ödülü” ve ”Yüksek lisans tezi teşvik ödülü” kategorilerinde dereceye girenlere ödüller verilecek.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kapsamında Didim’deki görüşmeler tamamlandı

Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında gerçekleştirilen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nın Didim görüşmeleri 13-15 Mart 2014 tarihleri arasında Didim’de gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında Mümin Kamacı, A. Hikmet Atilla, Taner Küsmez, Adnan Aydoğan, Başak Kamacı, Tayyar Cengiz, Ekrem Aşık, Salih Bankoğlu, Hilmi Yıldırım, Kadir Karakaya, Ömer Selçuk, Silvia Aktaş ve Ramazan Kamacı ile sözlü tarih görüşmeleri yapıldı.

“12. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri” gerçekleşti

Bu yıl 12.si düzenlenen “Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri” 12-15 Şubat 2014 tarihlerinde TÜYAP’da gerçekleşti. Etkinlik kapsamında, ziyaretçilerin de seyredebildiği açık mutfaklarda; 25 ülkeden 400’ü yabancı toplam 2000 kişi 52 farklı kategoride yarıştı.

“Anfaş Food Product 2014” gerçekleşti

“Anfaş Food Product” fuarının 21.si, 19-22 Şubat 2014 tarihlerinde Antalya Expo Center’da gerçekleşti. Fuar kapsamında gıda ürünü ve donanımları tanıtımının yanı sıra TAFED, Manavgat Aşçılar Derneği ve Akdeniz profesyonel Aşçılar Birliği destekleriyle “Osmanlı Mutfak Kültürü ve Tadım” etkinlikleri de yapıldı.

Grand Yazıcı Club Marmaris Palace 2014 turizm sezonuna yeni yüzüyle giriyor

MarmarisGrand Yazıcı Mares Otli Tesis ganiş çaplı yenilemesini tamamlayarak 20145 sezonuna yeni yüzüyle girecek. 25 yıla yakın sektördeki tecrübesini, hizmet standardını ve kalitesini 2013 yılında almış olduğu ISO 9001 /22000 kalite belgelenmesi ile 2014 yaz sezonuna ilk olarak genel alanlardaki yeniliklerle başlıyor. Grand Yazıcı içn yapılan geniş çaplı yenileme ile tesisin Lobby, restorantlar, Show büfeler ve barları, SPA-Sauna, ana havuz dahil birçok birimi yenilendi.

Şerif Yenen’den Bir İstanbul Belgeseli: ”İstanbul Unveiled”

İstanbul Rehberler Odası (İRO) Başkanı Şerif Yenen ve ekibi tarafından, 2011-2013 yılları arasında yapımı gerçekleştirilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile turizm sektör paydaşlarının desteklediği, ”İstanbul Unveiled” belgesel filminin Türkiye galası, TUROB’un ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği organizasyon ile bugün (17 Mart 2014) Kanyon Cinemaximum, Salon 9’da izleyici ile buluştu. İstanbul üzerine İngilizce seyahat belgeseli olarak hazırlanan İstanbul Unveiled filminin yazarlığını, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen İRO Başkanı Şerif Yenen, İstanbul’un bilinen mekanları ve özelliklerinin dışında kentin kendine özgü yapısı ve yaşam kültürünü gözler önüne seriyor. Amerikalı bir kadının İstanbul’daki seyahat izlenimlerini, kentin büyülü atmosferi, eşsiz nitelikleri ve renkli simaları eşliğinde anlatan İstanbul Unveiled’in sunuculuğunu Amerikalı oyuncu Jayda Berkmen üstlenirken, filmin müzikleri ise Babazula, Mercan Dede ve Burhan Öçal imzasını taşıyor.

“CNR EDT Expo Fuarı”27-30 Mart tarihlerinde düzenleniyor

Ev Dışı Tüketim sektörü temsilcilerinin buluştuğu “CNR EDT Expo Fuarı” 27-30 Mart 2014 tarihlerinde CNR Expo Yeşilköy’de gerçekleşecek. Fuar kapsamında “Osmanlı Mutfağı Yarışması”nın beşincisi ve ayrıca “Gastrobosphorus Pastacılık, Çikolata ve Unlu Mamuller Yarışması” düzenlenecek. Yarışmalarda Türkiye’nin en seçkin 10 otel, restoran ve pastanesinin mutfak ekipleri, 10 kurumsal takım halinde yarışacak.

“Çorbadan Tatlıya Bulgur Yemekleri” konulu konferans

“Bulgur Yemekleri” kitabı yazarı ve mutfak kültürü araştırmacısı Yard. Doç. Dr. Nermin IŞIK; Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Meslek Yüksekokulu’nda 1 Nisan Salı günü saat 10.00’da “Çorbadan Tatlıya Bulgur Yemekleri” konulu bir konferans verecek.

Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması sonuçlandı..

Dedeman Topluluğu’nun kurucusu Mehmet Kemal Dedeman’ın anısını yaşatmak ve ilkelerini geleceğe taşımak adına, “Yarına bir ‘değer’ bırak” sloganı ile bu yıl 10’uncusu düzenlenen ”Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması’nın kazananları belli oldu. Akdeniz Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü, İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Hasan Gül, Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması 2013’de ”Turizm Sektöründeki Yeni Eğilimler Perspektifinde Ege Bölgesinde Zeytincilik ve Zeytinyağı Üretiminin Alternatif Turizm Türleri Üzerinden Değerlendirilmesi” isimli uygulamalı proje çalışması ile ‘Turizm Sektörü Birincilik Ödülüne’ , “ Turizm Sektöründe Yeni Eğilimler, Uygulamalar ve Bunların Sektöre Etkisi: Turizm Sektöründe Vergi İndirimi ve Ekonomik Etkileri” isimli uygulamalı proje çalışması ile de ‘Turizm Sektörü İkincilik Ödülüne’ layık görüldü. “Sürdürülebilir Turizm Yaklaşımıyla Dikili ve Bergama’yı Bütünleştirme Potansiyeli” ile Öğr. Gör. Emre Ataberk, Prof. Dr. Füsun Baykal, Doç. Dr. Gözde Emekli, Yrd. Doç. Dr. İlkay Südaş ise üçüncü seçildi.

“Yemek Okulları Fuarı” düzenlenecek

“Culinart İstanbul Yemek Okulları Fuarı” 8-9 Kasım 2014 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müzesi ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

IV. Geleneksel Gıdalar Sempozyumu düzenlenecek
“Geleneksel Gıdalar” temasıyla farklı disiplinlerden birçok bilim insanının bir araya geldiği “Geleneksel Gıdalar Sempozyumu”nun dördüncüsü 17-19 Nisan 2014 tarihleri arasında, Adana’da Çukurova Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

“I. Bolu Ulusal Yemek Yarışması ve Aşçılık Şampiyonası” gerçekleştirildi…

Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (AŞPAFED Bolu Belediye Başkanlığı ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 14-15 Mart’ta Bolu Belediyesi önünde “I. Bolu Ulusal Yemek Yarışması ve Aşçılık Şampiyonası” organize etti. Etkinlik kapsamında farklı illerden şu kategorilerde yarışmalar düzenlendi: tavuk yemeği ustalar ve gençler; taze makarna yarışması gençler; engelli aşçılar; yöresel yemek yarışması ustalar ve gençler; kuzu yarışması ustalar ve gençler; yılın en iyi meslek lisesi; yılın en iyi üniversitesi; sebze ve meyve oymacılığı; ekmek büfesi; yağ heykel sanatı; minimalist tatlı büfesi; kutlama pastası.

Güney Florida Üniversitesinde Burs İmkanı

Guney Florida Universitesinde (USF) Turizm ve Teknoloji Fakultesinde bulunan Turizm Isletmeciligi dalinda yüzde 100 burslu master ogrencileri aranmaktadir. Bu ogrencilerin iki yillik tum okul masraflari okul tarafindan karsilanacaktir ($40,000) ve ayrica ogrenciye aylik $950 maas ve saglik sigortasi verilecektir. Bu bursun toplam degeri iki yil icin $70,000 fazladir. Bu ogrencinin fakultenin altindaki Bilgi Teknolojileri bolumunde assistant olarak calismasi istenecektir. Bu ogrenci Information Technology derslerinde hocalara assistanlik yapacak ve ayni zamanda fakultedeki degisik bilisim projelerinde calisacaktir. Ogrencilerin Bilgisayar Muhendisligi, Bilisim Teknolojileri, Bilisim/Yazilim Muhendisligi gibi dallardan lisans diplomasi (4 uzerinden 3 ortalama) sarti aranmaktadir. Bu ogrenciler mezun olduktan sonra turizm isletmelerinin teknoloji ve bilisim departmanlarinda kolayca is bulabileceklerdir. University of South Florida Sarasota-Manatee Amerika’nin Florida eyaletinde bulunmaktadir. Sarasota Amerika’nin en guzel sahil sehirlerinden ve destinasyonlarindan birisidir. Yillik sicaklik ortalamasi 22 derecedir. Sizden ricamiz, bu emailimizi, lutfen universitelerinizin bilisim ile ilgili dallarindaki hoca, mezun ve 4. sinif ogrencilere duyurmanizdir. Burs ile ilgili ayrintili bilgi ve sartlar bu dokumanda bulunabilir. Ogrenciler yada mezunlar master ile ilgili sorularini Arastirma Gorevlisi Muhittin Cavusoglu’a mcavusoglu@mail.usf.edu adresinden sorabilirler. Basarili adaylar Dekan Prof Dr Cihan Cobanoglu tarafindan mulakat edileceklerdir.

“Mevlevi Mutfağı” konulu konferans

“Sufi Cuisine” isimli kitabıyla Gourmand Yemek Kitabı Ödülü [Gourmand Cook Book Award]; “Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü”yle Dünya Kitap Ödülü kazanan Dr. Nevin HALICI; Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Meslek Yüksekokulu’nda 31 Mart Pazartesi günü saat 10.00’da “Mevlevi Mutfağı” konulu bir konferans verecek.

“Cittaslow Gökçeada Eko-Gastronomi Kongresi”

“Cittaslow Gökçeada Eko-Gastronomi Kongresi”, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi Bölümü ev sahipliğiyle, 24- 25 Nisan 2014 tarihlerinde Gökçeada-Çanakkale’de gerçekleşecektir.

Biruni Üniversitesi kuruldu

İstanbul’da Dünya Eğitim Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Biruni Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kuruldu. Biruni Üniversitesi bünyesinde; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruldu.

Lisansüstü Eğitim Ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

1/7/1996 tarihli ve 22683 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b), (c) ve (d) bentleri değiştirildi.

”Taşımacılığı Havayolu Ulaşımı Ve Örnek Amadeus Sistem Uygulamaları” kitabı

Yrd. Doç. Dr. Kamil Yağcı, Yrd. Doç. Dr. Gürkan Akdağ ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Akyurt tarafından hazırlanan ”Taşımacılığı Havayolu Ulaşımı ve Örnek Amadeus Sistem Uygulamaları” Detay yayıncılık yayınları arasından yayımlandı.

Şanlıurfa Mutfağı ”UNESCO’nun Dünya Gastronomi Şehri” olmaya aday

Şanlıurfa, ”UNESCO’nun Dünya Gastronomi Şehri” unvanını alabilmek için aday oldu. Sonuçlar 30 Kasım 2014’te açıklanacak.

Odunpazarı (Eskişehir), “Turizm Öncelikli Yöre Belediyeleri” Listesinde…

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Turizm Öncelikli Yöre Belediyesi” listesine dâhil oldu. Böylece belediye, yapılacak tarihi ve turistik eserlerin çevre ve alt yapı düzenlemeleri ile turizm potansiyelini geliştirecek üst yapı projelerine, bakanlık bütçesinde mahalli idareler için ayrılan ödenekten pay alma hakkı elde etti.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ NERGİZ)
Açıklama: ”Tamamlanan Tez Calişmalari” ve ”Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı ”hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Gülay ÖZALTIN TÜRKER
Ağızdan Ağıza İletişim İle Tüketici Odaklı Marka Değeri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi: Tur Operatörleri v e Seyahat Acenteleri Müşterileri Üzerine Bir Uygulama
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mustafa GÜLMEZ
Kabul Tarihi: Aralık 2013

Aslı ERSOY
Kültürel Farklılıkların Yönetiminde Kültürel Zekânın Rolüne İlişkin Konaklama İşletmelerinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. V. Rüya EHTİYAR
Kabul Tarihi: Aralık 2013

Nur KULAKOĞLU DİLEK
Kültürel Farklılıkların Yönetimi Sürecinde Kültürel Zeka’nın Etkinliği: A Grubu Seyahat Acentaları Yöneticileri Üzerine Bir Alan Araştırması
Yüksek Lisans Tezi
Muğla: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Cafer TOPALOĞLU
Kabul Tarihi: Şubat-2014

GÖREVE/KADROYU ATANMA
Yrd. Doç. Dr. Kamil YAĞCI, Giresun Üniversitesi Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümünden ayrılarak, Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümüne Yardımcı Doçent kadrosuna atandı.

Aksaray Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof.Dr. İbrahim BAKIRTAŞ atandı.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Erdinç KARADENİZ finansman temel alanından Doçent oldu.

TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT UNVANI ALANLAR
Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Yusuf AYMANKUY, turizm temel alanından doçent oldu.

 

2014-03-24
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL