Güncel

DEV YÜZEN OTELLERİN TERCİHİ SİNOP!

DEV YÜZEN OTELLERİN TERCİHİ SİNOP!

Karadeniz’e açılan en büyük gemi Celebrity Constellation 2135 yolcusu ile Sinop limanına gelmesi kentte büyük hareketlilik yarattı. Yüzen Otele sadece turizmhaberleri.com girdi..İşte ayrıntılar..Nilgün ATAR

Nilgün ATAR- turizmhaberleri.com
Sinop’a ilk kez gelen Malta bandıralı Celebrity Constellation tüm ihtişamı ile Sinop limanı’na yaklaştığında başta esnaf olmak üzere kentte büyük heyecan yarattı. Trabzon limanına sığmayan 11 katlı cruise gemisi tam 296 metre boyunda 36 metre eninde… 38 farklı ülkeden 2135 turist ve 943 personeli buluyor.Türkiye’nin en mutlu kenti Sinop’a gelen turistler gün boyunca kenti gezdiler, alışveriş yaptılar. Saat 18 civarında Sinop limanından ayrılan gemi Yunan adalarına doğru hareket etti.

Basın olarak sadece turizmhaberleri.com gemiye girdi
Restoranları, barı, kumarhanesi, havuzları, spor ve güzellik salonları, eğlence mekanları ile bambaşka bir dünya geminin içi… Dev yüzen otel göz kamaştırıcı özelliklere sahip.. Geminin kaptan köşkünde düzenlenen hoşgeldin kokteyline Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Rota Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Levend, Sinop Belediyesi Başkan Vekili katıldı. Gemi Kaptanına özel plaket ve el yapımı Sinop gemi maketleri hediye edildi.

SİNOP GÜZEL VE GÜVENLİ BİR ŞEHİR…
Sinop’a gelmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirten gemi Kaptanı Nikolas Christdoolakes ile gerçekleştirdiğimiz röportajda ilk izlenimlerini şöyle aktardı: “Sinop temiz, güzel, güvenli bir şehir. Yolcularımız şehirde dolaşırken soru sorduklarında insanlar hemen yardımcı oluyorlar. Sinoplular çok konuksever.. Limanın şehre yürüme mesafesinde olması çok önemli bir özelliği . Bu turistler için en güzel şey .. Gemiden çıkıp cafeler,müzeler ve gezilecek yerleri rahatlıkla dolaşıyorlar. Sinop’a daha fazla turist getirip tanıttığımız zaman daha çok mutlu olacağız.”Dedi.

Türkiye’nin en mutlu şehrine geldiğinizi biliyor musunuz¿ sorumuza karşılık bunun nedenini merak ettiğini ifade etti. Sinopluların genelde hayata pozitif baktıklarını ve aşırı hırsları olmayan, kanaatkar insanlar olduğunu belirttiğimizde “o zaman misafirlerimiz bu şehri çok sevecekler. Zira Sinop’a ilk kez geldiğimizi kendilerine söylediğimizde çok memnun oldular ve bu nedenden dolayı ayrıcalıklı hissettiler.”şeklinde konuştu.

Trabzon limanına sığamadıklarını belirten Kaptan Nikolas, ”Sinop limanı büyük ama tamamen sığmak isterdim, limanın biraz daha uzaması lazım” dedi. Bu konu ile ilgili olarak Sinop Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun’a görüşlerini aktardı.

YAŞLI VE ENGELLİ CRUISE YOLCULARI SORUN YAŞIYOR
Rotanın Trabzon, Sinop, Yunan adaları, Kuşadası, İstanbul olduğunu belirten Kaptanı Nikolas Christdoolakes, yaşlı ve engelli yolcuların şehirlerde yaşadığı sorunlara da değinerek; “tekerlekli sandalyeli misafirler bazı şehirlerde otobüse binemiyor, müzelere gidemiyor. Bu sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok yerinde yaşadığımız sorun” dedi. Bu açıklamalar turizmhaberleri.com olarak geniş yer verdiğimiz engelli turizmi açısından önemli uyarılardı..

DEV GEMİLER YAPILMAYA DEVAM EDİYOR
Dünyada cruise turizminin sürekli geliştiği ve çok büyük gemilerin yapılmaya devam ettiğini belirten Kaptan Nikolas; 20 senedir Celebrity’de çalıştığını, dev bir yüzen oteli yönetmenin çok büyük sorumluluklarını olduğunu ancak çok sevdiğini, büyük keyif aldığını söyledi. Özellikle İstanbul ve Kuşadası limanlarında yapılan folklor danslarının büyük ilgi çektiğini ve çok beğendiklerini de vurguladı.


SİNOP’UN CRUISE TURİZMİ GELECEĞİ PARLAK
Sinop Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun ise crusie turizmi konusunda şu açıklamada bulundu: ”Dünya turizminin yüzde 10 unu cruise turizmi oluşturuyor. Karadeniz’e doğru yönelme 2009 yıllarında başladı. Egzotik limanlar arayışı ve Küresel ısınma dolayısıyla cazip gelmeye başladı. Karadeniz’in tek doğal limanı Sinoptur. Diğerleri yapay limandır. Yanaşma rahattır. Bu konuda avantajlıyız. 2015 yılında katıacağımız Miami Cruise turizmi Fuarı’nda çok önemli bağlantılar yapacağımıza inanıyoruz. Sinop’un crusie turizm geleceği çok parlak. Her geçen yıl ivme kazanıyor. Bu yıl 30 gemi seneye 50 ye yakın gemi bekliyoruz. Özellikle Kuzey Karadeniz’de yaşanan olaylar nedeniyle güvenlik açısından güney limanlarına yönelme var, Sinop Limanı da bu güvenli limanlar arasında..” dedi.

KARADENİZ’DE CRUİSE TURİZMİ İÇİN GÜÇBİRLİĞİ….
Cruise Turizminin önde gelen isimlerinden Rota Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Levend ise ”Karadeniz’e açılan en büyük gemilerden biri Sinop’a getirdiğimiz için gururluyuz.” dedi ve gazetemize şu açıklamalarda bulundu:
”Karadeniz’de Sinop’u birinci yapmak için çalışıyoruz. Zira Karadeniz limanları içinde en çok Sinop limanı cruise turizmine hitap ediyor. Ayrıca limanın şehir içinde olması nedeniyle turistler yürüyerek bütün şehri dolaşabiliyorlar. Sinop’a gelen gemiler Sinop limanını beğenmekteler. Doğal özellikleriyle de çok avantajlı.”Dedi.

Sinop’a Cruise gemilerinin devamının geleceğini, tüm çalışmalarının bu yönde ilerlediğini belirten Levend;”Mart 2015 tarihinde Miami’de düzenlenecek Cruise Fuarına katılacağız. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik bu fuarı önemsiyor ve destek veriyor. Ayrıca Sinop Valisi ve belediye Başkanı da destekliyor.Bu konuda çok iddialıyız ve büyük bir güçbirliği oluşturduk. Gemi sayısını seksen ve yüzlere çıkarmak istiyoruz. Türkiye de mutlu bir şehir olmak o kente gelecek insanların mutluluğuna katkı sağlamak demektir. Herkesi Sinop’a bekliyoruz.”>/b>Dedi.
http://www.sinopotel.com
http://www.sinopotel.com.tr
http://www.sinopantikotel.com.tr

 

2014-09-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL