Güncel

TÜRSAB Okul Gezileri için Uyardı

TÜRSAB Okul Gezileri için Uyardı

Okul turlarının 1618 sayılı yasaya uygun düzenlenmesi konusunda okulları uyaran TÜRSAB; aksi halde denetimlerde kaçak tur kapsamında yasal işleme tabi tutulacaklarına dikkat çekti.

turizmhaberleri.com/haber Merkezi

Eğitim döneminin sonuna geldiğimiz şu günlerde okul gezileri gündemdeki yerini aldı. Peki okul gezileri 1618 sayılı yasaya uygun düzenleniyor mu¿ Açıkçası okul yetkilileri gezileri seyahat acentası ile mi düzenliyor yoksa bir otobüsle anlaşıp kendi bildikleri gibi mi yola çıkıyorlar..¿ Seyahat acentaları ile taşımacılık firmalarını karşı karşıya getiren okul gezilerinde kazanan taraf hangisi oluyor genelde..¿ Daha ucuz fiyat veren taşımacılık firmaları mı..¿ Bu sorular çoğaltılabilir

Ancak okulların büyük çoğunluğunu (1618 sayılı yasayı bilerek veya bilmeyerek); gezilere seyahat acentaları ile yola çıkmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

TÜRSAB’DAN DENETİM UYARISI..
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB bugün Okul Turlarının denetimine yönelik önemli bir açıklamada bulundu. 1618 sayılı yasa kapsamında okul gezilerinin seyahat acentaları ile yapılmasını aksi halde denetimlerde kaçak tur kapsamına alınarak yasal işlem yapılacağına dikkat çekti. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden de bağlı okullara bu konuda gerekli uyarının yapılmasını istedi.

İşte TÜRSAB tarafından yapılan duyuru:

Okul Turlarının Denetimi…
29.05.2014
2014 yılı turizm sezonu çalışmalarının hız kazandığı bugünlerde, özellikle iç turizm faaliyetlerinin yaklaşan okul tatili sonrasında daha da hareketleneceği hepimizce bilinmektedir.

Bu gerçekten hareketle, Genel Sekreterimiz Çetin Gürcün tarafından 28.05.2014 tarihinde T.C.Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Muammer Yıldız’a yapılan ziyaret esnasında; gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışına yapılacak tur programlarının, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, yalnızca Seyahat Acentası İşletme Belgesi sahibi ve Birliğimiz üyesi bulunan Seyahat Acentaları tarafından gerçekleştirilebileceği, bunun dışındaki her tür faaliyetin “kaçak tur” faaliyeti olarak nitelendirilerek yasal işleme tabi tutulacağı hususlarında bilgiler aktarılmış, özellikle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, bağlı okullara bu konuda gerekli uyarıları yapması talep edilmiştir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

İLGİLİ HABERLERİ OKUMAK İÇİN LİNKLERİMİZ:

MEB GENELGESİ YASADAN ÜSTÜN OLABİLİR Mİ¿24 Mart 2008
https://turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp¿ID=731

KAÇAK OKUL GEZİLERİ NASIL ENGELLENİR¿ 24 Aralık 2013
www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp¿ID=1190

OKUL GEZİLERİNDE ÇOCUKLARIMIZ ÖLMESİN…27 Aralık 2013
www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp¿ID=2453

OKUL GEZİLERİ SEYAHAT ACENTASI İLE YAPILMALIDIR..17 Nis 2010
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=15811

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN OKUL GEZİLERİ İÇİN UYARI.!
Ankara Valiliği okul gezilerinin TÜRSAB belgeli Seyahat acentaları ile düzenlenmesi ve kesinlikle gece seyahatine izin verilmemesi konusunda uyarıda bulundu. 8 Haziran 2011
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=20034

OKUL TURLARINDA SEYAHAT ACENTALARI DEVRE DIŞI KALIYOR.. 11 Nisan 2012
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=22695

YOLLARDA ÖLEN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN HESABINI KİM VERECEK 22 Aralık 2013
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=26730

TÜRSAB UYARDI: OKUL TURLARI SEYAHAT ACENTALARI İLE DÜZENLENMELİDİR…23 Aralık 2013
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=26736

KAZADA ÖLEN ÖĞRENCİLER VE KAÇAK OKUL GEZİLERİ
25 Aralık 2013
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=26746

 

2014-05-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL