Güncel

Türk Sinemasının yüzü Van’a dönüyor…

Türk Sinemasının yüzü Van’a dönüyor…

3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali’nin basın ve medya lansmanı 31 Ağustos’ta Elite World Hotels İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Bajar Kültür Sanat Danışmanlığı’nın düzenleyeceği 3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali / İnci Kefali Sinema Ödülleri bu yıl 23 – 29 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

3 yıldır devam eden Uluslararası Van Gölü Film Festivali her geçen yıl gelişerek ve yenilenerek yoluna devam ediyor. Her yıl birçok sanatçıyı konuk etmekle beraber, halkın sanatçılarla buluşmasını, film gösterimlerine ve diğer etkinliklere katılmasını sağlamakta.. Festival, sinemaya katkısı ve halkı sinemayla/sinemacıyla buluşturması yanında Van’ın ve Van Gölü’nün tanıtımını da hedefliyor.

Gerçekleşebilmesi için birçok kuruluşun destek verdiği festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Van’daki yerel yönetimlerin (Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Sanayi ve Ticaret Odası, Van Vakfı ve Elite World Hotels, İntermedya Ajans diğer kurumlar) desteği ve çözüm ortaklıklarıyla birlikte düzenleniyor.

“VAN’DA, SİNEMANIN GÜCÜYLE TÜM SINIRLARA MEYDAN OKUMAK…”

3. yıl Festival Ana Konsepti, ’’Göç ve Sınır: Mülteci Yaşamlar’’ olarak belirlendiğini belirten Festival yetkilileri şu açıklamada bulundu:”Dünya’mızın, özellikle de yaşadığımız coğrafya olan Ortadoğu’nun, savaşların, kıyımların ve yerinden edilmelerin yüzyıllardır eksilmediği, bu yüzden hep kan ve gözyaşının olduğu, insanların canını kurtarmak için göçlerde ve sınırlarda acı içinde olduğunun farkında olarak ve farkındalık yaratmak için, Festivalimizin ilk yola çıkışından itibaren sosyal / sosyolojik konuları ele aldığı ve bu sene de “Sınırsız Bir Dünya İçin” şiarıyla Ana Konseptimizi ’’Göç ve Sınır: Mülteci Yaşamlar’’ olarak belirledik…”dedi.

“FİLMLER İÇİN VAN GÖLÜ’NDE YÜZME YARIŞI…”
’’İnci Kefali Sinema Ödülleri’’ için Sinema Filmi ve Belgesel Film dalında başvurular, 20 Ağustos – 15 Eylül 2014 tarihleri arasında kabul edilecek.

Başvurular www.vangolufilmfest.org sitesinden indirilen Başvuru Formu ile Yönetmelik’e göre yapılacak. Yönetmelik’e göre hazırlanan gerekli evraklar (hem elektronik ortamda hem çıktı olarak) ve film kayıtları festival film ofisinin “Şerefiye Mah., Güneş Sok. (Tarlabaşı Sok)., No: 26, İpekyolu, Van” adresine son başvuru tarihine kadar gönderilebilir.

’’İnci Kefali Sinema Ödülleri’’, Ön Jüri üyeleri tarafından finalistleri seçildikten sonra Jüri Başkanları ve Jüri Üyeleri tarafından Ödül hak sahipleri belirlenecek ve 28 Eylül 2014 gecesi düzenlenecek olan Ödül Töreni ile Ödüller sahiplerine sunulacak.

“3. İNCİ KEFALİ SİNEMA ÖDÜLLERİ’’

En İyi Sinema Filmi dalında,

En İyi Sinema Filmi,
En İyi Yönetmen,
En İyi Erkek Oyuncu,
En İyi Kadın Oyuncu,
En İyi Senaryo,
En İyi Görüntü Yönetmeni,
En İyi Sanat Yönetmeni,
En iyi Film Müziği ve
Jüri Özel Ödülü;

En İyi Belgesel Film dalında

En İyi Belgesel Film,
En İyi Belgesel Film Yönetmeni,
En İyi Belgesel Metni,
En İyi Belgesel Görüntü Yönetmeni,
En İyi Belgesel Kurgusu ödülü dallarında plâket verilecek.

 

2014-08-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL