Güncel

Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali başlıyor

Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali başlıyor

Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali’nin ilki 6-8 Haziran 2014 tarihlerinde İzmir Alaçatı’da gerçekleşecek.


Kaybolan Lezzetler Festivali için geri sayım başladı.. Alaçatı’da 3 gün boyunca açık hava sineması, yöresel ürünler, gastro turlar, söyleşiler, tadımlar ve onlarca etkinlik ile festival ruhu yaşanırken restoranlarda sunulan bu özel tariflerin yer aldığı menüler ile de eşsiz bir lezzet deneyimi sunulacak.

Ege Mutfağı, Zeytinin Sütü Zeytinyağı, Ege’nin Lavanta Kokulu Sofraları, Sakızlı Lezzetler, Yerel Güzeldir tadımları, Likör söyleşileri, İzmir Bağları ve Şarapları, Türkiye’nin en önde gelen şeflerinden Aydın Demir, Tevfik Alparslan, Tarkan Özdemir ile söyleşi ve tadımlar gerçekleşecek.

Akdeniz ve Kuzey Akdeniz ülkelerinden katılan dünyaca ünlü şefler Lorenzo Cogo, Rafik Tlatli ve Joe Barza ise kendi ülkelerini yansıtan lezzetlere yer verirken bir taraftan da Kaybolan Lezzetler’de Türk Mutfak Kültürümüzü öğrenerek ülkelerinde Türk mutfağının tanınmasına katkıda bulunacaklar.

Türkiye’nin en iyi şeflerini, yerel ve dünya mutfağının birbirinden ilginç lezzetlerini izleyicilerle buluşturan Turkmax Gurme ise festivalin iletişim sponsoru olarak Kaybolan Lezzetler’in özel tatlarını ve etkinliklerini ekranlarından izleyicileri ile buluşturacak.

Festivalin resmi tur operatörü olan Prontotour’da “Kaybolan Lezzetler Festivali” kapsamında Uzundere’deki Köstem Zeytinyağı Müzesi, Mutfak ve sofra gereçleri sergisi , Chermine Vidori resim sergisi, Bağ gezileri atölye çalışmaları ve tadımlar ile birbirinden lezzetli seçenekler olan özel bir program sunuyor lezzet tutkunlarına.

Bu festival sadece kaybolan yemek tarifleri değil… Aynı zamanda geleneksel el sanatı olan çini, keçe, oya, ebru, seramik ve benzeri ürünler ile bölgede yer alan önemli yöresel ürünler Kaybolan Lezzetler Meydanı’nda yer alacak.

Danışma kurulunun seçtiği “Kaybolan Lezzetler” tariflerinin de yarışacağı festivalde yazar, gazeteci, gurmelerden oluşan jürinin yanı sıra anneanne ve babaanne jürisi de yer alacak. En keyifli etkinliklerden biri ise Güler Sarıgöl Köymen önderliğinde “Annesinin kızı” temalı tadım ve söyleşi olacak.

 

2014-05-28
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL