Güncel

Hüsnü Gümüş yazıyor: Yaratıcı ekonomiler yaratmak

Hüsnü Gümüş yazıyor: Yaratıcı ekonomiler yaratmak

Yaratıcı ekonomiler yaratmanın turizm endüstrisindeki yerini ve önemini vurgulayan yazarımız Hüsnü Gümüş; aile odaklı etkinliklerin yarattığı potansiyele dikkat çekiyor..

HÜSNÜ GÜMÜŞ-turizmhaberleri.com/ Ankara
FİJET ve ATURJET ÜYESİ
SİNOP ALAN YÖNETİMİ BAŞKANI

YARATICI EKONOMİLER AÇISINDAN
AİLE ODAKLI ETKİNLİKLER VE SİNOP’TA SOKAK BİZİM ETKİNLİĞİ

2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Yaratıcılık Raporu kapsamında Yaratıcı Ekonomiler (1) olarak anılan faaliyetler, turizm sektörü açısından turizmin ekonomik değerinin kişi sayısı yerine turizm arz kapasitesinin kullanılmasından doğan katkılarla ölçüldüğü yeni dönemi ifade etmektedir.

Yarıyıl Tatilinin Gözdeleri “Aile Eğlenceleri” İçerikli Etkinlikler
Ankara’da ve AVM olan tüm kentlerimizde yarıyıl tatili interaktif, katılımcı etkinliklerle dolu olarak yaşanıyor. Ülkemizde pek çok merkezde bu anlamda çocukların sevinçleri paylaştığımız bir ortamlarda özel etkinlikler düzenleniyor. Bu şekilde “Aile Eğlenceleri“ kavramı kapsamında özellikler taşıyan etkinliklerin daha çok yapılmasına imkân hazırlayan tatil zamanları arasında olan yarıyıl tatillerinden toplumsal amaçlı sonuçlar elde edilebiliyor.

Turizmin sunduğu imkânların, yıllık tatiller dışında da, özel günlerde (23 NİSAN, anneler günü, sevgililer günü, babalar günü vb) aile fertleri arasında daha sık değerlendirilmesi yönünde bir alışkanlığın gelişmesinin ve bunun toplumsal altyapı projeleri arasında desteklenmesinin toplum sağlığına da önemli katkıları olacaktır.

Endüstri toplumu olmanın getirdiği yaşam düzeni, aile fertlerinin çoğu kez birbirlerine hiç zaman ayıramamalarına neden olmakta; sorunların, görüşlerin ve kararların aile arasında yeterince görüşülemediği bir aile yapısı ve toplum yapısı ortaya çıkmakta; dinlenme hakkının kullanılması aile fertleri arasındaki bağları güçlendirerek toplum sağlığının önemli faktörlerinden biri haline gelmektedir. (2)

Bu gelişmeler sonucu turizm, çalışma zamanı ile serbest zaman arasındaki dengenin bir unsuru haline gelmiş, dinlenme ihtiyacı ekonomik kalkınma çabalarına yardımcı bir etken olarak ele alınmaya; turizmin ekonomik hedefler kadar sosyal hedeflere ulaşmada da çok önemli olduğu kabul edilmeye başlanmıştır.

Özel günlerde, Yaz tatillerinde ve yolculuklarda çocuklarla beraber geçirilen sürelerin toplumsal yaşamın kuralları ve özellikle trafikte insanlara ve kurallara saygılı nesiller yetiştirilmesinde etkili olacağını düşünüyorum. Çocukların yanında daha dikkatli ve özenli olan büyükler gelecek için katkı sağlayacaktır.

“Aile Odaklı” faaliyetlerin ardındaki yaratıcı ekonomileri Dünyadan aldığımız günleri büyük özenlerle kutlarken dünyaya armağan ettiğimiz “Dünya Sanat Günü” için aynı özenin içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bayramları da aynı özen ve anlayışla devam ettirmemiz gerektiğini ifade etmek isterim.

Sinop’ta Sokak Bizim Etkinlikleri
Başta Sinop Belediye Başkanı Baki ERGÜL olmak üzere destekleyenlere teşekkürlerimle yer vermek istediğim bir örnek de Sinop’ta yapılan “Ayda Bir Gün Sokak Bizim” etkinliği. Bu etkinliği Sinop’a kazandıran Avrupa Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Melih GÖRGÜN semtini ve kentini düşünen insanların ortaya çıkardığı ve katıldığı bir etkinlik olarak tanımlıyor.

Dünyada özgün ve özel değerleri ile tanınan Sinop’ta Aile Ağırlıklı Etkinlikler bazında da örnek alınabilecek yeni bir faaliyet olarak değerlendiriyorum.
İstanbul dışında Anadolu’da ilk defa düzenlenen bienal olan SİNOPALE (Sinop Bienali)’den desteğini alan etkinlik yaz aylarında da devam ettirildiğinde ziyaretçiler tarafından anılarla tüm dünyaya taşınabilecek özellikler taşımaktadır. Etkinlikler AB Günü gibi özel günlere ve Kruvaziyerlerin gelişlerine denk getirildiğinde ayrıca bir anlam kazanacaktır.

Prof. Dr. Ali URAS
Sinop’un adını bilim dünyasında duyuranlardan aile dostumuz, büyüğümüz Prof. Dr. Ali URAS’ı rahmetle anarken; aynı ilginin Sinop’ta da gösterilmesi dileğini Sinop’tan yetişenlerin tümü için de geçerli olmak üzere yinelemek istedim.


————————————————–

(1) Yaratıcı ekonomi, toplumların kültürel ve sosyal varlıklarının üretim, sunum ve paylaşım süreçlerinde Finansal sermayeden ziyade, sosyal ve kültürel sermayeyi ekonomiyle birleştiren katma değerli hizmetler olarak tanımlanmaktadır. Yeni ekonomi anlayışında yaratıcı endüstrilerin gelişmekte olan ülkelere büyük fırsatlar sunduğu kabul edilmektedir.

(2) https://turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=770

 

2014-05-07
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL