Güncel

Pergamon’dan Bergama’ya taşlar yerine oturuyor

Pergamon’dan Bergama’ya taşlar yerine oturuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi, “Taşlar Yerine Oturuyor” başlıklı arkeoloji ve tarih söyleşileri kapsamında bu kez Bergama’yı ele alıyor.

Pergamon (Bergama) Kazı Başkanı Prof. Dr. Felix Pirson’un tarihteki Bergama’yı anlatacağı söyleşi, 21 Mayıs 2014 Çarşamba günü Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’nda saat 18.00’de gerçekleşecek. Söyleşinin moderatörlüğünü Smyrna Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy yapacak.

Antik kentte son dönemde yapılan kazılarda, Mısır Tanrıları Tapınağı (Kızıl Avlu) başta olmak üzere diğer tapınaklarda ilgi çekici yeni bulgulara ulaşılmış durumda. “Pergamon ve Denizcilik Uydusu Elaia” başlıklı söyleşide, kentin bölge ile ilişkisi, ulaşım ağı ve çevredeki doğal barınak alanlarıyla ilgili yeni bilgiler aktarılacak.

Antik çağda, Bergama’nın parşömen üstüne yazılı 2000 kitaplık içeriğiyle Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip olduğu ve bu kitapların Marcus Antonius tarafından M.Ö. 41’de Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya hediye edildiği biliniyor.

 

2014-05-19
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL