Güncel

Antalya Çocuk Hakları konusunda öncü olmalı

Antalya Çocuk Hakları konusunda öncü olmalı

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Çiçek ve çocuk temasıyla Expo 2016’ya evsahipliği yapacak Antalya’nın çocuk hakları konusunda öncü olması gerektiğini vurguladı..

23 Nisan 1920’da Kurtuluş Savaşı devam ederken kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tarihimizin dönüm noktası olduğunu ifade eden ATSO Başkanı Budak, şunları söyledi:

”O günlerin şartlarında Ankara’da bu şanlı tarihi yazan kahramanlar için ne söylesek azdır. Hepsinin ruhları şad olsun. Bugün halen onların sayesinde Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ülke ve güçlü bir devlet olarak devam etmektedir, devam edecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı vesilesiyle öncelikle ulusal egemenliği bu millete kazandırmış olan Büyük Atatürk’ü ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın milletimize ve tüm dünya çocuklarına kutlu olmasını diliyorum” dedi.

Başkan Budak açıklamalarını şöyle sürdürdü:

AB ile karşılaştırıldığında en fazla çocuk nüfus Türkiye’de
”TÜİK tarafından 23 Nisan vesilesiyle yayımlanan ”İstatistiklerle Çocuk Bülteni”ne göre Türkiye nüfusunun yüzde 29,7’sini 17 yaşın altındaki çocuk nüfusu oluşturmaktadır. Çocuk nüfusun toplam nüfus içindeki oranı Avrupa Birliği üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye’nin en yüksek çocuk nüfus oranına sahip olduğunu görüyoruz. Genç bir nüfusumuz, aynı zamanda büyük bir potansiyelimiz var. Artık teknoloji ile iç içe bir nesil yetişiyor. Bugün ülkemizde çocuklarımızın (6-15 yaş grubu) bilgisayar kullanmaya ortalama başlama yaşı 8, internet kullanmaya başlama yaşı 9 ve cep telefonu kullanmaya başlama yaşı ise 10 düzeyindedir. Çocuklarımıza dünya standartlarında imkânlar ve eğitim sistemi sunduğumuz takdirde bu genç nesil ülkemizi büyük önder Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak manevi mirasa sahiptir. Ancak maalesef ülke olarak çocuklarımızla ilgili bazı konularda daha çok mesafe kat etmemiz gerekiyor.

Her 100 kız çocuğundan 3 tanesi çocuk gelin…

TUİK verilerine göre Türkiye’de halen her 100 kız çocuğundan 3 tanesi çocuk yaşta resmi nikâhla evlendirilmektedir. Akdeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve Ortadoğu Anadolu Bölgelerinde çocuk yaşta, yani 18 yaşın altında evlenen her 5 kız çocuğundan birinin eşi ile arasındaki yaş farkı 11’den fazladır.

Hanelerin yüzde 34,9’unda çocuklar sigara dumanına maruz kalıyor…

Yine TUİK verilerine göre ülkemizde hanelerin yüzde 54,8’i sigara, tütün, puro içme alışkanlığı olan en az bir ferde sahiptir. Bu hanelerin yüzde 34,9’unda ise en az bir çocuk bulunmakta ve bu çocuklar sigara dumanına maruz kalmaktadır”.dedi.

”Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO
Antalya’nın 2016 yılında Türkiye’nin ilk EXPO’suna ”Çocuk ve Çiçek” temasıyla ev sahipliği yapacağını hatırlatan Başkan Budak, ”bu dev organizasyon ülkemizde çocuk haklarının gündeme taşınması için yeni bir milat olarak görülmeli, Antalya ise tüm kurumları ile çocuk hakları, çocuk gelişimi konularında örnek uygulama ve kampanyalara öncülük etmelidir.” dedi

 

2014-04-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL