Güncel

Arkeologlar istihdam sorunu için toplanıyorlar

Arkeologlar istihdam sorunu için toplanıyorlar

Arkeolog İstihdam Platformu “son 6 yılda KPS sınavına onbinin üzerinde arkeolog girmiş ise de atamalar yüzde1 oranının altında kalmıştır.“açıklaması ile olumsuz koşullara dikkat çekiyor. Yarın arkeologlar ortak basın açıklaması yapacaklar.

turizmhaberleri.com/haber merkezi

İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay’ın arkeolog istihdamı için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermesinin ardından; Arkeolog İstihdam Platformu Üyeleri 5.5.2014 Pazartesi günü Bakanlık binasının önünde toplanarak basın açıklamasında bulunacaklar.

Başbakan Erdoğan’ın cevaplaması talebiyle Soru önergesi veren Milletvekili Ertuğrul Günay; ülkemizde 175 Üniversite, buna bağlı 1061 Fakülte bulunduğuna dikkat çekerken bu üniversite ve fakültelerde 9 Arkeoloji ve Sanat Tarihi, 60 sanat Tarihi bölümü olmasının yetersizliğini vurguluyor.

Arkeolog İstihdam Platformu ise istihdam sorununa çözüm bulmak, yetkililerin dikkatini çekmek üzere Sosyal medyada yaptıkları duyuruda şu açıklamalara yer verdi:

5 Mayıs 2014 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Opera binasının önünde saat 14:00’de yapılacak olan basın açıklamasına katılarak destek vermenizi bekliyoruz

Ülkemizde, birçoğuna göre arkeoloji, 15-20 katlı modern binaların, kültür ve doğa harikası yerlere beş yıldızlı otelleri dikememenin en büyük engelidir. Ne yazık ki, toplumun çok az bir kısmı bu değerleri, kendi kimliğimizin bir parçası olarak görmektedir. Neredeyse 50 yıldır göz ardı edilen kültür varlıklarımız ise son zamanlarda turizm açısından ekonomik kaygıyla değer görmeye başlamıştır. Oysa ki ülkemiz turizm gelirlerinde önemli bir yer tutan müze ve ören yerlerinde görev yapan ve arkeolojik mirasın açığa çıkarılmasında büyük özveriyle çalışan biz arkeologların emekleri yok sayılmıştır. Bir yandan “dünya kültür mirasının sahibiyiz” diye övünürken, diğer yandan ülkemizi uygarlıkların mezarlığına çevirdiğimizin ve dünyanın ne kadar gerisinde kaldığımızın farkında değiliz.

Sayıları birkaç yüzü bulan arkeologlarımız kültür mirasımızın korunup ortaya çıkması için neredeyse tüm Türkiye halkına karşı, umutsuz bir savaş vermektedir. Yetişmiş beyin gücü bakımından hala çok ileri durumda olan Türkiye arkeolojisi, zamanla atıl duruma gelmiştir.

Ülkemiz üniversitelerinde 41 arkeoloj bölümünde öğrenci kontenjanları üç binleri bulmakta her yıl mezun olan binlerce meslektaşımız alanı dışında yapılan KPS Sınavı ile devlet kurumlarına yapılan atamalarda 15 kişi arasına girebilmek için ölesiye mücadele etmekte, okul sonrası dershane kapılarında bu zorlu yarışa hazırlanmaktadırlar. Oysa bir yandan arkeoloji bölümleri ve öğrenci kontenjanları artarken diğer yanda, devlet kurumlarına alınacak kadrolar ise gittikçe azalmaktadır.
Son altı yıl içerisinde KPS sınavına onbinin üzerinde arkeolog girmiş ise de atamalar yüzde1 oranının altında kalmıştır.

Arkeologların aleyhine gelişen bütün bu olumsuz koşullar göz önünde bulundurularak, diğer mesleklere tanınan fırsat eşitliğinin gelişmiş ülkelerde olduğu gibi arkeologlara da tanınarak, istihdamda adaletin sağlanması ve arkeologların yıllardır süren mağduriyetlerine son verilmesi için bu haklı taleplerimizi kamuoyuyla paylaşmak amacıyla siz değerli meslektaşlarımızı ve dostlarımızı, 5 Mayıs 2014 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Opera binasının önünde saat 14:00’de yapacağımız basın açıklamasına katılarak destek vermenizi bekliyoruz.

Siz olmazsanız bir eksiğiz.
ARKEOLOG İSTİHDAM PLATFORMU SÖZCÜSÜ
BİNNUR ÇELEBİ

ERTUĞRUL GÜNAY’IN SORU ÖNERGESİ:
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=27490


 

2014-05-05
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL