Güncel

İzmir projelerine Rusya’daki Konferansta büyük ilgi

İzmir projelerine Rusya’daki Konferansta büyük ilgi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma için hayata geçirdiği projeleri, Rusya’da düzenlenen uluslararası konferansta anlatıldı..

Rusya’nın Rostov on Don kentinde gerçekleşen “Globalleşme Ekseninden Kentlerin Kalkınması: Faktörler, Eğilimler, Riskler” konulu uluslararası konferansa katılan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘yerelde kalkınma’ hedefiyle uyguladığı projeleri anlattı.

Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, Prof. Dr. Tanju Tosun, Prof. Dr. Jülide Kesken ve Prof. Dr. Türker Susmuş’un ortaklaşa hazırladığı bildiriyi, Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun sundu. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını Rus, Alman, Fransız ve Kazak akademisyenler ilgiyle dinlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticiyi desteklemek amacıyla yürüttüğü ‘Süt Kuzusu Projesi’nden sözleşmeli üretim modeline, İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’ndan arazi yollarının asfaltlanmasına kadar pek çok faaliyet 6 ana başlık altında değerlendirilirken, İzmir’deki bütünleşik yerel kalkınma modelinin, batının gelişmiş birçok ülkesine örnek model olabileceği yönünde görüş birliğine varıldı.

Sunumu gerçekleştiren Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, küreselleşmenin yarattığı olumsuz etkileri azaltmak için yerel kalkınmanın rolü üzerinde durarak Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma modelinin önemini vurguladı. Prof. Dr. Tosun, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı yerel kalkınma modelinin piyasa ekonomilerinin unuttuğu küçük girişimciler ve dezavantajlı sosyal gruplar için can simidi olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

“İzmir’deki yerel kalkınma modeli, kırsal alanlardan kente göçün önlenmesi, gecekondulaşmanın önüne geçilmesi, kırsal yoksulluğun önlenmesi, kentsel yoksulluğun etkilerinin azaltılması, üreticilerin örgütlenmesinin sağlanması ve kentin yerelde kalkınması gibi çalışmalar, yerel dinamikler bir araya getirilerek ortak akıl platformunda geliştiriliyor. Bu da İzmir’in farklılığını ortaya koyuyor.”

 

2014-05-30
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL