Güncel

Mezopotamya’nın sırlarını iyi okumak lazım

Mezopotamya’nın sırlarını iyi okumak lazım

Nuh Tufanı Araştırmacısı Ersoy Öngün;“Nuh Tufanı’nın geçtiği coğrafya olarak tüm otoriteler Türkiye’ yi gösterirken bunu turizme kazandıramamak çok üzüntü verici.“ dedi. Nilgün ATAR- ÖZEL HABER

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com- editör

Russell Crowe’un oynadığı “Nuh: Büyük Tufan/Noah”, filminin geçtiğimiz günlerde tüm dünyada gösterime girmesi; turizmhaberleri.com yazarı Ersoy Öngün’ün 2007 yılından beri yaptığı ”Nuh’un gemisi-Cudi’de ”araştırmalarını tekrar gündeme getirdi.

Dünya basını haberlerinde ’Noah, Nuh Büyük Tufan’ filminin Doğu Anadolu Bölgesinin tanıtımına büyük katkı sağlayacağı ve ciddi bir turist akını olacağı vurgusu vardı. Nuh’un Gemisinin Ağrı veya Cudi Dağı’nda bulunduğu iddiaları tüm dünyaca malum.. Sadece ülkemiz bu zenginliğe gereken önemi vermiyor nedense.

“Büyük Tufan” filmi gösteriminin ilk haftasında Amerika ve Kanada’da gişe rekorları kırıldığı söylenirken; Hz Nuh’un yüzünü gösterecek şekilde çekimlerin yapılması nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn,Endonezya, Malezya’da yasaklanmış.

FİLMDE YENİ BİR ŞEY YOK..
Yazarımız Ersoy Öngün’ün Nuh Tufanı ile ilgili çok kapsamlı araştırmalarını okuyan ve yayınlayan bir turizm yazarı olarak film bana vasat geldi.. Üç boyutlu gözlüklerle sinema teknolojisi iyi ve oyunculuk iyi ancak içerikte bildiklerimizin dışında yeni bir şey yok. Sadece ”herşeyi yok eden insandan kaçın” vurgusu anlamlı bir mesajdı günümüz dünyası için. Ağaçlar, göller ve nehirler, hayvanların yok olmaması için verilen mücadelelere, küresel ısınmaya bakıldığında; film yaşadığımız dünyada kıyamet yakındır diye düşündürüyor insana..


GOOGLE EARTH’DE NUH’UN İZLERİNİ SÜRMEK…
2007 yılında google earth’de gezinirken Cudi Dağı’nda gemiye benzeyen görüntüyü farketmesi ile başladı Ersoy Öngün’ün araştırma serüveni.. Bir tufan gibi kaplıyor tüm dünyasını o merak ve keşfetme duygusu… google earth görüntülerinin çıktısını alarak araştırmalarını yazmaya başlayan Öngün; bu arada konu ile ilgili yerli yabancı onlarca kitap okudu. Okudukça ve araştırdıkça Nuh’un gemisinin Cudi Dağında olduğu iddialarının kuvvetle doğrulandığını görmek onu daha da heyecanlandırıyordu. Ardından turizmhaberleri.com ile yolları birleşti Ersoy Öngün’ün.. Bu araştırmalara ulusal basında kimsenin yer vermediğini belirten Öngün; araştırmalarının tamamını bizlere teslim etti.

NUH’UN GEMİSİ ARAŞTIRMALARI TURİZM POTANSİYELİNE DÖNÜŞEBİLİR!
Nuh’un gemisinin izleri üzerinde yapılacak araştırma, inceleme ve gözlemler; aynı zamanda büyük bir turizm potansiyeline dönüşecektir. Ancak ne yazık ki tüm dünyayı ülkemize çekebilecek kadar güçlü bu potansiyelin farkında değiliz. Yabancı ülkelerde bu gibi konularda en küçük ve zayıf bir ihtimalin bile her anlamda en güçlü şekilde değerlendirildiğini düşünürsek; Nuh’un Gemisinin Cudi Dağında olabileceği ihtimali üzerinde ciddi biçimde harekete geçmekte ülkemiz açısından fayda var. Bu anlamda bakanlık, üniversiteler, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve yatırımcıların el ele vererek konuyu ele almaları gerekiyor.

TÜRK FİLM YAPIMCILARINA DAVET….
Nuh Tufanı Araştırmacısı Ersoy Öngün’ün yaptığı çalışmalar ve iddiaları önemli… Önerimiz ise; bu filmin ikincisi Öngün’ün araştırmaları ve yayın hazırlığında olan kitabı temel alınarak ülkemizde çekilmeli… Ya da Türk filmcilerimiz yeni bir Nuh Filmi için harekete geçmeli…

CUDİ’DE ARAŞTIRMALAR GÖBEKLİTEPE KADAR SES GETİRİR
Nuh Tufanı Araştırmacısı Yazar Ersoy Öngün’ün çalışmalarını hatırlatmak ve gelişmelere yönelik değerlendirmelerini öğrenmek üzere kendisiyle mini bir röportaj gerçekleştirdik. Öngün’e sorduk, bakın nasıl çarpıcı açıklamalar ve öneriler aldık :

Nuh Tufanı filmi gösterimde..2007 yılından beri Nuh’un gemisi ve Köyü’nün Cudi’de olduğunu savunan görüşlerinizi gündeme getiriyorsunuz.. Neler söyleyeceksiniz bu konuda¿
”Nuh Tufanının geçtiği coğrafya olarak hemen hemen tüm otoriteler Türkiye’ yi (Ağrı Dağı ve Cudi Dağı) işaret ederken bunu turizme kazandıramamak ve turistik bir potansiyel yaratamamak çok üzüntü verici. Özellikle turistik geziler ve bilimsel araştırmalar açısından Cudi çok bakir. Bu bölgede yapılacak detaylı araştırmalar dünya çapında ses getirebilir. Göbeklitepe kazıları nasıl heyecan uyandırdıysa Cudi kazıları da benzer bir ses getirebilecek potansiyeldedir.”

Önerileriniz nedir¿
”Tanıtım için çaba gerekli. Özellikle yurt dışında bu efsane için en ufak bir veri olması halinde hem zaman hem para ayırabilecek yüzlerce insan var. Hatta tarikatler var. Önemli olan yaratıcı davranmak.”

Türk film yapımcıları Cudi’de çekilecek Nuh Tufanı filmi için harekete geçmeli mi¿
”Truva Türkiye’ de olduğu halde filmi yurt dışında yapıldı. Aynı şey Nuh Tufanı içinde geçerli. İyi ve heyecanlı bir senaryo ile Nuh Tufanı filmi yapılabilir. Ancak bu güne kadar yapılan filmler Tufanın oluşunu anlattı ama bence Tufandan binlerce yıl sonra Cudi’ de Nuh tufanının izlerinin aranmasını, arayanların maceralarını ve geminin kalıntılarına ulaşılmasını anlatan macera tarzı bir film çok daha ilgi uyandırabilir.”

MEZOPOTAMYA’NIN SIRLARI KİTABI GELİYOR..
Mezopotamya’nın Sırları başlıklı bir kitabınızla ilgili neler söyleyeceksiniz¿

”Yayınlamayı düşündüğüm kitap aslında önce belirttiğim macera yönüne vurgu yapıyor ve daha fazla geliştirilerek dizi haline bile getirilebilir. Görsel efektlerle zenginleştirilirse ”Games of Thorone” benzeri bir dizi neden olmasın¿ Önemli olan konuyu yakalamak, sonrası gelir. Konu ise binlerce yıldır hazır. Mezopotamya birçok sırrı kendisinde barındırıyor. Bakmak, görmek, anlamak ve bu sırrın peşinden gitmek lazım.”dedi.

2007-2014 ARASI NUH TUFANI GÜNDEMİMİZ
Ersoy Öngün’ün araştırmalarını, öneri ve yaratıcı fikirlerini dikkate almak gerekiyor. Şimdi zamanı geriye sarıp araştırmacı yazar Öngün’ün yaptığı araştırmaları ve haber linklerini tarih sırasına göre paylaşıyoruz:

20 Mart 2007 Tufan Efsanesi’nin izleri mi ¿ (1)
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=3994

21 Mart 2007 Tufan Efsanesi’nin izleri mi ¿ (2)
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=4008

22 Mart 2007 Tufan Efsanesi’nin izleri mi ¿ (3)
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=4023

23 Mart 2007 Tufan Efsanesi’nin izleri mi ¿ (4)
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=4049

11 Ekim 2007 NUH’UN GEMİSİ CUDİ DAĞI’NDA MI¿
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=7446

17 Ekim 2007 NUH’ UN KÖYÜ MÜ¿
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=7500

02 Aralık 2007 Bakan Günay: Nuh’un Gemisi Cudi’de olabilir
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=8012

13 Ocak 2008 NUH’UN GEMİSİ CUDİ’DE ARAŞTIRILACAK!
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=8524

28 Nisan 2010 NUH’UN GEMİSİ’NDE HONG KONG SKANDALI..!
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=15898

26 Kasım 2010 Nuh’un Gemisi Turizm Arenası’nda
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=17593

17 Şubat 2011 Yazarımız Ersoy Öngün Teke Tek Özel programında
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=18549

BAKANLIKTAN GELEN YANIT..
4.1.2008 tarihinde ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen yanıt; gelişmelerle ilgili umutlandırmıştı bizleri..Bakanlık yazısı şöyleydi:
Sayın Ersoy Öngün
Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntıların Cudi Dağı’nda olduğuna ilişkin Sayın Bakan’a muhatap ilgili başvurunuz incelenmiştir.
Dışişleri Bakanlığı’nın 4.11.1992 tarih ve KİGM/KİİK/NG İlkeler/92-8444-3151 Sayılı yazısı ile Nuh’un Gemisisni arama çalışmalarının Erzurum Atatürk Üniversitesi Resktörlüğü eşgüdümünde ve sadece Üniversitelerimiz ve ulusal bilimsel Kuruluşlarımız tarafından yürütülmesinin kararlaştırıldığı bildirilmiştir. Bu kapsamda ilgili mesajınız ve eki dokümanlar Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’ne iletilmiştir.Bilgilerinizi rica ederim.
Melik Ayaz
Bakan a.
Daire Başkanı

Peki ne oldu bu araştırma ¿..Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne yazılı ve sözlü sorularımıza yanıt alamadık. Üniversitelerin bu tür araştırmalarda yol gösterici ve destekleyici olması gerekiyor.

ŞİMDİ FİLMİNİ KONUŞUYORUZ
Yayınladığımız tüm bu haberleri ülkemizin önde gelen yazarlarına, gazetelerin Genel Yayın Yönetmenlerine, ajanslara ve televizyonlara gönderdik. Ancak ülke basını ilgilenmedi.. Oysa “Nuh’un gemisi Cudi Dağı’nda olabilir ’’ iddiasını Google koordinatlarıyla destekleyerek adres gösteren Ersoy Öngün ‘ün açıklamaları dünyanın neresinde olursa olsun, incelenmeye değer bir haber konusudur. Ama Türkiye’de olmadı. Şimdi ise Russell Crowe’un fimini seyrediyor ve yorum yapıyoruz.


 

2014-04-12
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL