Güncel

Akademik Turizm Bülteni Temmuz sayısı yayında

Akademik Turizm Bülteni Temmuz sayısı yayında

Prof. Dr Nazmi Kozak öncülüğünde 15 yıldır yayın hayatını sürdüren Akademik Turizm Bülteni Temmuz sayısı yayımlandı.

Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr https://twitter.com/nazmi_kozak

HABERLER
Dünyanın en iyi turizm tezleri belli oldu
Anatolia dergisi (Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research) tarafından düzenlenen İstanbul akademik turizm kongreleri başarıyla tamamlandı. Dünyaca tanınmış turizm akademisyenlerinin katıldığı 7th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 3rd Interdisciplinary Tourism Research Conference bilimsel etkinleri 4 Haziran 2014 tarihinde Kadir Has Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapıldı. Eş zamanlı olarak gerçekleştirilen her iki kongrede toplam 265 bildiri ve üç panel düzenlendi. Kongrelere aralarında Prof. Dr. Brian Archer, Prof. Dr. Jafar Jafari, Prof. Dr. Muzaffer Uysal, Prof. Dr. David Airey, Prof. Dr. Cathy Hsu, Prof. Dr. Yvette Reisinger, Prof. Dr. Stephen Smith, Prof. Dr. Pauline Sheldon, Prof. Dr. Bob McKercher ve Prof. Dr. Chekitan Dev’in de bulunduğu çok sayıda tanınmış akademisyen kongrelere katıldı. Dünya genelinde yüksek lisans ve doktora tezi hazırlayan öğrenciler ile nitelikli araştırmalara imza atan akademisyenlerin teşvik edilmesi amacıyla başarılı çalışmalar belirlendi. Bu yıl aşağıdaki kategorilerde ödüller verildi.

En iyi yüksek lisans tezi ödülü: Julia Giddy, Nelson Mandela Metropolitan University, Güney Afrika
En iyi doktora tezi ödülü: Oliver Chikuta, Midlands State University, Zimbabve
Abraham Pizam Özel Ödülü: Ali Bavik, Macau University of Science and Technology, Macau
Anatolia Dergisi 25. yıl özel ödülü: Tarik Doğru, University of South Carolina, ABD, Ercan Sırakaya-Türk, University of South Carolina, ABD, Muzaffer Uysal, Virginia Polytecnic Institute and State University, ABD
Brian Archer Özel Ödülü: Steve Pan, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong, Barry Mak, The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
Kongrede ayrıca, dünyada turizm eğitimi ve araştırmalarına katkıda bulunmuş Prof. Dr. Brian Archer ve Prof. Dr. Abraham Pizam’a da teşekkür plaketi verildi. Kongre 7 Haziran, Cumartesi akşamı düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. Bir sonraki kongrelerin 2016 yılında yapılacağı açıklandı. Kongre fotoğrafları için bkz.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Sergisi Atila Özer Karikatürlü Ev’de Açıldı
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenen 5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Ev’de açıldı. Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın 5’ncisine 57 farklı ülkeden 323 karikatür sanatçısı toplam 705 eserle katıldı. 10 Haziran, Salı günü açılan 5. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması sergisinde dereceye giren dokuz eserin yanı sıra finale kalan eserlerden derlenen 50 karikatür de yer alıyor. Sergi, 10-15 Haziran 2014 tarihleri arasında Espark AVM yanında yer alan Atila Özer Karikatürlü Ev’de ziyarete açık kaldı. Sergi fotoğrafları için bkz.

Gazi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği lisansüstü programlarına başvurular
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği yüksek lisans ve doktora programlarına 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı içinöğrenci alınıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Hacettepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı başvuruları
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstisü İşletme Anabilim Dalı Turizm İşletmeciliği yüksek lisans programına 2014/2015 eğitim-öğretim yılı için öğrenci alınıyor.

Turizm ve Gastronomi Alanında Üniversiteler İşbirliği
Nişantaşı Üniversitesi ile Kocaeli Üniversitesi arasında Turizm ve Gastronomi Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programlarının açılmasına yönelik protokol imzalandı.

Alternatif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği kuruldu
Kültür, sanat, turizm, spor, eğlence vb etkinlikleri düzenleyen kuruluşlar ile alternatif turizm alanında faaliyet gösteren işletmeler, tanıtımda işbirliği yaparak hedef kitlelere en etkin biçimde ulaşımı sağlamak, mesleki dayanışma ve güç birliği oluşturmak, tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine yönelik kaynak sağlamak gibi çalışmaların gerçekleştirilebilmesi amacıyla “Alternatif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği” adıyla Dernek olarak örgütlendiler. Kum Heykel Müzesi, Olimpos Teleferik, Antalya Aqualand , Aktur Lunapark , Dinopark, Aktiv Outdoor, Hip-Notics Cable Park,Anadolu Ateşi, Sealanya,Folklorik Yörük Parkı Derneğin mevcut üyeleri olduğu bildirildi.

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Turizm Fakültesi önümüzdeki eğitim-öğretim yılında öğrenci alıyor
Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne bağlı ‘Turizm İşletmeciliği’ ve ‘Gastronomi ve Mutfak Sanatları’ bölümleri ile Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı olarak açılan ‘Mimarlık’ bölümü ve 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde ilk öğrencilerini kabul edeği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü..
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne zorunlu hazırlık sınıfı dahil toplam beş yıl olarak tüm derslerin İngilizce verileceği “Turizm İşletmeciliği Lisans Bölümü’ne (Kontenjan: 30 Türk + 10 Uluslararası öğrenci= 40 öğrenci) ve “Turizm Rehberliği Bölümü’ne” (Türkçe) (Kontenjan : 30 öğrenci alınması) YÖK tarafından onayandı.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu
Ankara’nın kentsel gelişimi, Ankara ve çevresinin toplumsal ve ekonomik tarih, kültürü ve kültürel mirası ile ilgili disiplinler arası araştırma ve akademik çalışmalar yapmak ve bu tür çalışmaları desteklemek, ilgili ulusal ve uluslararası birimlerle eşgüdüm sağlamak ve işbirliği içinde bulunmak; Ankara ile ilgili araştırma yapan akademisyen ve araştırmacılara kaynak ve ortam yaratmak, Ankara konusunda ulusal ve uluslararası akademik diyaloğun gelişmesine katkıda bulunmak, Ankara konulu çalışmaların, araştırmaların ve uygulama projelerinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak üzere Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Emrullah TÖREN
Diasporaların Anavatan Ziyaretleri: Almanya Türk Federasyon Türkiye Kültür Gezisi 2013 Üzerine Bir Alan Araştırması
Yüksek LisansTezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK
Kabul Tarihi: Haziran 2014

GÖREVE VE KADROYA ATANMA / GÖREVLENDİRİLME
Doç. Dr. Mehmet SARIIŞIK, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Prof. Dr. kadrosuna ve Bölüm Başkanlığı görevine atandı.

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Zehra Sevgin AKIŞ RONEY atandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Sabri Halük ERDEM emekliye ayrıldı.

 

2014-06-23
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL