Güncel

Antalya’nın Vergi Rekortmeni ICF Airports

Antalya’nın Vergi Rekortmeni ICF Airports

2013 Kurumlar Vergisi ödemelerinde Türkiye çapında ilk 100 firma arasında yerini alan ICF Airports, Antalya’nın da en çok vergi ödeyen kurumu oldu.

Yolcu trafiği açısından Avrupa’da 14ncü ve Türkiye’de ise 2nci büyük havalimanı konumundaki Antalya Havalimanı işletmecisi Fraport IC İçtaş, bu senede 33,5 milyon liralık vergi tutarıyla Antalya’da rekor kırdı.

Fraport IC İçtaş Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“ICF Airports Antalya Havalimanı olarak 2012 yılında olduğu gibi 2013 yılı Kurumlar Vergisi sıralamasında Antalya birincisi olmanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar kazandığımız başarı ve aldığımız ödüllerin içerisinde bana göre en anlamlısı budur. Şirketimiz ülkemiz ekonomisi ve turizmi için katma değer yaratmaktadır. ICF Airports ‘un ve bağlı şirketlerinin 2007 yılında kuruluşu aşamasında merkezinin İstanbul’da olması planlanmışken; ödeyeceğimiz vergilerden faaliyet merkezimiz olan Antalya’nın Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla hakkı olan payı alabilmesi için söz konusu şirketlerimizin tamamının merkezini Antalya’ya taşımıştık. O zaman da tıpkı bugün gibi Antalya’da faaliyet gösteren şirketlere, şirket merkezlerini Antalya’ya taşımaları için çağrıda bulunmuştuk. Ben bugün de bu çağrımızı yineliyorum.

Bundan sonraki yıllarda da ICF Airports olarak bu alanda birinciliğimizi devam ettirmek, Antalya’ya kaynak yaratmayı sürdürmek arzusundayız. Bu doğrultuda Kurumlar Vergisi sıralamasında Türkiye’de içerisinde olduğumuz ilk yüz şirket sıralamasındaki mevcudiyetimizi de koruyacağımıza eminim.” dedi.

2007 yılında uluslararası havalimanı işletmeciliğinde önemli bir tecrübeye sahip olan Fraport AG ve ulusal, uluslararası havacılık projelerine imza atan IC İçtaş İnşaat A.Ş ortaklığı ile kurulan ICF Airports, 45 milyon yolcu kapasitesi ile bölgenin en büyük havalimanı…

2013 yılında 59 ülkede 273 farklı noktaya uçuş yapan 173 havayoluna hizmet veren ICF Airports Antalya Havalimanı, iç hatlarda 5,5 milyon, dış hatlarda ise 21,5 milyon yolcu olmak üzere toplam 27 milyon yolcu ağırladı.

 

2014-06-12
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL