Güncel

Bakanlığın 2014 hedefi 2 bin yazma eser

Bakanlığın 2014 hedefi 2 bin yazma eser

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; “Bu yıl rekor alım yaparak kültürel mirasımıza 1.195 yazma eser daha kazandırdık.” açıklamasında bulundu. Bakanlığın 2014 hedefi ise 2 bin eser…

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in “Yazma eserler bir milletin kimlik belgeleridir” misyonu ile hareket eden Bakanlık, Türk kültürünün en önemli kaynakları olan yazma eserler koleksiyonuna yenilerini ekledi.

İLK KEZ AKADEMİK KURUL OLUŞTURULDU
Her yıl alım yapılan yazma eserler koleksiyonuna kazandırılacak eserler için bu yıl ilk kez Bakan Ömer Çelik’in talimatıyla aralarında akademisyenlerin de bulunduğu Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Eser Sağlama Kurulu oluşturuldu. Gerçekleştirilen ilk toplantıda başvuruda bulunan vatandaşların ellerindeki el yazmalarını değerlendiren Kurul, satın alınacak eserleri belirleyerek harekete geçti ve rekor düzeyde alım yapıldı.

2014 HEDEFİMİZ İKİ BİN ESER…..
Yazma eserlerin geleceğe kazandırılması ile ilgili yapılan çalışmaları değerlendiren Bakan Ömer Çelik şunları kaydetti:

“Kültürel mirasımıza 1.195 yazma eser daha kazandırarak gurur duyduğum çalışmalardan birine daha imza atmış olduk. Bu önemli gelişmeyle gelecek nesiller için hazırladığımız birikimin değerini fazlasıyla artırmış olduk.

Öncelikle şunu belirteyim; 2014 yılı için hedefimiz 2 bin eser. Biz bu yıl ilk alımımızda neredeyse 2013 yılının tamamında alınıp koleksiyona kazandırılan yazma eser sayısına yaklaştık. 2012’ye bakıldığında ise bu sayıyı geçtiğimiz net bir şekilde görülüyor. Rakamlarla ifade edecek olursak; 2012’de dört toplantı sonrasında bin 44 eser, 2013’te yine dört toplantı da alınan eser sayısı bin 534.

Satın alınan eserler arasında hattat silsilesi Osmanlı’nın en önemli hattatlarından, II. Bayezid’in de hat hocalığını yapan Şeyh Hamdullahʼa kadar uzanan Mehmed Vasfi’nin yazdığı yaklaşık 200 yıllık Kurʼan-ı Kerim, Nur Ali Şahʼın Divân adlı eserinin lake cilt kaplı bir nüshası ve Esterabadiʼnin Tarih-i Nadir Şah’ı yer alıyor.

Sadece bu isimleri söylerken bile büyük bir heyecan duyduğumu ifade etmeliyim. Koleksiyona kazandırılan eserler içerisinde kitap sanatlarının oldukça nadir örnekleri var. Müzehhip Salih Zühdi imzalı 1881-82 tarihli Amme Cüzü bunlardan sadece bir tanesi.

Kazandırdığımız bu eserlerle birlikte artık tıp, astronomi, edebiyat, tarih, İslami ilimler, musiki ve daha birçok konuda toplam bin 195 adet yazma daha Yazma Eserler Kurumu koleksiyonunda.

Bizler çok şanslıyız. Çünkü kültürel açıdan zengin bir tarihe sahibiz. Atalarımızdan çok zengin bir kültürel miras devraldık. Bu mirasın önemli bir bölümünü; milletimizin güzel ve önemli hasletlerini dile getiren, dini, kültürel ve sosyal hayatımızın önemli belgeleri olan yazma eser koleksiyonlarımız oluşturmaktadır. Bu eserler yalnızca bizim değil, tüm insanlığın ortak mirasıdır. Bakanlık olarak amacımız, bu eşsiz mirasa sahip çıkmak, etkin bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır.

Ayrıca, bu vesileyle Süleymaniye Kitap Şifahanesinin kısa süre sonra açılacağının müjdesini de vermek istiyorum. Şifahanenin açılmasıyla, yüzlerce yıllık Kur’an-ı Kerim’ler, kitaplar, cönkler, seyahatnameler Süleymaniye’de şifa bulacak. Daha önce Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde yapılan restorasyon çalışmaları artık, açılacak şifahanede yürütülecek.
Şifahane aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak da hizmet verecek. Gelen talepler doğrultusunda daha önce Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde yapılan, yurt dışında kitap restorasyonuyla uğraşan ve eğitime ihtiyacı olan kişilerin Türkiye’de yetiştirilmesi de kitap şifahanesinde yapılacak.”

 

2014-08-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL