Güncel

Yanlış tanıtım Şanlıurfa Turizmini baltalar!

Yanlış tanıtım Şanlıurfa Turizmini baltalar!

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası (ŞURO) Başkanı Mehmet Kamil Türkmen; kaçak rehber ve korsan acentaların faaliyetlerinin bölge turizmine zarar verdiğine dikkat çekti. İşte ŞURO Başkanı Türkmen’den bölgesel sorunlar ve öneriler…

turizmhaberleri.com/ haber merkezi

Şanlıurfa’ya gelen turist sayısında önemli bir artış yaşandığını ancak bölge turizmi açısından sevindirici olan bu gelişmenin herkese daha fazla sorumluluk yüklediğini vurgulayan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberler Odası (ŞURO) Başkanı Mehmet Kamil Türkmen, kaçak rehberler ve korsan acentalar konusunda daha fazla denetime ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

ŞURO Başkanı Mehmet Kamil Türkmen, ilin doğru tanıtılması açısından kaçak rehber ve acentelere karşı daha etkin bir mücadele çalışması yürütülmesi gerektiğini söyledi. Yanlış tanıtımın Şanlıurfa turizmini baltalayacağını vurgulayan Türkmen; bölgedeki tüm kişi, kurum ve kuruluşlardan bu konuya hassasiyet göstermelerini istedi.

Bölgedeki ören yerlerinde yaşanan mevcut sıkıntıları gündeme taşıyan ŞURO Başkanı Türkmen; sorunlara yönelik önerilerini kısa başlıklar halinde şöyle anlattı:

GÖBEKLİTEPE’YE İLGİ BÜYÜK AMA……
“Şu sıralar yerli ve yabancı konukların en fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında Göbeklitepe geliyor. Bu anlamda orada önemli çalışmalar yapılıyor. Ören Yeri Projesi çok önemli. Benim kısa vadede önerim ise oradaki sosyal tesisin acil ihtiyaçları karşılayacak şekilde acilen düzenlenip, bir an önce açılması yönündedir. Yoksa oraya bir geçici konteyner konulmalıdır.

HALFETİ’DE OTOPARK SORUNU ÇÖZÜMLENMEDİ..
Havaların ısınmasıyla birlikte Halfeti’ye ziyaretçi akını başladı. Ancak orada tam bir keşmekeşlik söz konusu. “Sakin şehir” kriterine yakışmayan problemler var. Park meselesini daha önce gündeme getirmiştim. Maalesef aynı sorunlar devam ediyor. Araçlar park edecek alanlar bulamıyor Halfeti turizmine zarar veren olumsuzlukların acilen ortadan kaldırılması gerekiyor.

Kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecek şeyler var. Biz bu konudaki gözlemlerimizi sürekli olarak ilgililerle paylaşıyoruz. Umarım gerekli adımlar atılır.

SEZONDA YOL ÇALIŞMALARI TURİZMİ ENGELLİYOR..
Turlarda Bazda mağarası- Han-el Bağrur Kervansarayı- Şuayb şehri- Soğmatar’ı şimdilik önermiyoruz. Çünkü orada yol çalışmaları var. Çalışmalar devam ediyor. Programdaki işlerin daha kısa bir zaman diliminde tamamlanması gerekiyor. Bizlere bu konuda net tarih vermelerini bekliyoruz.

KAÇAK FAALİYETLERLE MÜCADELE SÜRÜYOR…
Kaçak rehber ve acenteler konusu bizim en çok üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor. Yasal olmayan biçimde yürütülen bu tür faaliyetler ilimizin yanlış biçimde tanıtılmasına yol açarak bölge turizmine zarar veriyor. Kaçak rehber ve acentelerle mücadelemizi sürdüreceğiz. Özellikle sezon boyunca ören yerlerindeki denetlemelerimizi hafta sonları sürekli yapacağız.”

 

2014-05-13
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL