Güncel

Başaran Ulusoy: Doğa Yoksa Biz de Yokuz!

Başaran Ulusoy: Doğa Yoksa Biz de Yokuz!

21. yüzyılın çevre yüzyılı olduğuna dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; “Kültür varlıkları ve doğa birbirinden ayrılamaz. Bizim için ikisi de eşit derecede önemlidir.“ açıklamasında bulundu..

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy; ”çevreye önem vermeyen hiçbir sistem uzun süre yaşamayacaktır. Ekmeğini doğadan kazanan biz turizmciler de işte bu sorumluluğun bilinciyle hareket etmeliyiz” ifadelerinin yer aldığı yazısı şöyle:

Doğa Yoksa Biz de Yokuz..

Bizler, ülkemizin güzellikleriyle gurur duyuyoruz. Efes Antik Kenti’nden söz ederken göğsümüz sevinçle kabarıyor, Pamukkale derken heyecandan gözlerimiz kamaşıyor. Türkiye o kadar güzel bir ülke ki insan zaman zaman bir turizmcinin, mesleğinin tadını ancak böyle tarihi ve coğrafyasıyla zengin bir ülkede çıkarabileceğini düşünüp kendini şanslı hissediyor. Türkiye o kadar güzel bir ülke ki insana her gün “İyi ki burada doğdum” dedirtiyor.

Ancak unutmamamız gereken bir gerçek var. Doğal kaynaklar hunharca tahrip edilir, ormanlar rant için kesilir, denizler kirletilir, göller kurutulursa bize bu ülkede ne hava ne su ne de ekmek kalır. Bizler, gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu iyi biliyor, Türkiye’nin doğal güzelliklerini korumak için var gücümüzle çalışıyoruz.

21. yüzyıl artık çevre yüzyılıdır. Çevreye önem vermeyen hiçbir sistem uzun süre yaşamayacaktır. Ekmeğini doğadan kazanan biz turizmciler de işte bu sorumluluğun bilinciyle hareket etmeliyiz. Kayseri’de Sultansazlığı, Manyas’da Kuş Cenneti, 400 kuş türüne ev sahipliği yapan Gediz Deltası bitmiş durumda. Kaz Dağları, ülkemizin akciğerleri tükenmek üzere. Marmara’da kirlilik yüksek safhada, Ege Denizi’nde balık popülasyonu tarihte hiç olmadığı kadar az. Karadeniz can çekişiyor, Karadenizli artık balıkçılıkla geçinemiyor.

Kültür varlıkları ve doğa birbirinden ayrılamaz. Bizim için ikisi de elzemdir ve eşit derecede önemlidir. Hepinizden, Türkiye’ye, cennet ülkemize, bu bilinçle sahip çıkmanızı diliyor, bizlerin de elimizden gelen gayreti göstereceğimize emin olmanızı istiyorum.

Başaran ULUSOY
TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı

 

2014-04-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL