Güncel

Hüsnü Gümüş yazıyor: Turing’den örnek etkinlikler

Hüsnü Gümüş yazıyor: Turing’den örnek etkinlikler

Ankara’da düzenlenen 5.Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu Ve Sergisi’ne katılan Başyazarımız Hüsnü Gümüş; TURİNG etkinliklerini ve izlenimlerini aktarıyor…

HÜSNÜ GÜMÜŞ- turizmhaberleri.com/ Ankara
FİJET ve ATURJET ÜYESİ
SİNOP ALAN YÖNETİMİ BAŞKANI

TURİNG’DEN ÖRNEK ETKİNLİKLER
Cumhuriyet’in ilk sivil toplum kuruluşlarından olan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TURİNG) ülkemize turizm, kültür ve tanıtma alanında pek çoğu ilk olan katkıları ile tanınıyor. Yayın hayatına verdiği uzun aradan sonra tekrar okuyucularıyla buluşan BÜLTEN, Türkiye’nin ilk turizm dergisi olma özelliğine sahip.

21–23 MAYIS günlerinde Ankara’da 5’ncisi düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu Ve Sergisi’nde katılan kurum ve kuruluşların tanıtımlarının yanı sıra gerçekleşen 20 oturumda 2020 yılına kadar daha güvenli bir trafik ortamının yerleşmesi açısından gerekli önlemler de ele alındı. 451 kuruluş tarafından desteklenen Trafik Güvenliği Platformu’nun (www.tgp.gov.tr) ilkeleri ziyaretçilerle paylaşıldı.

Trafik Güvenliği Platformu’nun ortak sorumluluk anlayışı içersinde gerçekleşmesi öngörülen hedefleri arasında Trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülke haline gelinmesi, Güvenli trafik kültürünün oluşturulması, Trafikte saygı ve nezaketin yaygınlaştırılması Başlıkları altında yer alanları güvenli bir trafik için cezadan daha çok saygının gerekli olduğunun ifadesi olarak değerlendiriyorum.

TURİNG’in Katkıları
Sergi bölümünde aydınlatıcı bilgilerin yer aldığı broşürler ve açıklamalarla yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı başta olmak üzere trafik eğitiminin çocuklarla başlaması gerçeği dikkate alınarak oluşturulan eğitici faaliyetlere Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu da standında paylaşılan eğitici yayınlarla destek oldu.

Bir üyesi olarak, Turing’i birkaç yıl sonra bu fuar nedeniyle tekrar Ankara’da görmenin yanı sıra Kurumun, etkinliğin güvenli sistem yaklaşımı amaçları ile uyumlu, ilgi çeken ve güler yüzlü hizmetler verilen standını ziyaret etmekten; geleceğimizde önem taşıyan bu fuarda ana destekleyiciler arasında görmekten de ayrıca mutlu oldum.

Burada eklemek istediğim bir husus da fuar sırasında çocuklara yönelik olarak verilen bilgilerin yaşamla uyumu konusundaki çelişkilerin ortadan kaldırılması gereğidir. Fuardaki eğitim alanındaki parkurlarda trafikte üstünlüğün özellikle de çizgili geçitlerde yayalara ait olduğu bilgisini alan öğrencilerin yaşamda araçların üstünlüğü ile karşılaştıklarında tanık olacakları çelişkili durumlara dikkat çekmek istedim.

TURİNG’in Yol Güvenliği Hareketi Broşüründe yer alan “Yayalara Öncelik Vereceğim” ilkesini de yukarıdaki hedeflerin kısa ve güzel bir anlatımı olarak değerlendiriyorum. Emniyet kemeri kullanılması konusunda gösterilen hassasiyetin, yol kullanımında saygı, geçiş üstünlükleri ve yayaların hakları konularının da aynı önemde ele alınması ile birlikte trafikteki kayıpların azaltılması şeklinde ifade edilen ana hedef de kazaların cezalarla önlenmesinden daha etkili olarak kendiliğinden oluşacaktır.


TURİNG’de Saatli Maarif Takvimi
İstanbul’da EYLÜL ayından beri gerçekleştirilen Saatli Maarif Takvimi isimli etkinlik kendi türünde, özgün bir örnek olarak değer taşıyor. İçinde olunan ayda geçmişte yaşanan olayların müzikle olan ilişkilerinin kurulduğu Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü Mehmet GÜNTEKİN’İN rahat ve kapsamlı anlatımıyla zenginleşen programı MAYIS ayında izleme fırsatı buldum. İstanbul’da bulunan üyelerin TTOK Kültür ve Sanat Etkinliklerine katılma fırsatı nedeniyle de şanslı olduklarını ifade etmem gerekiyor.


 

2014-06-02
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL