Güncel

Dışişleri Bakanlığı e vize mağduriyetini yalanladı

Dışişleri Bakanlığı e vize mağduriyetini yalanladı

İnternetten e vize alarak gelen yabancıların Bodrum Dalaman Havalimanı’nda Türkiye’ye giriş yapamadığı yönündeki haberler, turizm sektörüne bomba gibi düşerken Dışişleri Bakanlığı e vize mağduriyetini yalanladı.Nilgün ATAR

Nilgün ATAR- turizmhaberleri.com
2014 yılının ilk ayından itibaren konuşulmaya başlayan, Nisan 2014 tarihinde uygulamaya geçen e vize gündemini yakından takip ederek oldukça geniş yer vermiştik. Zira turizm sektörü tam da sezon yoğunluğunda uygulama ile ilgili sorunlar yaşanacağına dair endişelerini dile getirmişti.

TUROB UYARDI
Özellikle TUROB e vize’ye geçiş sürecinde yaptığı açıklamalarla yaşanacak sıkıntıların ülke turizmine olumsuz etkileri olacağı konusunda yetkilileri uyarmıştı.
Tarih:29 Ocak 2014
haber: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=26937

Gazeteci İlhan Karaçay ise Hollanda’da patlak veren e vize gündemini gazetemize taşıdı. 8 Şubat 2014
haber: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=26997

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞTÜK
Ortamdaki belirsizlik ve farklı açıklamalarla kafaların karışması nedeniyle; 10 Şubat 2014 tarihinde TC. Dışişleri Bakanlığı ile görüştük. 11 Nisan 2014 tarihinde uygulamaya geçen e vize uygulaması ile ilgili sorularımızın yanıtlarını gündeme taşıdık.
haber: www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=27007

11 Nisan 2014 tarihinde başlayan e vize uygulaması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı 19.2.2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.
haber:www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=27059

E VİZE MAĞDURLARI GÜNDEMİ MANŞETLERDE…
Şimdi gelelim günümüze… Dün basında çıkan haberler Türkiye ve Türk turizmi adına son derece endişe verici idi. İnternetten e vize alarak Bodrum Dalaman Havalimanı’na gelen yabancı ziyaretçilerin e vizeye geçilememesi nedeniyle ülkemize giriş yapamadıkları için mağdur oldukları belirtiliyordu.

E vize uygulaması İstanbul’da Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara Esenboğa havalimanlarında sorunsuz uygulanırken, 11 Nisan’da başlayan e vize nin Bodrum Dalaman Havalimanı’nda hazır olmadığı gerekçesiyle uygulanmıyor olması, yabancı ziyaretçilerin geldikleri uçaklarla ülkelerine geri gönderilmesine yönelik haberler e vize fiyaskosu başlığı ile manşetlerde yerini aldı.

Yüksek turizm sezonunda yaşanan e vize mağduriyeti; uygulamaya geçiş öncesinde turizmcilerin belirttikleri endişelerde haklı olduklarını akıllara getirirken Dışişleri Bakanlığı’ndan da basında çıkan haberler ile ilgili yalanlama geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: E VİZE HABERLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR..
”Son günlerde, diğer sınır kapılarımızda olduğu gibi, Milas-Bodrum ve Dalaman Havalimanlarından da e-Vize ile girişlerde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. ” açıklamasında bulunan Dışişleri Bakanlığı şu ifadelere yer verdi:

Elektronik Vize (e-Vize) Uygulaması Hk.
Bugün (19 Ağustos) bazı basın-yayın organlarında Elektronik Vize (e-Vize) uygulamasına ilişkin olarak, Muğla Dalaman ve Bodrum Havalimanlarında yabancıların e-Vize ile giriş yapılmasına izin verilmediğine ve e-Vize alarak bu havalimanlarından ülkemize giriş yapmak isteyen yabancıların geri gönderildiklerine ilişkin haberler yer almıştır. Sözkonusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Son günlerde, diğer sınır kapılarımızda olduğu gibi, Milas-Bodrum ve Dalaman Havalimanlarından da e-Vize ile girişlerde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

1 Ocak 2014 tarihinden bugüne kadar Milas-Bodrum Havalimanından 287.604, Dalaman Havalimanından ise 646.382 yabancı e-Vize ile giriş yapmıştır.

e-Vize başvuru sistemi 17 Nisan 2013 tarihinde Dışişleri Bakanlığımız tarafından başlatılmıştır. İnternet bağlantısı olan her yerden, 7 gün 24 saat boyunca, ortalama 3 dakika içerisinde e-Vize alınması mümkündür. Halihazırda e-Vize uygulamasından 98 ülkenin vatandaşları yararlanmakta olup, 19 Ağustos 2014 tarihi itibariyle 4,5 milyonu aşkın e-Vize düzenlenmiştir.

Türkiye, BM Dünya Turizm Örgütü’nün 2013 yılı verilerine göre en çok ziyaret edilen 6.ülke olmuş, 2013 yılında ülkemizi yaklaşık 35 milyon turist ziyaret etmiştir. Son dönemde turist sayısında yaşanan artış e-Vize sisteminin başarısının bir göstergesi olmuştur.

Yabancıların elektronik ortamda vizelerini hızlı ve zahmetsiz bir şekilde almalarını sağlayan bu uygulama bilgi teknolojisi çağında, ülkemizin itibarına değer katmıştır.

 

2014-08-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL