Güncel

Koyunbaba Köprüsünde restorasyon başladı

Koyunbaba Köprüsünde restorasyon başladı

Osmanlı döneminde Anadolu’da inşaa edilen en uzun köprü olan Koyunbaba Köprüsü; restore edilerek turizme kazandırılıyor.

turizmhaberleri.com/ haber merkezi

Çorum’un Osmancık ilçesi’nde tarihi mirasların restore edilerek geleceğe kazandırılmasına yönelik önemli bir adım daha atıldı. Osmanlı devleti tarafından Anadolu’da inşa edilen en uzun köprü özelliğini taşıyan ve Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılan Koyunbaba köprüsünde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Bölgede turizmin geliştirilmesi ve tanıtımında örnek çalışmalar sergileyen Osmancık Turizm Derneği Başkanı Sakin Karakaş; çok önemli bir kültür ve turizm değeri olan Koyunbaba Köprüsünde restorasyon çalışmalarının başlatılmasının sevindirici olduğunu vurguladı.

Ak Parti Çorum milletvekili Dr. Cahit Bağcı’nın girişimleri ile ilk defa 2010 yılında gündeme getirildiğini belirten Karakaş; dönemin bakanına dosya halinde sunulan köprü restorasyonunun 2013 yılında ihale edildiğini söyledi.

Arslan İnşaat tarafından gerçekleştirilecek olan Koyunbaba köprüsü restorasyonu 5.902.850 TL lik ihale karşılığında restore edilecek. Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Dairesi Başkanlığı Tarihi Köprüler Şubesi Müdürlüğü nezdinde restorasyon için 2014 yılında 2.000 TL ödenek ayrılan köprü için 2014 yılında ayrıca ek ödenek temin edilmesi bekleniyor.

Ak Parti Çorum Milletvekili Dr. Cahit Bağcı konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Osmanlı arşiv kayıtlarında II. Beyazıt köprüsü olarak yer alan köprünün Anadolu’da Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilen en uzun köprü olma özelliğinin yanı sıra Osmanlı yol ağında önem arz eden bir özelliği de söz konusudur. Tarihi İpek yolunda çok önemli bir yere sahip alan Osmancık ilçemiz önemli bir geçiş noktası olması nedeni ile tarihe hükmeden Cihan İmparatorluğu buraya Kızılırmak üzerine 1485 yılında bir köprü inşaa etme ihtiyacı duymuştur. Bu bilgilerin yanı sıra bölge halkı tarafından çok sevilen ve köprünün yapımında manevi destek sağlayan Hz. Koyunbaba’nın adı da bölge halkı tarafından köprüye isim olarak verilmiştir.

Köprü bir ana göz ve sağ ve sol kısımlarda yer alan 8+ 8 olmak üzere 17 gözlü olup 7,5 metre genişliğinde ve 250 metre uzunluğundadır. Yaklaşık 30 yıl önce yapılmış olan hatalı restorasyon işlemi nedeniyle taşlar üzeri sıvanmış ancak orijinal taşların hava ile teması gerektiğinden zaman içerinde sıvalar deforme olmuştur. Bu restorasyonda ise köprü aslına uygun olarak restore edilecek ve turizme kazandırılacaktır. Ayrıca daha önce Kızılırmak’ın taşımış olduğu miller ve yanlış kentleşme nedeni ile köprünün toprakla dolmuş olan ayakları da Devlet Su İşleri tarafından açılacak ve su akışı sağlanacaktır.” dedi.

 

2014-04-15
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL